Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Warunek hodowlany w świetle przepisów prawa

Agnieszka Łyp-Chmielewska05 grudnia 20184 komentarze

Dzisiejsza wymiana maili z potencjalnym klientem nasunęła mi myśl, żeby napisać dziś jeszcze jedne wpis na temat właśnie warunku hodowlanego. Nie zastanawiając się zbyt długo mogę wymienić kilka instytucji stosowanych przez hodowców, które znane są w świecie kynologicznym a jakże obce prawu cywilnemu 🙂 Wśród nich jest warunek hodowlany.

Warunek hodowlany w świetle przepisów prawa

Czym jest warunek hodowlany w świetle przepisów prawa?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad sensem warunku hodowlanego.

Hodowcy zawierając z kimś umowę o warunek hodowlany zazwyczaj opóźniają rozliczenie się za transakcje sprzedaży do chwili narodzin pierwszego miotu u suki lub pierwszego krycia psa.  Sednem umowy warunku hodowlanego jest otrzymanie szczeniaka z miotu zamiast kwoty pieniężnej za psa, ewentualnie czerpanie korzyści z miotów psa, ale o tym będzie inny wpis 🙂

W świetle przepisów prawa umowa o warunek hodowlany nie jest niczym innym niż umową sprzedaży z warunkiem przyszłym.

Spierać można się czy warunek ten ma charakter pewny czy też jest warunkiem przyszłym niepewnym o czym poniżej.

Konsekwencje uznania umowy o warunek hodowlany za umowę sprzedaży z warunkiem przyszłym

Podstawowym postanowieniem umowy o warunek hodowlany jest przyjęcie, że pies lub suka zbywane są w celu hodowlanym, a cena za psa zostanie uiszczona po spełnienie się określonego warunku, w rozumieniu prawa warunku przyszłego i pewnego lub niepewnego 🙂

Sednem omawianej umowy jest zapłata określonej wcześniej ceny (co bardzo ważne strony muszą określić cenę już w umowie warunku hodowlanego!) po spełnieniu się określonego warunku – czyli albo pojawieniu się miotu albo krycia.

Pamiętajcie drodzy Hodowcy – warunek ten należy bardzo dokładnie określić.

Można go sformułować w następujący sposób:

Strony umowy zgodnie postanawiają, że Nabywca w terminie 7 dni od dnia sprzedaży pierwszego szczeniak z miotu suki o imieniu……………………, numer CHIP………………………. zapłaci na rzecz sprzedającego kwotę ………………………..

albo

Strony zgodnie postanawiają, że cena za psa opisana w punkcie poprzednim umowy zostanie uiszczona przez Nabywcę w chwili uzyskania przez psa uprawnień reproduktora

albo

Strony zgodnie postanawiają, że równowartością zapłaty ceny za przedmiotowego psa/sukę opisanej w punkcie poprzednim umowy jest przekazanie na własność sprzedającego szczeniaka z pierwszego miotu psa/suki. Strony postanawiają, że sprzedający będzie mógł dokonać wyboru szczeniaka.

Pamiętajcie, im dokładniej opiszecie warunek, tym łatwiej będzie wam dochodzić jego wykonania!

Jak określiłam powyżej, ma wątpliwości czy warunek ten jest warunkiem o charakterze pewnym, może okazać się, że suka jest bezpłodna lub ma inne schorzenia układu rodnego czy w końcu uległa wypadkowi, podobnie rzecz ma się z psem.

I co wtedy?

Odpowiedź jest bardzo prosta 🙂 Należy taką sytuacje przewidzieć w treści umowy i dokładnie ją opisać.

Może to brzmieć w następujący sposób:

Strony zgodnie postanawiają, że w sytuacji gdyby suka okazała się bezpłodna, wystąpiły u niej choroby układu rodnego lub inne wykluczające ją z hodowli, czy też uległa wypadkowi Nabywca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Sprzedającego kwoty opisanej w punkcie ….. umowy w terminie 7 dni od dnia pozyskania informacji o braku możliwości rozrodu suki.

Kolejnym ważnym wymogiem jest określenie ceny psa

Określenie ceny nie zawsze musi odbywać się w sposób kwotowy, chociaż jest to najłatwiejszy sposób. Strony mogą ustalić cenę za psa np. poprzez ilość szczeniaków z miotu.

Postanowienie umowy może brzmieć w sposób następujący:

„Strony zgodnie postanawiają, że cena za którą Nabywca nabywa psa to równowartość szczeniaka z pierwszego miotu suki ewentualnie Nabywca zobowiązuje się do przekazania własności szczeniaka z pierwszego miotu suki. Wybór spełnienia świadczenia zależy od Sprzedającego.”

albo

„Strony zgodnie oświadczają, że cena zbycia psa wynosi …………. (kwota). Nabywca może uiścić kwotę w gotówce lub poprzez przekazanie na własność Sprzedającemu szczeniaka z pierwszego miotu”.

Moment przejścia własności na Nabywcę

Moment przejścia własności na Nabywcę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych uprawnień oraz ochrony naszych interesów.

Największym błędem jaki możemy zrobić jest przeniesienie własności psa przed zapłatą za niego ceny!

W założeniu, że przy zawarciu umowy warunku hodowlanego najważniejszym jest dla nas jako Hodowców otrzymanie szczeniaka z miotu, przeniesienie własności psa przed tym zdarzeniem rodzi ryzyko niewywiązania się ze zobowiązania.

Należy to w sposób poprawny określić w umowie:

Strony zgodnie postanawiają, że momentem przejścia własności psa na Nabywcę jest chwila zapłaty całości ceny określonej w punkcie ……

albo

Strony zgodnie postanawiają, że momentem przejścia własności psa na Nabywcę jest moment przekazania szczenięcia z miotu po ……

Moment przejścia własności na Nabywcę należy bardzo wyraźnie określić w umowie!

Roszczenia z umowy o warunek hodowlany

To czego może domagać się Hodowca zależne jest od treści umowy.

Jeśli strony określiły, że ceną psa jest np. równowartość dwóch szczeniaków z miotu to domagać może się tego świadczenia. Oczywiście przy założeniu, że jest to w sposób klarowny opisane w umowie 🙂 Jeśli miało dojść do przeniesienia własności szczeniaka na Sprzedającego to może się domagać właśnie tego uprawnienia.

Dlatego tak ważne jest, aby określić dokładnie jakie świadczenie przysługuje Hodowcy w zamian za psa.

Ufff… wydaje mi się, że tyle wiedzy w jednym poście jest wystarczające i każdy czytelnik da radę dobrnąć do końca 🙂

Oczywiście przedstawiłam jedynie zarys umowy o warunek hodowlany, bo jak każda umowa jest to temat bez dna 🙂

Do lektury pożyteczny będzie również post o https://psiparagraf.pl/essentialia-negotii-umowy-sprzedazy-a-coz-to-takiego/.

Nie polecam zawierania tej umowy w formie ustnej, ale może zainteresuje Cię również forma umowy sprzedaży – https://psiparagraf.pl/czy-zawsze-musi-byc-pisemna-umowa-sprzedazy/.

Jeśli chciałbyś dla swojej hodowli profesjonalnie przygotowane umowy odwiedź zakładkę Sklep.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Przeczytaj także:

***

Ryzyko kupna psa od obcokrajowca lub zagranicznego hodowcy

Ostatnio na jednej z grup kynologicznych (w rasach ozdobnych) widziałam wpis i liczne komentarze, o tym, że ktoś nabył psa od hodowcy z państwa bloku wschodniego a pies ten w ogóle nie jest w typie rasy.

Na podstawie tego wpisu stwierdziłam, że można byłoby tą kwestię  poruszyć na blogu – do tej pory jej nie omawiałam [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. 6 grudnia, 2018 o 12:09

  Agnieszko, wszystkiego najlepszego na nowej drodze blogowania.

  Dzięki Tobie wiem co to warunek kynologiczny. Dla prostego człeka, który zajmuje się spółkami jest to materia bardzo odległa, ale jakże fascynująca. Powodzenia!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 6 grudnia, 2018 o 13:46

  Drogi starszy Kolego-Blogerze,

  bardzo Ci dziękuje 🙂 Mam nadzieję, że mój blog odniesie podobny sukces jak Twoja rejestracjasplkizoo.pl 🙂
  Ale, nie przeczytałeś dokładnie wpisu, który jest o warunku hodowlanym a nie kynologicznym. W sumie nie ma się co dziwić słuchasz o prawie kynologicznym codziennie przez 8 godzin naszej pracy 🙂

  Odpowiedz

  Janusz 20 grudnia, 2018 o 19:19

  Bardzo się cieszę, że znalazłem ten blog – będę go śledził z zainteresowaniem.
  Życzę powodzenia, pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 20 grudnia, 2018 o 20:02

  Dziękuję bardzo za miłe słowa 🙂
  Zapraszam do śledzenia bloga i subskrypcji 😉 będzie pojawiało się więcej ciekawych wpisów 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: