Zawsze w okresie grudzień-styczeń wiem, że wielu hodowców zastanawia się nad wypełnieniem deklaracji PIT6. Wiem również, że deklaracja ta budzi wiele problemów. Na pytanie dlaczego nie potrafię znaleźć jednej odpowiedzi, ale wydaje mi się że głównym powodem jest brak jednoznacznych wytycznych. Co Urząd Skarbowy to inna teoria.
Czy rzeczywiście jest to tak skomplikowana sprawa? W mojej ocenie NIE 🙂
DZIAŁ SPECJALNY PRODUKCJI ROLNEJ
Hodowlę psów rasowych prowadzić możemy w ramach działu specjalnego produkcji rolnej. Będąc osobą wykonującą działalność w ramach działu specjalnego produkcji rolnej formalnie nie jesteśmy przedsiębiorcami. Często jednak spełniamy przesłanki materialne przedsiębiorcy – prowadzenie działalności o charakterze ciągłym, zorganizowanym oraz zarobkowym.
W mojej ocenie większość hodowców powinna wybrać tą formę – z uwagi na korzystne warunki opodatkowania (o czym niżej). Oczywiście niesie to za sobą wiele minusów np. brak obowiązkowego ubezpieczenia.
Więcej o formach prowadzenia hodowli przeczytasz Formy prawne prowadzenia hodowli psów rasowych w Polsce
PODATEK DLA DZIAŁU SPECJALNEGO PRODUKCJI ROLNEJ
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym dla osób fizycznych dział specjalny produkcji rolnej może być rozliczany podatkowo w dwojaki sposób:
- w oparci o księgę przychodów i rozchodów – obowiązek zgłoszenia tego sposobu rozliczania do Urzędu Skarbowego,
- w oparciu o normy szacunkowe, czyli właśnie pit6.
Z doświadczenia wiem, że większość hodowców wybiera deklarację pit6.
Termin złożenia deklaracji pit6
Zgodnie z ustawą terminem do złożenia deklaracji pit6 na dany rok kalendarzowy jest 20 stycznia. Dotyczy to osób, które już wcześniej składały taką deklarację lub zaczynają prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej z początkiem roku.
Dla osób, które zaczynają prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej w trakcie trwania roku kalendarzowego ustawa nakłada obowiązek złożenia deklaracji pit6 w terminie 7 dni.
Podobnie w terminie 7 dni składamy korektę deklaracji.
Miejsce złożenia
Deklarację pit6 składamy do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Jednostki stada podstawowego
Problemem przy wypełnianiu deklaracji pit6 może okazać się prawidłowe wskazanie ilości sztuk stada podstawowego.
Z doświadczenia wiem, że istnieją dwa poglądy odnośnie wyliczenia ilości stada podstawowego:
- psy i suki które w danym roku podatkowym przeniosą przychód,
- wszystkie psy i suki z uprawnieniami hodowlanymi.
Ja osobiście jestem zwolennikiem tylko i wyłącznie pierwszego poglądu. Dlaczego zapytacie? A to dlatego, że uprawnienia hodowlane to są wyłącznie wewnętrzne regulacje stowarzyszeń a prawo podatkowe jest prawem powszechnie obowiązującym.
To tak w skrócie 🙂
Więcej o tym temacie poczytacie: