Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Czy potrzebne są stowarzyszenia kynologiczne?

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 sierpnia 20192 komentarze

Dziś będzie bardzo krótki wpis. Pomysł na niego zrodził się dziś rano kiedy przeczytałam jedną z wiadomości z bloga.

Pan napisał do mnie skargę na działalność jednego ze stowarzyszeń kynologicznych wraz z zapytaniem o pomoc. Sprawa wygląda następująco:

Pan kupił psa z hodowli pochodzącej z tego właśnie stowarzyszenia, w jego ocenie piesek okazał się chory (choroba genetyczna). Teraz chciałby wykluczenia hodowcy ze stowarzyszenia który zbył pieska.

Abstrahując od regulacji poszczególnych stowarzyszeń kynologicznych uważam, że nie powinny one włączać się w spory o charakterze cywilnoprawnym z nabywcami psów z poszczególnych hodowli.

O tym, czy dany pies jest obarczony chorobą i o odpowiedzialności hodowcy z tytułu rękojmi powinien decydować wyłącznie Sąd.

W mojej ocenie sporządzanie skargi na hodowcę do właściwego stowarzyszenia jest bezpodstawne. Nie może nam umykać geneza powstania stowarzyszeń kynologicznych i regulacja ustawy o ochronie zwierząt.

Zapewne wielu nabywców nie zgodzi się z treścią przedstawioną powyżej, ale musimy pamiętać, że prawo powszechne jest wyżej w hierarchii niż prawo stowarzyszeniowe.

 

Zachęcam do dłuższej lektury wpisu Odwieczny problem hodowcy – zaliczka czy zadatek za szczeniaka

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mariola 6 sierpnia, 2019 o 15:21

Witam ale czy związek czy stowarzyszenie nie powinny stać na straży dobra zwierząt i zabraniac rozmnażania psów chorych. Czy etyczne jest świadome odprowadzanie do rodzenia się chorych zwierząt. To kto powinien się tym zająć policja kto ma zadbać o dobrostan zwierząt i przyszłych właścicieli którzy borykają się z leczeniem chorego psa czy kota.

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 6 sierpnia, 2019 o 15:30

Witam serdecznie Pani Mariolu,

w mojej ocenie za hodowlę odpowiada wyłącznie hodowca. Oczywiście trzeba rozróżnić sytuację, gdy hodowca wie, że jego pies jest chory na daną chorobę genetyczną, której przenoszenie na potomstwo jest potwierdzone naukowo i świadomie rozmnaża takiego psa. Jednakże mają one charakter marginalny. Dalej, przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie zobowiązują do wykonywania badań psów hodowlanych. To że hodowcy wykonują badania zależy od ich zaangażowania w rolę hodowcy.
Natomiast jeśli przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie wprowadzają obowiązku badania psów hodowlanych na wszelkiego rodzaju choroby genetyczne to nie można wyciągać negatywnych konsekwencji pranych – prawa karnego – w stosunku do hodowcy.
Odpowiedzialność hodowcy z tytułu sprzedaży wadliwego psa jest oparta tylko i wyłącznie o stosunki cywilnoprawne i dochodzona może być przed sądem cywilnym z tytułu odpowiedzialności z rękojmi, czyli za wady fizyczne sprzedanego towaru.
Wskazać również należy, że pies jest organizmem żywym i jak w każdym organizmie żywmy pomimo zdrowych rodziców może pojawić się chore potomstwo.
Są to sprawy bardzo trudne i w mojej ocenie powinny być rozpoznawane przez Sądy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: