Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Plaga wnętrostwa, czy to pierwsze oznaki popandemicznych szczeniąt?

Agnieszka Łyp-Chmielewska09 marca 2022Komentarze (0)

W tym tygodniu (a dopiero środa) napisałam już 5 porad dla nabywców, których psy po sprzedaży okazały się wnętrami, czyli psami bez jednego lub obu jąder w mosznej. Patrzcie to dopiero środa – na tapecie mam jeszcze 3 takie porady! Co łącznie daje nam około 8 tygodniowo! Dlatego uznała, że jest to pewnego rodzaju plaga. Analizując dokumenty przesłane przez klientów wiem, że są to szczenięta sprzedawane w okresie pandemii – przeważa końcówka 2020 oraz 2021 rok.

Mój pies nie ma jądra – co mam robić?

W przypadku wystąpienia wnętrostwa jednostronnego lub obustronnego (oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii i przeprowadzeniu pełnej diagnostyki) należy przeczytać umowę sprzedaży jaka została podpisana. W przypadku wystąpienia tejże wady jest to kwestia kluczowa.

Jeśli w umowie sprzedaży nie zostało wskazane, że w chwili sprzedaży tj. zawarcia umowy jądra psa nie są w mosznej to otwierają się nam drzwi do dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi – o szczegółach uprawnień przeczytasz we wpisie Czy hodowca odpowiada za wszystko? Kilka słów o rękojmi w wersji 2.0

Jeśli w umowie mamy wpis, że jądra w chwili sprzedaży są w trakcie zejścia to również otwiera nam to drogę do dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi. W języku prawniczym oznaczać to będzie, że miały zejść ale nie zeszły. Często również hodowcy zapewniają, że jądra zejdą do takiego i takiego wieku.

Jeśli w umowie mamy zapis, że w chwili sprzedaży pies jest wnętrem tj. jądro lub jądra nie znajdują się w worku mosznowym to zapis ten utrudnia nam dochodzenie roszczenia z tytułu rękojmi, ponieważ zgodnie z brzmieniem kodeksu cywilnego nabywca traci uprawnienia z tytułu rękojmi jeśli o wadzie wiedział w chwili nabycia! W takim przypadku możemy próbować dochodzić roszczenia jeśli np. hodowca zapewnił, że jądra zejdą a nie zeszły.

Wnętrostwo – jaka to wada?

Przeczytałam już wiele opinii o wnętrostwie. Przeważająca ich część (jak nie wszystkie) jasno wskazują, że wnętrostwo (jedno lub obustronne) jest wadą o podłożu wrodzonym.

Pamiętać również należy, że brak jądra w mosznej może być spowodowany np. urazem – jednak tutaj kluczowa będzie opinia lekarza weterynarii.

Przegląd miotu

Bardzo często w przeglądzie miotu wskazane jest, że u psa (dobrze jak jest wskazany numer CHIP) jądra są w fazie schodzenia. Przyznam, że w mojej ocenie w oparciu o ten zapis nie można wskazywać jakoby nabywca o wadzie wiedział.

Wręcz przeciwnie jest to pewnego rodzaju zapewnienie, że jądra są w fazie schodzenia do worka mosznowego.

 

Pamiętajcie, że każda sprawa z zakresu wad fizycznych powinna być rozpoznawana indywidualnie! 

Więcej o rękojmi poczytacie:

Czy hodowca odpowiada za wady psa tylko z rękojmi?

Oświadczenie nabywcy o obniżeniu ceny sprzedaży psa z powodu wady fizycznej

Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

Wymarzony pies ma wadę, czyli co dalej

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: