Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Nowy właściciel kontra stary hodowca w sporze o rękojmie

Agnieszka Łyp-Chmielewska31 maja 2022Komentarze (0)

Czy jako hodowcy zdarzyło Ci się, że z roszczeniami z rękojmi występuje inna osoba aniżeli ta której sprzedałeś psa? Jest to sytuacja spotykana – pewnego dnia dzwoni do ciebie telefon i nie dość, że nagle dowiadujesz się, że sprzedany pies zmienił swojego właściciela to jeszcze osoba ta żąda od ciebie pieniędzy bo przecież pies ma wadę. Co zrobić w takiej sytuacji?

Roszczenie z rękojmi wynikające z umowy sprzedaży

Jak wiesz jako hodowca jesteś odpowiedzialny z tytułu rękojmi zgodnie z kodeksem cywilnym. Stosunek rękojmi nawiązuje się wraz z chwilą sprzedaży psa nabywcy Y w oparciu o umowę sprzedaży z tą osobą.

Następnie Nabywca Y zbywa psa innej osobie/oddaje za darmo – ogólnie przenosi własność psa na inną osobę. Po przeniesieniu prawa własności na osobę X okazuje się, że u psa wystąpiły wady. Osoba X chce skorzystać z rękojmi.

Osoba X poczytała fejsa i inne super informacje w internetach i wie, że przysługuje jej uprawnienie z rękojmi – pierwsze co robi to zgłasza się do hodowcy (bo tak jej poradzili na grupach). Czy słusznie?

Nowy właściciel a rękojmia

W doktrynie oraz orzecznictwie przyjmuje się, że uprawnienia z tytułu rękojmi nie przechodzą na nowego właściciela automatycznie.

Zgodnie z literą prawa Osoba X powinna w pierwszej kolejności wystąpić do Nabywcy Y z roszczeniami z tytułu rękojmi a następnie dopiero Nabywca Y powinien wystąpić do hodowcy z tzw. roszczeniem regresowym.

Jednak często zdarza się, że Osoba X swoje roszczenia podnosi od razu do hodowcy. Jest to działanie błędne!

Roszczenia z tytułu rękojmi stanowią odrębne uprawnienie, które powinno być przeniesione na Osobę X przez Nabywcy Y w drodze tzw. cesji wierzytelności. 

Konsekwencje braku cesji wierzytelności

W przypadku jeśli nie dojdzie do cesjonowania uprawnień z tytułu rękojmi osoba Y która zgłasza się do hodowcy jest na przegranej pozycji – nie posiada ona stosownych uprawnień do wystąpienia z takim roszczeniem.

*****

To taki krótki wpis merytoryczny na ten tydzień 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: