Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Cena w umowie sprzedaży psa

Agnieszka Łyp-Chmielewska14 stycznia 2020Komentarze (0)

Dziś będzie trochę nudny wpis – trochę formalny, ale według mnie o cenie nie da się napisać w sposób ciekawy 🙂

Nim przejdziesz Czytelniku do treści to przypomnij sobie Essentialia negotii umowy sprzedaży – a cóż to

Warunek umowy sprzedaży – określenie ceny

Cena jest warunkiem koniecznym, abyśmy mogli mówić w ogóle o umowie sprzedaży. Pamiętajcie, że Sąd ocenia umowę nie z uwagi na jej tytuł a treść i zgodną wolę stron. Dlatego też nazwanie ceny ekwiwalentem nie zmienia jej charakteru w świetle przepisów prawa.

To z czym ostatnio często się spotykam to problem określenia ceny w umowie sprzedaży a dokładnie problem rozliczenia stron umowy.

Cena może zostać określona na kilka sposób. Na potrzeby tego tekstu posługiwać będziemy się określeniem rozliczenia a nie samej ceny.

Sposoby rozliczenia stron umowy sprzedaży

Najprostszym sposobem jest określenie ceny jako kwoty pieniężnej – w dowolnej walucie.

Przykład:

Kupujący nabywa prawo własności przedmiotu umowy wraz z chwilą zapłaty ceny w wysokości ………………

Strony zgodnie ustaliły cenę przedmiotu umowy na kwotę ………………………

Problemy pojawiają się w momencie gdy strony umowy określają sposób rozliczenia w inny sposób aniżeli zapłata ceny. W naszych realiach kynologicznych jest to częsta praktyka m.in. rozliczenie za szczeniaka z miotu itp.

Jeśli strony umowy rozliczają się w szczenięciu to zawsze należy to w umowie precyzyjnie określić jak również wskazać jaka ma być zapłacona cena w sytuacji gdy suka szczeniąt mieć nie będzie.

Jeśli strony umowy rozliczają się i w szczeniaku i określonej cenie to ważne jest aby informacje o tym znajdowały się w akapicie o cenie.

Zawsze należy wskazać termin zapłaty ceny lub termin rozliczenia się. W szczególności jeśli rozliczenie następuje poprzez przekazanie szczeniaka to określić do kiedy suka winna mieć ów miot.

Tutaj również pojawia się problematyka przejścia prawa własności na nabywcę, czy przejście następuje wraz z zapłatą ceny czy z chwila podpisania umowy.

 

Takie kilka zdań dziś dla Was 🙂

Poczytajcie również ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: