W tym tygodniu (a dopiero środa) napisałam już 5 porad dla nabywców, których psy po sprzedaży okazały się wnętrami, czyli psami bez jednego lub obu jąder w mosznie. Patrzcie to dopiero środa – na tapecie mam jeszcze 3 takie porady! Co łącznie daje nam około 8 tygodniowo!
Dlatego uznałam, że jest to pewnego rodzaju plaga.
Analizując dokumenty przesłane przez klientów wiem, że są to szczenięta sprzedawane w okresie pandemii – przeważa końcówka 2020 oraz 2021 rok.
Mój pies nie ma jądra – co mam robić?
W przypadku wystąpienia wnętrostwa jednostronnego lub obustronnego (oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii i przeprowadzeniu pełnej diagnostyki) należy przeczytać umowę sprzedaży jaka została podpisana. W przypadku wystąpienia tejże wady jest to kwestia kluczowa.
Jeśli w umowie sprzedaży nie zostało wskazane, że w chwili sprzedaży tj. zawarcia umowy, jądra psa nie są w mosznie, to otwierają się nam drzwi do dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi – o szczegółach uprawnień przeczytasz we wpisie Czy hodowca odpowiada za wszystko? Kilka słów o rękojmi w wersji 2.0
Jeśli w umowie mamy wpis, że jądra w chwili sprzedaży są w trakcie zejścia to również otwiera nam to drogę do dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi.
W języku prawniczym oznaczać to będzie, że miały zejść, ale nie zeszły. Często również hodowcy zapewniają, że jądra zejdą do takiego i takiego wieku.
Jeśli w umowie mamy zapis, że w chwili sprzedaży pies jest wnętrem tj. jądro lub jądra nie znajdują się w worku mosznowym to zapis ten utrudnia nam dochodzenie roszczenia z tytułu rękojmi, ponieważ zgodnie z brzmieniem kodeksu cywilnego nabywca traci uprawnienia z tytułu rękojmi jeśli o wadzie wiedział w chwili nabycia!
W takim przypadku możemy próbować dochodzić roszczenia jeśli np. hodowca zapewnił, że jądra zejdą a nie zeszły.
Wnętrostwo – jaka to wada?
Przeczytałam już wiele opinii o wnętrostwie. Przeważająca ich część (jak nie wszystkie) jasno wskazują, że wnętrostwo (jedno lub obustronne) jest wadą o podłożu wrodzonym.
Pamiętać również należy, że brak jądra w mosznie może być spowodowany np. urazem – jednak tutaj kluczowa będzie opinia lekarza weterynarii.
Przegląd miotu
Bardzo często w przeglądzie miotu wskazane jest, że u psa (dobrze jak jest wskazany numer CHIP) jądra są w fazie schodzenia.
Przyznam, że w mojej ocenie w oparciu o ten zapis nie można wskazywać jakoby nabywca o wadzie wiedział.
Wręcz przeciwnie jest to pewnego rodzaju zapewnienie, że jądra są w fazie schodzenia do worka mosznowego.
Pamiętajcie, że każda sprawa z zakresu wad fizycznych powinna być rozpoznawana indywidualnie!
Więcej o rękojmi poczytacie:
- Czy hodowca odpowiada za wady psa tylko z rękojmi?
- Oświadczenie nabywcy o obniżeniu ceny sprzedaży psa z powodu wady fizycznej
- Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi
- Wymarzony pies ma wadę, czyli co dalej.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Karsten Winegeart pochodzi z Unsplash
***
Pies w związku
Wiem, wiem – tytuł dość ciekawy, ale nie będziemy dziś rozmawiać o umowie krycia a o własności psa w związku. Dlaczego o tym Wam piszę? Ponieważ w od stycznia 2024 roku zauważyłam plagę rozstań i kłótni pomiędzy byłymi partnerami o psy.
Pamiętajcie, że na blogu jest już wpis o podobnej treści – Kiedy para się rozstaje, czyli z kim powinien zostać pies [Czytaj dalej…]