Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Sprzedaż psa “na kolanka” – niehodowlanego

Agnieszka Łyp-Chmielewska16 kwietnia 20202 komentarze

Wiele razy zdarzyła mi się sytuacja, że hodowca sprzedał psa wyłącznie na cele niehodowlane a następnie dowiadywali się (m.in. z portali sprzedażowych), że sprzedany pies ma dzieci. Tym samym doszło do złamania celu umowy i przeznaczenia psa. Co w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście podstawą jest dobrze skonstruowana umowa. O zabezpieczeniach w umowach pisała m.in. w :

1.Zabezpieczenie umowne – prawo pierwokupu

2. Umowa sprzedaży psa cz. 3

Dla przypomnienia – do umowy możemy wprowadzić prawo odkupu, prawo pierwokupu czy też umowne odstąpienie od umowy a w ostateczności i kary umowne.

Cel umowy

Pamiętajcie, że zbywając psa na cele niehodowlane, cel ten powinien być określony w umowie. Jak to mawiam – nie każdy pies musi być gwiazdą 🙂

Zazwyczaj cel ten należy określić jako zakaz rozmnażania. W mojej ocenie zakaz ten obejmuje również udział w wystawach.

Złamanie warunków umowy

Problem pojawia się w momencie gdy nabywca psa nie stosuje się do warunków umowy. Co wtedy możemy zrobić? Jeśli nie mamy w umowie prawa odkupu czy też umownego odstąpienia od umowy to walczyć możemy jedynie dostępnymi instrumentami w kodeksie cywilnym, których w mojej ocenie jest niewiele. Oczywiście nie uda nam się zabrać psa oraz szczeniąt z powodu wykorzystania psa do hodowli.

To co możemy zrobić to wezwać pisemnie do stosowania umowy.

Jak zawsze jednak jak to mówią potrzeba matką wynalazków 🙂 W dniu wczorajszym podobny problem pojawił się u mojej klientki. Zbyła ona suczkę wyłącznie na kolanka. Po czasie okazało się jednak iż suczka posiada miot (i to w bardzo młodym wieku). W oparciu o umowę nie mamy możliwości zrobienia zbyt wielu kroków.

Przyznam, że sama musiałam długo pomyśleć w jaki sposób rozwiązać problem i czy w ogóle ma on jakieś rozwiązanie. Z pomocą przyszła mi moja klientka, która napisała że czuje się oszukana przez nabywcę ponieważ sprzedała psa w niższej cenie niż psa hodowlanego. I w tym momencie doznałam olśnienia 🙂 Nim do olśnienia mojego przejdziemy to dla przypomnienia Cena w umowie sprzedaży psa

Wielu hodowców sprzedaje szczeniaki niehodowlane w niższych cenach. W końcu ma to być towarzysz rodziny, przyjaciel a nie zwycięzca świata 🙂 W rozmowie z potencjalnymi nabywcami zawsze należy wskazać iż w waszej hodowli (o ile tak rzeczywiście jest) rozróżniacie cenę psa hodowlanego oraz psa “na kolanka”. Najlepiej, aby informacja ta miała wymiar materialny – czyli napisana była na mesengerze lub innym komunikatorze.

Zapis taki również może być w umowie.

Umożliwi nam to dochodzenie odszkodowania od nabywcy, który złamał zakazy.

****

Jeśli chcesz umową dla swojej hodowli odwiedź Sklep

A później może trochę o umowie współwłasności która was lepiej zabezpieczy – Umowa współwłasności jako złoty środek dla hodowcy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Monika 13 sierpnia, 2020 o 15:06

  Dzień dobry,
  mam pytanie: jakiego sformułowania można użyć w umowie sprzedaży psa nie do hodowli, jeżeli piesek nie posiada wad dyskwalifikujących go ze względów hodowlanych, ale hodowca z innych względów nie chce aby geny jego psów były przekazywane? Chodzi o takie sformułowanie które nie spowoduje u kupującego niepokoju że kupuje psa z jakimiś wadami. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 13 sierpnia, 2020 o 15:18

  Dzień dobry Pani Moniko,

  w umowie może to być określenie dowolne byle była określona jego definicja – może to być pies towarzysz, pies rodzinny, pies niehodowlany.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: