Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Czy zawsze musi być pisemna umowa sprzedaży?

Agnieszka Łyp-Chmielewska03 grudnia 2018Komentarze (0)

Ustna umowa sprzedaży szczeniaka – czy jest ważna?

Wpis ten nawiązuje do sytuacji życiowej – jeden z moich klientów ma w chwili obecnej poważny problem, ponieważ zbył on szczeniaka wyłącznie na podstawie umowy ustnej, a nabywca dochodzi od niego obniżenia ceny wskazując, że nabył psa wyłącznie jako psa wystawowego, a ten obarczony jest wadą fizyczną. W tym momencie nie jest istotne jaka to jest wada, a inny problem w postaci umowy, a raczej barku dokumentu potwierdzającego jej warunki!

W świetle kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własności rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art 535 k.c.). Kodeks cywilny nie narzuca stronom umowy formy w jakiej ma być zawarta umowa sprzedaży ruchomości (jak wiecie już moi drodzy czytelnicy, z wcześniejszych wpisów, pies traktowany jest przez prawo jako rzecz-ruchomość).

Ustna umowa sprzedaży szczeniaka czy też dorosłego już psa jest w świetle prawa umową ważną i skuteczną, czyli taką która wywołuje skutki prawne – a więc przenosi własność psa na nabywcę.

Ale, trzeba się zastanowić jakie konsekwencje dla nas jako hodowców niesie za sobą zawarcie umowy w formie ustnej.

Konsekwencje zawarcia ustnej umowy sprzedaży:

Jak już wspomniałam powyżej, ustna umowa sprzedaży jest umową ważną, skuteczną, wywołującą skutki prawne. Jednak dla hodowcy wiąże się ona z pewnym ryzykiem. Podczas ewentualnego sporu z nabywcą tak naprawdę udowodnienie treści umowy sprzedaży jest bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe, ponieważ każda ze stron będzie broniła swoich racji co do warunków umowy.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż szczeniaków czy też dorosłych psów w oparciu o pisemną umowę sprzedaży. W taki sposób najlepiej, drodzy hodowcy, zabezpieczycie swoje interesy oraz unikniecie trudności w ustalaniu treści umowy, a nawet i odpowiedzialności za ewentualne wady fizyczne jeśli były one określone w umowie lub określony został cel nabycia psa (o tym temacie będzie jeszcze dużo na blogu) 🙂

Umowa sprzedaży psa jest tematem rzeką, dlatego tutaj tylko krótki wpis na poniedziałek o formie umowy 🙂

Oczywiście jeśli macie problem z treścią swojej umowy sprzedaży to piszcie do mnie, a chętnie wam w tym zakresie pomogę

Jeśli potrzebujecie swoje profesjonalnej umowy dla hodowli zachęcam was do zakupu  Brązowy pakiet umów dla hodowli ZKWP

lub odwiedzenia Sklep

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: