Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Czy zawsze musi być pisemna umowa sprzedaży?

Agnieszka Łyp-Chmielewska03 grudnia 2018Komentarze (1)

Ustna umowa sprzedaży szczeniaka – czy jest ważna?

Wpis ten nawiązuje do sytuacji życiowej – jeden z moich klientów ma w chwili obecnej poważny problem, ponieważ zbył on szczeniaka wyłącznie na podstawie umowy ustnej, a nabywca dochodzi od niego obniżenia ceny wskazując, że nabył psa wyłącznie jako psa wystawowego, a ten obarczony jest wadą fizyczną. W tym momencie nie jest istotne jaka to jest wada, a inny problem w postaci umowy, a raczej barku dokumentu potwierdzającego jej warunki!

W świetle kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własności rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art 535 k.c.). Kodeks cywilny nie narzuca stronom umowy formy w jakiej ma być zawarta umowa sprzedaży ruchomości (jak wiecie już moi drodzy czytelnicy, z wcześniejszych wpisów, pies traktowany jest przez prawo jako rzecz-ruchomość).

Ustna umowa sprzedaży szczeniaka czy też dorosłego już psa jest w świetle prawa umową ważną i skuteczną, czyli taką która wywołuje skutki prawne – a więc przenosi własność psa na nabywcę.

Ale, trzeba się zastanowić jakie konsekwencje dla nas jako hodowców niesie za sobą zawarcie umowy w formie ustnej.

Konsekwencje zawarcia ustnej umowy sprzedaży:

Jak już wspomniałam powyżej, ustna umowa sprzedaży jest umową ważną, skuteczną, wywołującą skutki prawne. Jednak dla hodowcy wiąże się ona z pewnym ryzykiem. Podczas ewentualnego sporu z nabywcą tak naprawdę udowodnienie treści umowy sprzedaży jest bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe, ponieważ każda ze stron będzie broniła swoich racji co do warunków umowy.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż szczeniaków czy też dorosłych psów w oparciu o pisemną umowę sprzedaży. W taki sposób najlepiej, drodzy hodowcy, zabezpieczycie swoje interesy oraz unikniecie trudności w ustalaniu treści umowy, a nawet i odpowiedzialności za ewentualne wady fizyczne jeśli były one określone w umowie lub określony został cel nabycia psa (o tym temacie będzie jeszcze dużo na blogu) 🙂

Umowa sprzedaży psa jest tematem rzeką, dlatego tutaj tylko krótki wpis na poniedziałek o formie umowy 🙂

Oczywiście jeśli macie problem z treścią swojej umowy sprzedaży to piszcie do mnie, a chętnie wam w tym zakresie pomogę

Jeśli potrzebujecie swoje profesjonalnej umowy dla hodowli zachęcam was do zakupu  Brązowy pakiet umów dla hodowli ZKWP

lub odwiedzenia Sklep

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Edyta 6 listopada, 2022 o 21:53

  Witam sprzedałam psa bez żadnej umowy chciałabym go odzyslac ale Pani która go kupilam nie chce mi go wydać mimo że chce oddać pieniądze plus koszty utrzymywania go przez 4dni. Nie mam żadnych dokumentów książeczka zdrowia plus metryka jest u tej Pani. Czy mam jakieś szansę na odzyskanie psa?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: