Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Czy potrzebne są stowarzyszenia kynologiczne?

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 sierpnia 20192 komentarze

Dziś będzie bardzo krótki wpis. Pomysł na niego zrodził się dziś rano kiedy przeczytałam jedną z wiadomości z bloga.

Pan napisał do mnie skargę na działalność jednego ze stowarzyszeń kynologicznych wraz z zapytaniem o pomoc. Sprawa wygląda następująco:

Pan kupił psa z hodowli pochodzącej z tego właśnie stowarzyszenia, w jego ocenie piesek okazał się chory (choroba genetyczna). Teraz chciałby wykluczenia hodowcy ze stowarzyszenia który zbył pieska.

Abstrahując od regulacji poszczególnych stowarzyszeń kynologicznych uważam, że nie powinny one włączać się w spory o charakterze cywilnoprawnym z nabywcami psów z poszczególnych hodowli.

O tym, czy dany pies jest obarczony chorobą i o odpowiedzialności hodowcy z tytułu rękojmi powinien decydować wyłącznie Sąd.

W mojej ocenie sporządzanie skargi na hodowcę do właściwego stowarzyszenia jest bezpodstawne. Nie może nam umykać geneza powstania stowarzyszeń kynologicznych i regulacja ustawy o ochronie zwierząt.

Zapewne wielu nabywców nie zgodzi się z treścią przedstawioną powyżej, ale musimy pamiętać, że prawo powszechne jest wyżej w hierarchii niż prawo stowarzyszeniowe.

 

Zachęcam do dłuższej lektury wpisu Odwieczny problem hodowcy – zaliczka czy zadatek za szczeniaka

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Mariola 6 sierpnia, 2019 o 15:21

  Witam ale czy związek czy stowarzyszenie nie powinny stać na straży dobra zwierząt i zabraniac rozmnażania psów chorych. Czy etyczne jest świadome odprowadzanie do rodzenia się chorych zwierząt. To kto powinien się tym zająć policja kto ma zadbać o dobrostan zwierząt i przyszłych właścicieli którzy borykają się z leczeniem chorego psa czy kota.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 6 sierpnia, 2019 o 15:30

  Witam serdecznie Pani Mariolu,

  w mojej ocenie za hodowlę odpowiada wyłącznie hodowca. Oczywiście trzeba rozróżnić sytuację, gdy hodowca wie, że jego pies jest chory na daną chorobę genetyczną, której przenoszenie na potomstwo jest potwierdzone naukowo i świadomie rozmnaża takiego psa. Jednakże mają one charakter marginalny. Dalej, przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie zobowiązują do wykonywania badań psów hodowlanych. To że hodowcy wykonują badania zależy od ich zaangażowania w rolę hodowcy.
  Natomiast jeśli przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie wprowadzają obowiązku badania psów hodowlanych na wszelkiego rodzaju choroby genetyczne to nie można wyciągać negatywnych konsekwencji pranych – prawa karnego – w stosunku do hodowcy.
  Odpowiedzialność hodowcy z tytułu sprzedaży wadliwego psa jest oparta tylko i wyłącznie o stosunki cywilnoprawne i dochodzona może być przed sądem cywilnym z tytułu odpowiedzialności z rękojmi, czyli za wady fizyczne sprzedanego towaru.
  Wskazać również należy, że pies jest organizmem żywym i jak w każdym organizmie żywmy pomimo zdrowych rodziców może pojawić się chore potomstwo.
  Są to sprawy bardzo trudne i w mojej ocenie powinny być rozpoznawane przez Sądy.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: