Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Hodowco nie złożyłeś PIT6 w terminie? I co teraz… :)

Agnieszka Łyp-Chmielewska28 stycznia 201954 komentarze

Drogi hodowco, do  20 stycznia powinieneś złożyć PIT 6 do właściwego Urzędu Skarbowego – więcej w poście HODOWCO CZY PAMIĘTAŁEŚ O ZŁOŻENIU PIT-6??

A co jeśli o tym zapomniałeś? Nie panikuj, od razu ze strony Urzędu Skarbowego nie zostaniesz ukarany. 

Co powinieneś zrobić?

Czynny żal wraz z deklaracją PIT 6

ZŁÓŻ CZYNNY ŻAL WRAZ Z DEKLARACJĄ PIT 6

Czynny żal jest to instytucja prawa karnoskarbowego, która umożliwia uniknięcie odpowiedzialności za niedotrzymanie terminów skarbowych.

Wraz z czynnym żalem należy złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację PIT6, której zapomnieliśmy złożyć do 20 stycznia 2021 roku.

TREŚĆ CZYNNEGO ŻALU

W piśmie do Urzędu Skarbowego zatytułowanym czynny żal powinieneś wskazać, że dopuściłeś się tego wykroczenia bez winy, że nie miałeś zamiaru popełnienia czynu karnoskarbowego i od razu jak się tylko zorientowałeś, to złożyłeś do US deklaracje wraz z czynnym żalem.

Przykładowa treść:

………………………….

…………………………

…………………………

(dane hodowcy)

Sz. P.

………………….

Naczelnik Urzędu Skarbowego

Urząd Skarbowy w ………..

Czynny żal

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego

Niniejszym ja niżej podpisany/podpisana ……………………………. działając na podstawie przepisu  art. 16. ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 930, z późn. zm. dalej k.k.s.),
w celu skorzystania ze zwolnienia od odpowiedzialności w związku z dokonaniem czynnego żalu, niniejszym zawiadamiam tut. Naczelnika Urzędu Skarbowego o dopuszczeniu
się przeze mnie uchybieniu terminowi złożenia deklaracji PIT 6.

           Nie miałem/miałam zamiaru popełnienia czynu zabronionego polegającego na niezłożeniu w terminie deklaracji PIT6 na rok 2019 w terminie do 20 stycznia a zaistniałe nieprawidłowości powstała nieumyślnie na skutek niezachowania należytej ostrożności. Moje działania nie zmierzały do uniknięcia złożenia ww. deklaracji ani zawiadomienia tut. Urzędu o ilości stada podstawowego na rok 2019. Fakt niezłożenia deklaracji wyszedł na jaw w momencie mojej kontroli dokumentów hodowli. Niezwłocznie jak wykryłam/wykryłem ten fakt złożyłem do tut. Urzędu deklaracje wraz z niniejszym czynnym żalem.

  Wobec powyższego – w przypadku uznania wyżej opisanego zaniechania za czyn wyczerpujący znamiona wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego – niniejsze zawiadomienie uzasadnia wyłącznie karalności powyższego czynu.

 

Z poważaniem

………………..

(podpis własnoręczny)

 

MOI DRODZY!! 

Pamiętacie, że istnieją interpretacje podatkowe wskazując iż nie ma możliwości złożyć zaległego pit6 z datą późniejszą, ponieważ jest to szacowany dochód na dany rok. Z doświadczenia zawodowego wiem jednak, że czynny żal jest skuteczne do około końca marca 🙂 Uprzedzam jednak, że Urząd Skarbowy może go nie uznać i wtedy konieczne będzie rozliczenie hodowli na zasadach ogólnych. 

Masz pytania podatkowe jako hodowca? Pisz pytania w komentarzach lub poprzez Kontakt 🙂

Potrzebujesz pomocy z deklaracjami?

Nic prostszego – https://psiparagraf.pl/produkt/pomoc-przy-wypelnieniu-deklaracji-pit6-nip7-lub-pcc3/

Zachęcam do czytania nowych wpisów z cyklu umowy sprzedaży – Umowa sprzedaży psa cz. 3

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

***

Przeczytaj także:

***

Obniżenie ceny za sprzedanego psa z wadą

Z doświadczenia z praktyki wiem, że najczęściej zgłaszanym roszczeniem ze strony nabywców w przypadku zakupu szczeniaka z wadą jest obniżenie ceny.

Praktyka ta jest najczęstsza zarówno w oparciu o stare przepisy [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 54 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marlena 31 stycznia, 2020 o 12:17

  Witam nie złożyłam pitu 6 .. nie wiem jak dalej postąpić. Hodowla została założona 3.12.2019r. nie wiedziałam że trzeba było składać do 20 stycznia. Pomocy.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 stycznia, 2020 o 12:25

  Witam serdecznie Pani Marleno,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  Co Pani rozumie poprzez złażenie hodowli?
  PIT 6 winien zostać złożony w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zdarzenia podatkowego – czy ma Pani już miot?

  Odpowiedz

  Lena 4 lutego, 2020 o 09:03

  Witam, założyłam hodowlę 2 lata temu. Tylko raz miałam miot i sprzedawałam szczeniaki w 2018 roku. Złożyłam wtedy PIT 6 i zapłaciłam podatek za rok 2018. Oczywiście zapomniałam do 20 stycznia br. złożyć deklaracji PIT 6 za rok 2019.
  1) Czy powinnam to zrobić mimo że nie miałam miotu w roku 2019? Posiadam tylko sunię hodowlaną.
  2) Czy powinnam zapłacić zaliczkę skoro nie przekroczyłam kwoty wolnej od podatku (bo mój dochód wyniósł zero zł)
  Z góry dziękuję za pomoc!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 lutego, 2020 o 11:01

  Witam serdecznie,
  wiele Urzędów Skarbowych uważa iż deklarację PIT6 – zaliczkę na prognozowany dochód – winno się składać wyłącznie jeśli w danym roku kalendarzowym spodziewany jest przychód z danej suki bądź psa. Proszę pamiętać, że PIT6 składacie państwo na dany rok kalendarzowy.
  W oparciu o deklarację PIT6 Urząd Skarbowy wydaje decyzję w zakresie wysokości należnego podatku – tutaj wiele zależy od tego jak dana osoba rozlicza się – czy samodzielnie czy z małżonkiem czy w oparciu o działalność gospodarczą.
  pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Pawel 20 lutego, 2020 o 09:56

  Dzień dobry.
  Hodowla (1 suczka) została zarejestrowana wiosna 2019 r. ( do dzisiaj nie bylo miotu). Nie został złożony
  pit 6 w ciągu 7 dni od daty rejestracji hodowli oraz do nie złożono pit 6 w terminie do 31.01.2020.
  Jak dalej postępować ? Zamierzamy mieć miot wiosna 2020.
  Pozdrawiam Paweł.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 24 lutego, 2020 o 14:25

  Dzień dobry,

  w mojej ocenie powinien pan złożyć PIT 6 dopiero w momencie pokrycia suki ewentualnie narodzin szczeniąt.
  Konieczność złożenia PIT 6 nie wynika z samego faktu rejestracji hodowli, aby złożyć PIT 6 konieczne jest istnienie przychodu w danym roku kalendarzowym.

  Odpowiedz

  piotr 1 kwietnia, 2020 o 12:17

  Złożenie po terminie skutecznego wniosku PIT-6 wraz z czynnym żalem nie jest możliwe. W przypadku niezłożenia takiego wniosku w terminie podatnik powinien rozliczać przychody z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg rachunkowych lub PKPiR.

  Czytaj więcej na Prawo.pl:
  https://www.prawo.pl/podatki/nie-mozna-po-terminie-zlozyc-skutecznego-wniosku-pit-6,21675.html

  Jak się Pani do tego doniesie. W tamtym roku złożyłem pit 6 ponieważ rozpocząłem hodowle. Posiadam 3 suki żadna jeszcze nie była kryta. W tym roku 2020 nie złożyłem tego pitu 6 i nie wiem co teraz zrobić. Po złożeniu pitu 6 w 2019 otrzymałem decyzje od urzędu skarbowego, że zaliczka za taką hodowle wynosi 0 zl

  Odpowiedz

  Piotr 1 kwietnia, 2020 o 13:01

  Zadzwoniłem do us. Pit 6 muszę złożyć nawet po terminie. Kwestia tego czy zostane ukarany czy nie. Urzędniczka powiedziała, że ten pit nie ma nic wspólnego z przychodami ( są one szacunkowe) . Wynika z tego, że do 20 stycznia składamy pit 6 lub 7 dni od rozpoczęcia hodowli.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 1 kwietnia, 2020 o 13:08

  Dzień dobry Panie Piotrze,

  odnosząc się do obu Pana wiadomości.
  W pierwszej kolejności wskazuję iż wiem że praktykowane jest składanie czynnego żalu w zakresie niezłożenia PIT6 do dnia 20 stycznia każdego roku. Oczywiście we wpisie nie opisuje sytuacji gdy chcemy złożyć PIT6 wraz z czynnym żalem w grudniu – a wyłącznie w niewielkim okresie od dnia 20 stycznia danego roku. Z praktyki wiem, że US uznają czynny żal w zakresie przekroczenia terminu PIT6.
  Dalej, PIT6 składamy wyłącznie jako szacowany dochód z działu specjalnego produkcji rolnej za dany rok, tym samym nie ma możliwości jego złożenia np. we wrześniu jeśli powinien być złożony do dnia 20 stycznia – wtedy te terminy są za długie. Tym samym nie można go złożyć wstecz a wyłącznie na przyszłość.
  Mam wiele spraw, gdzie hodowcy nie złożyli PIT6 w terminie i US chciały aby rozliczyć hodowlę na zasadach ogólnych. Jednakże nie ma w tym zakresie wytycznych w jaki sposób to zrobić.
  W mojej ocenie powinien Pan złożyć również czynny żal wraz z deklaracją PIT6.

  Porusza Pan również inny temat – zupełnie inna jest sytuacja hodowców którzy już w ubiegłych latach składali PIT6 a hodowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przyodę z hodowlą. Ci mają możliwość złożenia PIT6 w ciągu roku kalendarzowego.

  Jeśli ma Pan więcej pytań w zakresie PIT6 zapraszam do kontaktu.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 1 kwietnia, 2020 o 13:11

  Dzień dobry Panie Piotrze,

  odnosząc się do obu Pana wiadomości.
  Ja nie zgadzam się z ferowaną w artykule tezą. Jak poniżej uważam, że wszystko zależy od terminu a hodowcy spokojnie mogą złożyć czynny żal w momencie kilku czy nawet kilkunastu dniowego opóźnienia – z praktyki wiem iż się to sprawdza. Pan w swoim komentarzu porusza jeszcze jedne temat tj. konieczność w ogóle złożenia PIT6 – obowiązek złożenia nie powstaje wraz z założeniem hodowli a w momencie gdy w danym roku kalendarzowym spodziewa się pan przychodu z działu specjalnego produkcji rolnej. O tym wspominałam w innym poście z zakresu rozliczeń podatkowych hodowców.

  W pierwszej kolejności wskazuję iż wiem że praktykowane jest składanie czynnego żalu w zakresie niezłożenia PIT6 do dnia 20 stycznia każdego roku. Oczywiście we wpisie nie opisuje sytuacji gdy chcemy złożyć PIT6 wraz z czynnym żalem w grudniu – a wyłącznie w niewielkim okresie od dnia 20 stycznia danego roku. Z praktyki wiem, że US uznają czynny żal w zakresie przekroczenia terminu PIT6.
  Dalej, PIT6 składamy wyłącznie jako szacowany dochód z działu specjalnego produkcji rolnej za dany rok, tym samym nie ma możliwości jego złożenia np. we wrześniu jeśli powinien być złożony do dnia 20 stycznia – wtedy te terminy są za długie. Tym samym nie można go złożyć wstecz a wyłącznie na przyszłość.
  Mam wiele spraw, gdzie hodowcy nie złożyli PIT6 w terminie i US chciały aby rozliczyć hodowlę na zasadach ogólnych. Jednakże nie ma w tym zakresie wytycznych w jaki sposób to zrobić.
  W mojej ocenie powinien Pan złożyć również czynny żal wraz z deklaracją PIT6.

  Porusza Pan również inny temat – zupełnie inna jest sytuacja hodowców którzy już w ubiegłych latach składali PIT6 a hodowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przyodę z hodowlą. Ci mają możliwość złożenia PIT6 w ciągu roku kalendarzowego.

  Jeśli ma Pan więcej pytań w zakresie PIT6 zapraszam do kontaktu.

  Odpowiedz

  Jadwiga 14 czerwca, 2020 o 13:29

  Witam. Przeczytałam Pani artykuł. Nie wiem czy dobrze rozumiem jeśli otrzymałam wpis suka hodowlana 11.01.2020 i miałam miot szczeniąt pod koniec marca a do dnia dzisiejszego nie złożyłam PIT-6 to teraz potaje mi tylko złożenie aktu czynnego żalu ? czy jeśli złożę go teraz to czy termin nie będzie zbyt długi ?

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 15 czerwca, 2020 o 09:56

  Dzień dobry Pani Jadwigo,

  nie liczy się moment uzyskania przez sukę uprawnień hodowlanych a moment uzyskania przychodu.
  W mojej ocenie jeśli szczenięta były w marcu a teraz mamy czerwiec to upłyną zbyt długi czas na złożenie czynnego żalu i deklaracji PIT6.
  Jednakże jest to kwestia sporna w doktrynie i może Pani spróbować, z tym że jeśli czynny żal nie zostanie uwzględniony wtedy też konieczne będzie rozliczenie hodowli na zasadach ogólnych.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Isa 8 października, 2020 o 10:19

  Witam serdecznie, w 2019 złożyłam Pit 6. Jednak z moich przyczyn zdrowotnych nie podjęliśmy się krycia suczki. W styczniu tego roku już tego pitu nie złożyłam, gdyż z góry wiedziałam że w tym roku również zdrowie nie pozwoli mi na miot. Czy w takim wypadku popełniłam błąd i powinnam ten pit mimo wszystko złożyć? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 8 października, 2020 o 10:48

  Witam serdecznie,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  W mojej ocenie jeśli nie planowała Pani dochodu z działu specjalnego produkcji rolnej na ten rok to składanie PIT nie było konieczne.
  Gdyby US wystąpił do Pani z zapytanie to jest Pani w stanie udowodnić iż nie posiada Pani szczeniąt w tym roku.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Isa 8 października, 2020 o 11:57

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Roman 9 listopada, 2020 o 13:51

  dzień dobry, Jestem nowym hodowcą i do tej pory nie miałem pojęcia o tej całej biurokracji. Moja suczka uzyskała uprawnienia hodowlane w czerwcu 2020, pa miot pojawił się 7 listopada 2020. Czy mam złożyć tylko PIT 6, czy pit-6 z czynnym żalem. Dzięki za odpowiedź z góry. Pozdrowienia

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 listopada, 2020 o 14:04

  Dzień dobry,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  W mojej ocenie wystarczające jest złożenie samej deklaracji – z uwagi na pojawienie się przychodu z działu specjalnego produkcji rolnej w trakcie trwania roku kalendarzowego.
  Można do deklaracji dołączyć pismo z wyjaśnieniem sytuacji tj. pojawienia się szczeniąt w listopadzie.
  Zaznaczę, że US może zinterpretować sytuację odmiennie ponieważ jednak deklaracja pit6 jest bardzo specyficzna i wiele zależy od stanowiska US.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Elżbieta Sobocińska 31 stycznia, 2021 o 13:35

  Dzień dobry.
  Jestem początkującym hodowca. 26.01.2021 r.moja suczka uzyskała prawo suki hodowlanej. Planuje pierwszy miot w tym roku około mają. Kiedy powinnam złożyć PIT 6 do Urzędu Skarbowego. Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 1 lutego, 2021 o 09:58

  Dzień dobry,

  mogła Pani już złożyć pit6 20 stycznia tego roku.
  W takim przypadku radziłabym złożenie pit6 w momencie potwierdzenia ciąży.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 2 lutego, 2021 o 14:25

  W zeszłym roku mój pies spełnił warunki reproduktora. A w tym roku pod koniec stycznia pokrył sukę. To kiedy składam pit do urzędu skarbowego. Dziękuję za szybką odpowiedź

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 2 lutego, 2021 o 16:43

  Dzień dobry,

  pit6 powinien być złożony do 20 stycznia.
  Jeśli jednak nie złożyła Pani pit6 do 20 stycznia zalecam złożenie w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy krycia jeśli wtedy również była opłata za krycie.

  Odpowiedz

  Ewa 15 lutego, 2021 o 11:42

  Założyliśmy hodowlę w lipcu 2020r. W tymże roku mieliśmy też jeden miot. Nieznając się na całej tej biurokracji przyjełam nie sprawdziwszy tego, że pit 6 mogę złożyć rozliczając pit roczne za 2020r. Teraz widzę, że powinnam to zrobić wcześniej :-/ czy jest jakiś sposób aby uniknąć kary? Złożenie czynnego żalu coś da w tej sytuacji? I jeszcze pytanie o to na kogo mam wypełnić pit 6? jeżeli hodowla zarejestrowana jest na mnie i męża, rozliczamy się wspólnie.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 15 lutego, 2021 o 11:58

  Dzień dobry Pani Ewo,

  dziękuje za komentarz.

  Obecnie uważam iż nie ma możliwości złożenia deklaracji pit6 za 2020 rok.
  W takim wypadku konieczne będzie zaliczenie dochodu ze sprzedaży szczeniąt do ogólnego dochodu jaki państwo osiągnęliście.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ewa 15 lutego, 2021 o 13:48

  A czy grożą nam jakieś konsekwencje za niezgłoszenie założenia hodowli? Nie ze złej woli oszukania US, a z niewiedzy.

  Odpowiedz

  Ewa 16 lutego, 2021 o 12:26

  Dzis dzwoniłam do US i uzyskałam podobne informacje co od pani tutaj, z tym że nawet nie wspomnieli słowem o czynnym żalu tylko ze za ten rok złożyć pit 6, zip i kazali też wystąpić o nadanie nr regon co mnie całkiem zdziwiło bo nigdzie o tym nie czytałam ani nie słyszałam. Mam też pytanie bo zapomniałam zapytać pani że skarbówki – jak rozliczyć ten dochód ze sprzedaży szczeniąt? Na podstawie umów spzedarzy czy może US ma jakieś swoje średnie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 16 lutego, 2021 o 12:31

  Dzień dobry Pani Ewo,

  dziękuje za komentarz.
  Obecnie jest powszechny obowiązek występowania o numer REGON oraz składanie deklaracji NIP7 do US przez osoby prowadzące dział specjalny produkcji rolnej.
  Na blogu jest wpis poświęcony instytucji czynnego żalu oraz kwestii związanej z jej złożeniem.

  W zakresie rozliczenia przy braku złożenia deklaracji pit6 – odbywa się to na zasadach ogólnych – od wartości sprzedanego szczenięcia.

  pozdrawiam

  Ewa 16 lutego, 2021 o 12:27

  Dzis dzwoniłam do US i uzyskałam podobne informacje co od pani tutaj, z tym że nawet nie wspomnieli słowem o czynnym żalu tylko ze za ten rok złożyć pit 6, zip i kazali też wystąpić o nadanie nr regon co mnie całkiem zdziwiło bo nigdzie o tym nie czytałam ani nie słyszałam. Mam też pytanie bo zapomniałam zapytać pani że skarbówki – jak rozliczyć ten dochód ze sprzedaży szczeniąt? Na podstawie umów spzedarzy czy może US ma jakieś swoje średnie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 16 lutego, 2021 o 12:31

  Dzień dobry Pani Ewo,

  dziękuje za komentarz.
  Obecnie jest powszechny obowiązek występowania o numer REGON oraz składanie deklaracji NIP7 do US przez osoby prowadzące dział specjalny produkcji rolnej.
  Na blogu jest wpis poświęcony instytucji czynnego żalu oraz kwestii związanej z jej złożeniem.

  W zakresie rozliczenia przy braku złożenia deklaracji pit6 – odbywa się to na zasadach ogólnych – od wartości sprzedanego szczenięcia.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 16 grudnia, 2021 o 11:27

  Dzień dobry,
  Suka uzyskała uprawnienia hodowlane w 07.2020, miot urodził sie w 12.2020 ale przychód ze sprzedaży pierwszego miotu był w 2021. Złożyłam PIT 6 za 2021 w styczniu, ale nie wiedziałam że trzeba złożyć jeszcze NIP7 gdzie wpisuje się datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. I teraz pytanie jaką wpisać datę na NIP 7?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 3 stycznia, 2022 o 11:10

  Witam serdecznie,

  dziękuje za komentarz.
  Tak w takim przypadku jak najbardziej jest możliwe skorzystanie z uprawnień z rękojmi

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 3 stycznia, 2022 o 11:16

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Rozpoczęcie działalności będzie w 2020 roku ale przychód dopiero w 2021 roku.

  Odpowiedz

  Ewa 13 stycznia, 2022 o 16:57

  Witam.
  Dzisiaj dowiedziałam się że powinnam składać pit 6 i nip 7.
  Mój pies reproduktor uzyskał wpis do rodowodu we wrześniu 2018 r.
  Nigdy nie był dopuszczony do suki i nie zamierzam tego robić. I teraz moje pytanie czy mam składać ten pit i nip 7 , co z tymi zaległymi, wykastrować psa czy wyrejestrować z listy reproduktorów

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 18 stycznia, 2022 o 08:38

  Dzień dobry,

  jeśli pies nie przynosi dochodu uważam, że nie musi Pani składać pit6.

  Odpowiedz

  Piotr 8 lutego, 2022 o 10:01

  Dzień dobry. Jestem na etapie oczekiwania na dokumentację hodowcy od związku kynologicznego , pracuję w pełnym etacie i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą podatek liniowy- . i w dalszej części utknąłem . czy ja mogę hodowlę podpiąć pod działalność gospodarczą wybierając odpowiedne PKD i czy w tym przypadku muszę składać pit-6 do Urzędu skarbowego lub w inny sposób ich poinformować. co powinienem zrobić by nie świadomie się nie oszukać, przeczytałem wiele artykułów i każdy się nieco różni

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 8 lutego, 2022 o 14:27

  Dzień dobry,

  jeśli dopisze Pan hodowlę do PKD to wtedy nie będzie się Pan rozliczał jako działa specjalny produkcji rolnej a jako działalność gospodarcza. W tym zakresie odsyłam do biura księgowego które Pana obsługuje czy jest to dla Pana opłacalne.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Piotr 8 lutego, 2022 o 10:02

  -Dzień dobry. Jestem na etapie oczekiwania na dokumentację hodowcy od związku kynologicznego , pracuję w pełnym etacie i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą podatek liniowy- . i w dalszej części utknąłem . czy ja mogę hodowlę podpiąć pod działalność gospodarczą wybierając odpowiedne PKD i czy w tym przypadku muszę składać pit-6 do Urzędu skarbowego lub w inny sposób ich poinformować. co powinienem zrobić by nie świadomie się nie oszukać, przeczytałem wiele artykułów i każdy się nieco różni

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 17 lutego, 2022 o 13:03

  Dzień dobry,

  jeśli dopisze Pan hodowlę do działalności gospodarczej to wtedy nie rozliczamy się w oparciu o pit6 a na zasadach ogólnych.
  Pit6 to deklaracja dla osób prowadzących dział specjalny produkcji rolnej a nie prowadzących działalność gospodarczą zgłoszoną do CEIDG.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aleksandra 8 stycznia, 2023 o 22:04

  Dzień dobry.
  Mój pies uzyskał uprawnienia reproduktora w listopadzie 2022. Jednak nie zgłosiłam go w urzędzie w ciągu 7dni od uzyskania uprawnień. Nie wiedziałam, że trzeba. Nie było krycia w 2022, nie mieliśmy z tego tytułu dochodu. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy wystarczy, że teraz do 20 stycznia 2023 złożę deklaracje PIT 6 czy powinnam zrobić coś jeszcze? Nie wiem czy pies będzie krył w 2023. Jednak zakładam, że pewnie tak.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 stycznia, 2023 o 09:57

  Dzień dobry,

  tak – pit 6 należy złożyć do 20 stycznia 2023 r.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aleksandra 9 stycznia, 2023 o 10:24

  Nie muszę występować o numer regon i składać nip 7?
  Jak dzwoniłam do urzędu skarbowego w swoim mieście powiedzieli, że to wszystko trzeba zrobić.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 stycznia, 2023 o 11:16

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Wcześniej pytała Pani wyłącznie o deklarację pit6.
  Szczegółowych indywidualnych porad udzielamy odpłatnie w zakresie podatków w hodowli.
  Od 2022 roku US wymagają złożenia deklaracji NIP7.
  Zachęcam do udziału w szkoleniu –

  Odpowiedz

  Aleks 9 stycznia, 2023 o 10:31

  Nie muszę występować o wpisanie do rejestru regon i składać nip 7?
  Jak dzwoniłam do urzędu skarbowego w swoim mieście powiedzieli, że to wszystko trzeba zrobić.

  Odpowiedz

  Marek 18 stycznia, 2023 o 13:35

  Dzień dobry mam psa reproduktora, nie krył w 2022 ale zakładam że będzie krył w 2023, rozumiem że składam pit 6 i płacę miesięcznie szacunkowe kwoty na konto US. Czy jeżeli pies będzie miał krycie w 2023 i uzyskam dochód to później jeszcze wypełniam jakiś PIT czy już nic więcej nie wypełniam? czy w pit 36 uwzględniam ten dochód czy już nie wykazuję tego dochodu bo odporwadzałem szacunkowe składki na podstawie pit6?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 18 stycznia, 2023 o 13:41

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Hodowcy prowadzący działalność w ramach działu specjalnego produkcji rolnej składają wyłącznie pit6 do US i należy poczekać na odpowiednią decyzję, którą urząd powinien wydać.
  Dochód z działu specjalnego produkcji rolnej określony w decyzji US zalicza się do dochodu rozliczanego rocznie.

  Szczegółowych konsultacji udzielamy indywidualnie. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią – Kontakt

  Odpowiedz

  Kasia 3 lutego, 2023 o 20:39

  Mam dwie kotki które były dopuszczone i dwie zarejestrowane który nie są dopuszczane bo nasz kocurek nie chce ich kryć i nie dały żadnego dochodu. Czy powinnam zgłosić dwie kotki i kocurka (nie jest reproduktorem na zewnątrz ale moim hodowlanym w obrębie mojej hodowli) jak wcześniej czy cztery kotki i kocura?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 lutego, 2023 o 14:30

  Dzień dobry,

  Dziękuje za komentarz.
  Deklaracja Pit6 jest zaliczka na szacowany dochód z działu specjalnego produkcji rolnej – powinno się wykazywać stado podstawowe, które ten dochód ma przynieść.
  W razie pytań zachęcam do kontaktu z Kancelaria.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paweł 22 lutego, 2023 o 20:56

  Dzień dobry.Jestem początkującym hodowcą.Moj pies otrzymał uprawnienia suki hodowlanej w maju 2022 i zgłosiłem to wszystko w US .Suczka jednak do dziś nie była dopuszczana ,czyli w 2022 nie miała szczeniąt.Czy w takim przypadku też miałem złożyć pit 6 do 20 stycznia 2023?(niestety nie wiedziałem, że taki termin obowiązuje)
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 23 lutego, 2023 o 09:14

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Okoliczność czy powinien Pan złożyć pit6 na 2023 rok uzależniona jest od tego czy w tym roku planuje pan miot i czy jest planowany jakikolwiek dohcód z działu specjalnego produkcji rolnej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paweł 24 lutego, 2023 o 09:01

  Na chwilę obecną nie,ale jeśli jednak pojawił by się miot w ciągu roku,a teraz nie złożyłem pit 6, to co w takim przypadku?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 24 lutego, 2023 o 09:21

  Dzień dobry,

  zachęcam do lektury pozostały wpisów na blogu w zakresie deklaracji pit6 oraz rozliczenia działu specjalnego produkcji rolnej m.in. Termin na złożenie deklaracji pit6 mija 20 stycznia – kilka zbiorczych informacji

  W przypadku chęci analizy przypadku Pana hodowli zachęcam do kontaktu z Kancelarią – Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Katarzyna 1 maja, 2023 o 22:34

  Dzień dobry
  Jako początkujący hodowca uprzejmie proszę o pomoc w rozumieniu Decyzji US. W odpowiedzi na złożony PIT6 złożony z czynnym żalem (po terminie) otrzymałam odpowiedź US, że ustala się dochód z hodowli za 2023 rok w wysokości 53 zł (zgłoszona jedna suka hodowlana). Rozumiem, że dochód ten mam wykazać w rozliczeniu rocznym za rok 2023 (w PIT 36)? Czy w przypadku jeśli będzie miot w 2023 to muszę zgłaszać ponownie PIT6? Czy w jaki sposób rozliczyć dochód ze sprzedaży szczeniąt? (w sposób ogólny w PIT 36?). Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 maja, 2023 o 09:51

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Tak – decyzję z 2023 r. uwzględniamy w rozliczeniu rocznym za rok 2023.
  Zachęcam do kontaktu z Kancelarią w celu szerszej porady prawnej – Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paulina 17 stycznia, 2024 o 11:28

  Dzień dobry,
  Nie mam hodowli, ale mam suke hodowlaną czy musze składać PIT-6? Suka nabyła uprawnienia hodowlane w czerwcu 2023.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 17 stycznia, 2024 o 11:33

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Deklarację pit6 należy złożyć jeśli spodziewa się Pani przychodu z działu specjalnego produkcji rolnej w 2024 r.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: