Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Dodatkowe zastrzeżenia w umowie sprzedaży psa – czy to dobre rozwiązanie?

Agnieszka Łyp-Chmielewska18 czerwca 20192 komentarze

W ostatnim czasie dla kilku hodowli przygotowywałam umowy sprzedaży. Przesłałam szkice umów do analizy i od 3 hodowli dostałam bardzo podobną zwrotną informację:

„Pani Agnieszko proszę o dodanie do umowy postanowienia zobowiązującego nabywce do informowania mnie jako hodowcy o rozwoju fizycznym i psychicznym psa oraz o stanie jego zdrowia. Proszę również o dodanie do umowy postanowienia zobowiązującego do okazania psa hodowcy na każde jego żądanie.”

Po przeczytaniu tych wiadomości od moich klientów postanowiłam, że najwyższa pora aby zamieścić wpis w tym temacie 🙂

Obowiązek informacyjny w umowie

Nim przejdziemy do omawiania zagadnienia dodatkowych wymogów w umowie sprzedaży przypomnę Wam, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt do psa odpowiednie zastosowanie mają przepisy jak do rzeczy.

Czy ktoś z Was kupował kiedyś używane auto? Myślę, że większość osób 🙂 Czy w umowie sprzedaży samochodu widzieliście kiedykolwiek zapis, że sprzedający zobowiązuje nabywcę do informowania o stanie samochodu? Mhh… w sumie powinnam to pytanie zadać w inny sposób – czy podpisalibyście taką umowę sprzedaży samochodu z obowiązkiem informowania o jego stanie sprzedającego oraz z obowiązkiem okazania pojazdu na każde żądanie sprzedającego? Coś wydaje mi się, że popatrzylibyście na właściciela pojazdu jak na swoistego rodzaju okaz 🙂

Przeniesienia prawa własności.

W momencie przeniesienia prawa własności na nabywcę tracimy wszelkie możliwości kontroli nad sprzedanym psem. Oczywiście możemy nakładać na nabywce wiele obowiązku wynikających z celu umowy, które następnie odpowiednio zabezpieczamy (np. umowne prawo do odstąpienia od umowy). Więcej o przeniesieniu prawa własności znajdziesz https://psiparagraf.pl/prawo-wlasnosci-a-hodowca/

Obowiązek informacyjny i żądanie okazania psa

Stare przysłowie rzecze, że „papier przyjmie wszystko”. I taka też jest prawda. Jednakże w dobrze skomponowanej umowie nie powinny znajdować się postanowienia, które są nieskuteczne, a mojej ocenie wręcz sprzeczne z obowiązującymi przepisami w zakresie umowy sprzedaży.

Zobowiązanie nabywcy do informowania hodowcy o rozwoju psa czy o jego chorobach zawarte w umowie jest wręcz niemożliwe do egzekucji, czyli wymuszenia na nabywcy jego realizacji.

Dalej, w mojej ocenie są to postanowienia, które są sprzeczne z istotą umowy sprzedaży czyli przeniesieniem prawa własności.

Jeszcze jak jestem w stanie przygotować obowiązek informacyjny do umowy sprzedaży tak już niemożliwym do zamieszczenia w umowie jest obowiązek okazywania psa przez nabywce na każde żądanie hodowcy. Przepisy prawa nie umożliwiają takiego rozwiązania, a wręcz przeciwnie go zakazują – ponieważ właściciel rzeczy wykonuje swoje uprawnienia z wyłączeniem innych osób.

Reasumując: 

W mojej ocenie opisane obowiązki nie powinny być zamieszczane w umowie sprzedaży psa bowiem są to postanowienia nieskuteczne a wręcz mogą być sprzeczne z istotą przeniesienia prawa własności.

 

****

W wolnej chwili zapraszam was do odsłuchania wywiadu z mec. Karoliną Sawicką w tematyce wizerunku naszego psa, nas jako wystawców, kradzieży zdjęć oraz ich publikacji https://psiparagraf.pl/wizerunek-psa-na-zdjeciach-ochrona-zdjec-hodowcy-czyli-wywiad-z-adw-karolina-sawicka-autorka-bloga-prawy-profil/

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sebastian 7 lipca, 2023 o 15:38

  Dzień dobry,

  Czy zapisy w umowie kupna sprzedaży pieska o informowaniu o stanie zdrowia czy śmierci pupila (włączajać w to zapisy o karze umownej w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku) mają umocowanie prawne, czy są to zapisy niedozwolone?

  Pozdrawiam,
  Sebastian

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 lipca, 2023 o 10:01

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.

  Zapisy takie w umowie mogą się znajdować – natomiast nie uważam aby można je było skutecznie zabezpieczyć karą umowną.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: