Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Hodowco nie złożyłeś PIT6 w terminie? I co teraz ….. :)

Agnieszka Łyp-Chmielewska28 stycznia 20195 komentarzy

Drogi hodowco, do  20 stycznia powinieneś złożyć PIT 6 do właściwego Urzędu Skarbowego – więcej w poście HODOWCO CZY PAMIĘTAŁEŚ O ZŁOŻENIU PIT-6??

A co jeśli o tym zapomniałeś? Nie panikuj, od razu ze strony Urzędu Skarbowego nie zostaniesz ukarany. 

Co powinieneś zrobić?

ZŁOŻYĆ CZYNNY ŻAL WRAZ Z DEKLARACJĄ PIT 6

Czynny żal jest to instytucja prawa karnoskarbowego, która umożliwia uniknięcie odpowiedzialności za niedotrzymanie terminów skarbowych. Wraz z czynnym żalem należy złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację PIT6, której zapomnieliśmy złożyć do 20 stycznia 2019 roku.

TREŚĆ CZYNNEGO ŻALU

W piśmie do Urzędu Skarbowego zatytułowanym czynny żal powinieneś wskazać, że dopuściłeś się tego wykroczenia bez winy, że nie miałeś zamiaru popełnienia czynu karnoskarbowego i od razu jak się tylko zorientowałeś, to złożyłeś do US deklaracje wraz z czynnym żalem.

Przykładowa treść:

………………………….

…………………………

…………………………

(dane hodowcy)

Sz. P.

………………….

Naczelnik Urzędu Skarbowego

Urząd Skarbowy w ………..

Czynny żal

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego

Niniejszym ja niżej podpisany/podpisana ……………………………. działając na podstawie przepisu  art. 16. ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 930, z późn. zm. dalej k.k.s.),
w celu skorzystania ze zwolnienia od odpowiedzialności w związku z dokonaniem czynnego żalu, niniejszym zawiadamiam tut. Naczelnika Urzędu Skarbowego o dopuszczeniu
się przeze mnie uchybieniu terminowi złożenia deklaracji PIT 6.

           Nie miałem/miałam zamiaru popełnienia czynu zabronionego polegającego na niezłożeniu w terminie deklaracji PIT6 na rok 2019 w terminie do 20 stycznia a zaistniałe nieprawidłowości powstała nieumyślnie na skutek niezachowania należytej ostrożności. Moje działania nie zmierzały do uniknięcia złożenia ww. deklaracji ani zawiadomienia tut. Urzędu o ilości stada podstawowego na rok 2019. Fakt niezłożenia deklaracji wyszedł na jaw w momencie mojej kontroli dokumentów hodowli. Niezwłocznie jak wykryłam/wykryłem ten fakt złożyłem do tut. Urzędu deklaracje wraz z niniejszym czynnym żalem.

  Wobec powyższego – w przypadku uznania wyżej opisanego zaniechania za czyn wyczerpujący znamiona wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego – niniejsze zawiadomienie uzasadnia wyłącznie karalności powyższego czynu.

 

Z poważaniem

………………..

(podpis własnoręczny)

Masz pytania podatkowe jako hodowca? Pisz pytania w komentarzach lub Kontakt 🙂

Zachęcam do czytania nowych wpisów z cyklu umowy sprzedaży – Umowa sprzedaży psa cz. 3

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marlena 31 stycznia, 2020 o 12:17

Witam nie złożyłam pitu 6 .. nie wiem jak dalej postąpić. Hodowla została założona 3.12.2019r. nie wiedziałam że trzeba było składać do 20 stycznia. Pomocy.

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 stycznia, 2020 o 12:25

Witam serdecznie Pani Marleno,

bardzo dziękuje za komentarz.
Co Pani rozumie poprzez złażenie hodowli?
PIT 6 winien zostać złożony w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zdarzenia podatkowego – czy ma Pani już miot?

Odpowiedz

Lena 4 lutego, 2020 o 09:03

Witam, założyłam hodowlę 2 lata temu. Tylko raz miałam miot i sprzedawałam szczeniaki w 2018 roku. Złożyłam wtedy PIT 6 i zapłaciłam podatek za rok 2018. Oczywiście zapomniałam do 20 stycznia br. złożyć deklaracji PIT 6 za rok 2019.
1) Czy powinnam to zrobić mimo że nie miałam miotu w roku 2019? Posiadam tylko sunię hodowlaną.
2) Czy powinnam zapłacić zaliczkę skoro nie przekroczyłam kwoty wolnej od podatku (bo mój dochód wyniósł zero zł)
Z góry dziękuję za pomoc!

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 lutego, 2020 o 11:01

Witam serdecznie,
wiele Urzędów Skarbowych uważa iż deklarację PIT6 – zaliczkę na prognozowany dochód – winno się składać wyłącznie jeśli w danym roku kalendarzowym spodziewany jest przychód z danej suki bądź psa. Proszę pamiętać, że PIT6 składacie państwo na dany rok kalendarzowy.
W oparciu o deklarację PIT6 Urząd Skarbowy wydaje decyzję w zakresie wysokości należnego podatku – tutaj wiele zależy od tego jak dana osoba rozlicza się – czy samodzielnie czy z małżonkiem czy w oparciu o działalność gospodarczą.
pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Pawel 20 lutego, 2020 o 09:56

Dzień dobry.
Hodowla (1 suczka) została zarejestrowana wiosna 2019 r. ( do dzisiaj nie bylo miotu). Nie został złożony
pit 6 w ciągu 7 dni od daty rejestracji hodowli oraz do nie złożono pit 6 w terminie do 31.01.2020.
Jak dalej postępować ? Zamierzamy mieć miot wiosna 2020.
Pozdrawiam Paweł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: