Doszły mnie słuchy, że niektóre Oddziały ZKWP nie funkcjonują w sposób normalny – szczerze w ogóle mnie to nie dziwi, bo nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.
Pojawia się jednak następujący problem – dokumenty psów.
Sytuacja z życia wzięta: w sobotę rodzice mojej przyjaciółki byli odbierać owczarka niemieckiego od hodowcy – szczeniak 10 tygodni – okazało się, że hodowca nie ma metryki, ponieważ oddział jest zamknięty i nie wydaje dokumentów. Hodowca zobowiązał się ustnie do dosłania metryki jak tylko będzie w ich posiadaniu.
Pamiętajcie, że zarówno Regulamin ZKWP jak i przepisy kodeksu cywilnego zobowiązują nas do wydania wraz z psem wszelkich jego dokumentów.
W celu ochrony swoich interesów w mojej ocenie każdy hodowca powinien na piśmie składać oświadczenie nabywcy o treści:
Z uwagi na nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju Oddział Związku Kynologicznego w Polsce do którego należę (nazwa) nie miał możliwości wydania metryki. Zobowiązuje się w terminie 3 dni od dnia uzyskania metryki przesłać ją listem poleconym na adres zamieszkania nabywcy na swój koszt.
Doszły mnie również słuchy, że problem jest z przeglądem miotu – co również mnie nie dziwi.
W takim przypadku każdemu hodowcy zalecam udanie się do lekarza weterynarii w celu dokonania przeglądu, tak aby można było okazać go nabywcy w chwili wydania szczeniaka.
Zabezpiecza to was jako hodowców w zakresie stanu zdrowia psa – w szczególności np. zejścia jąder czy wad zgryzu.
W czasie kwarantanny społecznej zachęcam was do przeczytania – Umowa współwłasności jako złoty środek dla hodowcy.
Jeśli i wy spotkaliście się z jakimiś ograniczeniami w związku z koronawirusem napiszcie w komentarzach, im więcej informacji tym lepiej dla każdego.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie: Fusion Medical Animation pochodzi z Unsplash
***
Przeczytaj także:
- Jak to jest z tymi dokumentami dla psa
- Dlaczego warto zawierać umowę rezerwacji szczeniaka
- Ryzyko kupna psa od obcokrajowca lub zagranicznego hodowcy.
***
Czy hodowca pokrywa koszty leczenia wadliwego szczeniaka czyli kilka słów o odpowiedzialności hodowcy za wady sprzedanego szczenięcia
Mam nadzieję, że pamiętacie, że od stycznia 2023 roku weszły zmiany w przepisach związanych z zasadami odpowiedzialności hodowcy za wady sprzedanego szczeniaka w przypadku sprzedaży konsumentowi?
Jeśli nie, to możecie poczytać o tym we wpisie Czy będzie się opłacało prowadzenie hodowli psów rasowych od stycznia 2023 r. czyli kilka słów o zmianach w odpowiedzialności hodowcy za sprzedane szczenięta [Czytaj dalej…]