Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Dlaczego prawo kynologiczne?

Agnieszka Łyp-Chmielewska11 maja 2020Komentarze (0)

Wpisy na swoim blogu dziele na różne kategorie. I nie mówię tutaj o kategoriach na blogu, ale moich wewnętrznych wytycznych co do poszczególnych treści. Dziele wpisy na te z humorem, na te wyłącznie merytoryczne, opowiadające historie oraz bardziej prywatne. Dziś postanowiłam napisać właśnie jeden z tych z serii prywatnych.

Już wielokrotnie zdarzyło mi się, że jeśli strona przeciwna chce mnie zdyskredytować w oczach mojego klienta (z którym się kontaktuje pomijając mnie) to wyśmiewa się wskazując, że nie ma czegoś takiego jak prawo kynologiczne. Ale czy rzeczywiście?

Przytaknąć należy tym osobom, że nie ma ustawy pt. prawo kynologiczne ale jest szereg innych przepisów związanych z kynologią.

Dlaczego prawo kynologiczne

Prawo kynologiczne jest rozrzucone w kilkunastu różnych aktach prawnych.

Według mnie w zakres prawa kynologicznego wchodzi:

  • ustawa o ochronie zwierząt,
  • kodeks cywilny w zakresie jakim odnosi się do „rzeczy” czyli naszych psiaków,
  • regulaminy stowarzyszeń kynologicznych (a niektóre bardzo skomplikowane i obszerne),
  • regulacje z zakresu prawa weterynaryjnego – m.in. zasady sporządzania dokumentacji medycznej psa,
  • przepisy karne (m.in. kodeksu karnego) jakie mogą mieć zastosowanie w realiach hodowców (niestety ja w prowadzonych sprawach najczęściej wykorzystuje art 212 i 216 k.k.),
  • kodeks cywilny w zakresie naruszenia dóbr osobistych,
  • regulacja kodeksowa w zakresie współwłasności czy prawa spadkowego.

Wszystko to (i jeszcze wiele więcej) tworzą swoistego rodzaju prawo kynologiczne.

Dla przykładu powszechne prawo cywilne też nie składa się wyłącznie z kodeksu cywilnego a wielu innych regulacji. Podobnie jak z powszechnie nazywanym prawem gospodarczym – również nie istnieje ustawa prawo gospodarcze a szereg aktów prawnych kształtujących tą gałąź prawa.

Podsumowując – nie dajcie sobie wmówić że takie prawo nie istnieje 🙂 Miejmy nadzieję, że z czasem będzie ono co raz to dogłębniej i szczegółowo regulowane pod sprzedaż zwierząt.

Zachęcam was do przeczytania wpisu opowiadającego historię jednej ze spraw Błąd w sztuce lekarskiej – odpowiedzialność lekarza weterynarii

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: