Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Epidemia a sprzedaż szczeniąt

Agnieszka Łyp-Chmielewska23 marca 20207 komentarzy

Doszły mnie słuchy, że niektóre Oddziały ZKWP nie funkcjonują w sposób normalny – szczerze w ogóle mnie to nie dziwi bo nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.

Pojawia się jednak następujący problem – dokumenty psów.

Sytuacja z życia wzięta: w sobotę rodzice mojej przyjaciółki byli odbierać owczarka niemieckiego od hodowcy – szczeniak 10 tygodni – okazało się, że hodowca nie ma metryki, ponieważ oddział jest zamknięty i nie wydaje dokumentów. Hodowca zobowiązał się ustnie do dosłania metryki jak tylko będzie w ich posiadaniu. 

Pamiętajcie, że zarówno Regulamin ZKWP jak i przepisy kodeksu cywilnego zobowiązują nas do wydania wraz z psem wszelkich jego dokumentów.

W celu ochrony swoich interesów w mojej ocenie każdy hodowca powinien na piśmie składać oświadczenie nabywcy o treści:

“Z uwagi na nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju Oddział Związku Kynologicznego w Polsce do którego należę (nazwa) nie miał możliwości wydania metryki. Zobowiązuje się w terminie 3 dni od dnia uzyskania metryki przesłać ją listem poleconym na adres zamieszkania nabywcy na swój koszt”

Doszły mnie również słuchy, że problem jest z przeglądem miotu – co również mnie nie dziwi. W takim przypadku każdemu hodowcy zalecam udanie się do lekarza weterynarii w celu dokonania przeglądu, tak aby można było okazać go nabywcy w chwili wydania szczeniaka. Zabezpiecza to was jako hodowców w zakresie stanu zdrowia psa – w szczególności np. zejścia jąder czy wad zgryzu.

W czasie kwarantanny społecznej zachęcam was do przeczytania – Umowa współwłasności jako złoty środek dla hodowcy

Jeśli i wy spotkaliście się z jakimiś ograniczeniami w związku z koronawirusem napiszcie w komentarzach, im więcej informacji tym lepiej dla każdego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta 27 marca, 2020 o 14:43

Zastanawia mnie jak ZKwP podejdzie do przeglądu motu zrobionego przez weterynarza obsługującego hodowlę.
Wiadomo, że szczenię powinno zmienić dom w najbardziej korzystnym dla takiej zmiany okresie życia, a bez papierka z pieczątką ZKwP może się okazać, że wyrobienie metryki będzie niemożliwe, bo przegląd miotu zrobiony u weta, a nie w oddziale stowarzyszenia.

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 27 marca, 2020 o 16:13

Dzień dobry 🙂 dziękuję za komentarz.
Wiem że niektóre oddziały będą uznawać przegląd od weterynarza – najlepiej jest się skontaktować że sowim Oddziałem jeśli jest taka możliwość.
W tym wpisie przegląd dokonywany przez weterynarza ma zabezpieczyć hodowcę że dany szczeniaczek nie ma wad które byłby widoczne – w postępowaniu sądowym w tym celu wykorzystywany jest protokół przeglądu miotu. We wpisie nie odnosiłam się wyłącznie do regulacji ZKWP.
Liczę jednak że przeglądy dokonywane w tym trudnym czasie przez lekarzy weterynarii będą akceptowane przez oddziały ZKWP jeśli biura oddziału są zamknięte i nie są wykonywane przeglądy miotu. Widziałam ogłoszenie jednego z Oddziałów że prosi o pilny kontakt telefoniczny osoby które miały przechodzić przegląd miotu w okresie 2 tygs. Dlatego odsyłam tutaj do poszczególnych Oddziałów 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 marca, 2020 o 13:37

Pani Edyto,
zachęcam do przeczytania nowego wpisu – informacje z ZKWP o przeglądach oraz uprawnianiach hodowlanych.

Odpowiedz

Mira 20 maja, 2020 o 01:33

Witam, Co w sytuacji kiedy hodowca przekazuje informacje nabywcy o przesłaniu drogą pocztową metryki a w oddziale Związku nie ma zarejestrowanego miotu z danej hodowli?Następnie po interwencji pracownika Związku hodowca informuje nabywcę, że do umowy sprzedaży, która była umówiona na kolejny dzień jednak nie dojdzie bo czuje się urażony jego dociekliwością.

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 20 maja, 2020 o 12:55

Witam serdecznie,

Bardzo dziękuje za komentarz.
W opisanym przez Panią przypadku, jeśli wpłacony był zadatek mający na celu zabezpieczenie wykonania umowy to w takim wypadku jest przesłanka do żądania zwrotu.
Proszę również mieć na uwadze, że obecnie jest zupełnie inna rzeczywistość (póki nie mienie epidemia) i mogła się zdarzyć sytuacja iż miot jeszcze nie został zgłoszony. Nie wiem jaki jest to Oddział więc również ciężko mi wskazać czy przeglądy hodowlane miotu odbywały się tam w sposób normalny czy też.

pozdrawiam

Odpowiedz

Jolanta 6 lipca, 2020 o 19:18

Witam, mój szczeniak otrzymał metryczkę z dopiskiem „wydano bez przeglądu miotu” Co to oznacza?

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 8 lipca, 2020 o 19:06

Dzień dobry,

Bardzo dziękuję za kontakt.
Najlepiej jest skontaktować się z Oddziałem ZKWP z którego ma Pani metryczkę.
Z uwagi na epidemie niekiedy przeglądy miotu nie były organizowane.
Najlepiej jest skontaktować się z oddziałem.
W mojej ocenie dla sytuacji prawnej pani psa nic to nie zmienia 🙂

Pozdrawiam Aga

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: