W ostatnim czasie dla kilku hodowli przygotowywałam umowy sprzedaży. Przesłałam szkice umów do analizy i od 3 hodowli dostałam bardzo podobną zwrotną informację:
Pani Agnieszko proszę o dodanie do umowy postanowienia zobowiązującego nabywce do informowania mnie jako hodowcy o rozwoju fizycznym i psychicznym psa oraz o stanie jego zdrowia. Proszę również o dodanie do umowy postanowienia zobowiązującego do okazania psa hodowcy na każde jego żądanie.
Po przeczytaniu tych wiadomości od moich klientów postanowiłam, że najwyższa pora aby zamieścić wpis w tym temacie 🙂
Obowiązek informacyjny w umowie
Nim przejdziemy do omawiania zagadnienia dodatkowych wymogów w umowie sprzedaży przypomnę Wam, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt do psa odpowiednie zastosowanie mają przepisy jak do rzeczy.
Czy ktoś z Was kupował kiedyś używane auto?
Myślę, że większość osób 🙂
Czy w umowie sprzedaży samochodu widzieliście kiedykolwiek zapis, że sprzedający zobowiązuje nabywcę do informowania o stanie samochodu?
Hmm… w sumie powinnam to pytanie zadać w inny sposób – czy podpisalibyście taką umowę sprzedaży samochodu z obowiązkiem informowania o jego stanie sprzedającego oraz z obowiązkiem okazania pojazdu na każde żądanie sprzedającego?
Coś wydaje mi się, że popatrzylibyście na właściciela pojazdu jak na swoistego rodzaju okaz 🙂
Przeniesienia prawa własności
W momencie przeniesienia prawa własności na nabywcę tracimy wszelkie możliwości kontroli nad sprzedanym psem.
Oczywiście możemy nakładać na nabywcę wiele obowiązku wynikających z celu umowy, które następnie odpowiednio zabezpieczamy (np. umowne prawo do odstąpienia od umowy).
Więcej o przeniesieniu prawa własności znajdziesz TUTAJ>>>
Obowiązek informacyjny i żądanie okazania psa
Stare przysłowie rzecze, że papier przyjmie wszystko. I taka też jest prawda.
Jednakże w dobrze skomponowanej umowie nie powinny znajdować się postanowienia, które są nieskuteczne, a mojej ocenie wręcz sprzeczne z obowiązującymi przepisami w zakresie umowy sprzedaży.
Zobowiązanie nabywcy do informowania hodowcy o rozwoju psa czy o jego chorobach zawarte w umowie jest wręcz niemożliwe do egzekucji, czyli wymuszenia na nabywcy jego realizacji.
Dalej, w mojej ocenie są to postanowienia, które są sprzeczne z istotą umowy sprzedaży czyli przeniesieniem prawa własności.
Jeszcze jak jestem w stanie przygotować obowiązek informacyjny do umowy sprzedaży tak już niemożliwym do zamieszczenia w umowie jest obowiązek okazywania psa przez nabywcę na każde żądanie hodowcy.
Przepisy prawa nie umożliwiają takiego rozwiązania, a wręcz przeciwnie go zakazują – ponieważ właściciel rzeczy wykonuje swoje uprawnienia z wyłączeniem innych osób.
Dodatkowe zastrzeżenia w umowie sprzedaży psa – podsumowanie
W mojej ocenie opisane obowiązki nie powinny być zamieszczane w umowie sprzedaży psa bowiem są to postanowienia nieskuteczne a wręcz mogą być sprzeczne z istotą przeniesienia prawa własności.
W wolnej chwili zapraszam was do odsłuchania wywiadu z mec. Karoliną Sawicką w tematyce wizerunku naszego psa, nas jako wystawców, kradzieży zdjęć oraz ich publikacji.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Tetiana SHYSHKINA pochodzi z Unsplash
***
Zasady prawne pochówku psa lub kota
W tym tygodniu dostałam zapytanie czy dopuszczalne jest „wypchanie” psa lub kota po śmierci czyli poddanie go taksydermii.
Uznałam, że o temat bardzo ciekawy z perspektywy prawa [Czytaj dalej…]