Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Dodatkowe zastrzeżenia w umowie sprzedaży psa – czy to dobre rozwiązanie?

Agnieszka Łyp-Chmielewska18 czerwca 2019Komentarze (0)

W ostatnim czasie dla kilku hodowli przygotowywałam umowy sprzedaży. Przesłałam szkice umów do analizy i od 3 hodowli dostałam bardzo podobną zwrotną informację:

“Pani Agnieszko proszę o dodanie do umowy postanowienia zobowiązującego nabywce do informowania mnie jako hodowcy o rozwoju fizycznym i psychicznym psa oraz o stanie jego zdrowia. Proszę również o dodanie do umowy postanowienia zobowiązującego do okazania psa hodowcy na każde jego żądanie.”

Po przeczytaniu tych wiadomości od moich klientów postanowiłam, że najwyższa pora aby zamieścić wpis w tym temacie 🙂

Obowiązek informacyjny w umowie

Nim przejdziemy do omawiania zagadnienia dodatkowych wymogów w umowie sprzedaży przypomnę Wam, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt do psa odpowiednie zastosowanie mają przepisy jak do rzeczy.

Czy ktoś z Was kupował kiedyś używane auto? Myślę, że większość osób 🙂 Czy w umowie sprzedaży samochodu widzieliście kiedykolwiek zapis, że sprzedający zobowiązuje nabywcę do informowania o stanie samochodu? Mhh… w sumie powinnam to pytanie zadać w inny sposób – czy podpisalibyście taką umowę sprzedaży samochodu z obowiązkiem informowania o jego stanie sprzedającego oraz z obowiązkiem okazania pojazdu na każde żądanie sprzedającego? Coś wydaje mi się, że popatrzylibyście na właściciela pojazdu jak na swoistego rodzaju okaz 🙂

Przeniesienia prawa własności.

W momencie przeniesienia prawa własności na nabywcę tracimy wszelkie możliwości kontroli nad sprzedanym psem. Oczywiście możemy nakładać na nabywce wiele obowiązku wynikających z celu umowy, które następnie odpowiednio zabezpieczamy (np. umowne prawo do odstąpienia od umowy). Więcej o przeniesieniu prawa własności znajdziesz https://psiparagraf.pl/prawo-wlasnosci-a-hodowca/

Obowiązek informacyjny i żądanie okazania psa

Stare przysłowie rzecze, że “papier przyjmie wszystko”. I taka też jest prawda. Jednakże w dobrze skomponowanej umowie nie powinny znajdować się postanowienia, które są nieskuteczne, a mojej ocenie wręcz sprzeczne z obowiązującymi przepisami w zakresie umowy sprzedaży.

Zobowiązanie nabywcy do informowania hodowcy o rozwoju psa czy o jego chorobach zawarte w umowie jest wręcz niemożliwe do egzekucji, czyli wymuszenia na nabywcy jego realizacji.

Dalej, w mojej ocenie są to postanowienia, które są sprzeczne z istotą umowy sprzedaży czyli przeniesieniem prawa własności.

Jeszcze jak jestem w stanie przygotować obowiązek informacyjny do umowy sprzedaży tak już niemożliwym do zamieszczenia w umowie jest obowiązek okazywania psa przez nabywce na każde żądanie hodowcy. Przepisy prawa nie umożliwiają takiego rozwiązania, a wręcz przeciwnie go zakazują – ponieważ właściciel rzeczy wykonuje swoje uprawnienia z wyłączeniem innych osób.

Reasumując: 

W mojej ocenie opisane obowiązki nie powinny być zamieszczane w umowie sprzedaży psa bowiem są to postanowienia nieskuteczne a wręcz mogą być sprzeczne z istotą przeniesienia prawa własności.

 

****

W wolnej chwili zapraszam was do odsłuchania wywiadu z mec. Karoliną Sawicką w tematyce wizerunku naszego psa, nas jako wystawców, kradzieży zdjęć oraz ich publikacji https://psiparagraf.pl/wizerunek-psa-na-zdjeciach-ochrona-zdjec-hodowcy-czyli-wywiad-z-adw-karolina-sawicka-autorka-bloga-prawy-profil/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: