Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Współwłasność psa cz. 1

Agnieszka Łyp-Chmielewska03 stycznia 20199 komentarzy

Większość moich wpisów, które tworzę w czasie gdy przebywam w Kancelarii opartych jest o problemy moich klientów. Podobnie temat współwłasności. Jedna z moich mocodawczyń ma problem ponieważ jest współwłaścicielem psa pomimo iż nie chciała nim być natomiast druga zastanawia się w jaki sposób zbyć szczeniaka nie tracąc nad nim kontroli. Oba te problemy związane są z problemem zrozumienia współwłasności.

Krótki opis stanu faktycznego numer I:

Pani X chce nabyć szczeniaczka. Zwraca się do zaprzyjaźnionego hodowcy z prośba o pomoc. Ta odpowiada jej, że obecnie nie ma miotu, ale jej koleżanka ma super miot. Pani X w zaufaniu stwierdza, że chce kupić pieska od koleżanki hodowczyni. Do sprzedaży dochodzi za pośrednictwem ustnej umowy sprzedaży (więcej o umowie ustnej poczytasz w USTNA UMOWA – porady praktyczne). Pani hodowczyni jedzie odebrać pieska i przywozi Pani X. Po czasie okazuje się, że zaprzyjaźniony hodowca w metryczce wpisany jest jako współwłaściciel wraz z hodowcą na rzecz którego została wpłacona kwota za pieska.

Powyższa sytuacja jest bardzo skomplikowana, ponieważ po pierwsze doszło do zawarcia umowy sprzedaży dotkniętej wadą prawną – wprowadzeniem Pani X w błąd co do stanu prawnego przedmiotu sprzedaży. W tym przypadku mówić również możemy o odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi – ponieważ przedmiot obarczony jest wadą prawną. Więcej o rękojmi poczytasz w poście pt. Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

Ale wróćmy do dalszej części stanu faktycznego sprawy:

Pani X dzwoni zdenerwowana do hodowcy i mówi, że nie chciała nabyć psa wraz z inną osobą. Na co hodowczyni odpowiada jej, żeby nie robiła problemu ponieważ współwłaściciel może jej w każdym czasie odebrać psa jeśli będzie złym opiekunem. Pani X szukając pomocy trafia do nas i zadaje podstawowe pytanie – Czy faktycznie mogą jej odebrać psa.

Stan faktyczny opisany powyżej w rzeczywistości jest dużo bardziej skomplikowany i na potrzeby wpisu również został lekko zmieniony 🙂

W opisanym stanie faktycznym odpowiedź na zadane pytanie brzmi NIE 🙂 Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego regulujących współwłasność o czym będzie poniżej i w następnych postach o współwłasności 🙂 Jeśli jesteście ciekawi to śledźcie uważnie ten cykl 🙂

Krótki opis stanu faktycznego numer II (bliższy każdemu hodowcy):

Pan Y jest hodowcą, martwi się występującym co raz częściej problemem rejestracji psów z hodowli ZKWP w innych stowarzyszeniach oraz tym, że pies będzie wykorzystywany w sposób niewłaściwy przez nabywców (np. że będą oni wystawiali psa pomimo iż w umowie stwierdzili że psa nabywają wyłącznie „na kolanka”. Pan Y czyta wpis na blogu pt. Prawo własności a hodowca

Po lekturze wpisy Pan Y zrozumiał czym jest prawo własności i czego może wymagać od nabywcy. Pan Y jako doświadczony hodowca nie jest z tego zadowolony. Dlatego też pisze do nas, że chce zabezpieczyć interesy swoich szczeniaków, tak aby móc współdecydować o ich losie.

Po przeczytaniu wiadomości od Pana Y od razu przyszła mi myśl, że należy sporządzić dla niego swoistego rodzaju umowę współwłasności na określonych i specyficznych warunkach 🙂 Ale, ale zacznijmy od początku 🙂

ISTOTA WSPÓŁWŁASNOŚCI

W oparciu o art. 195 kodeksu cywilnego wskazać możemy istotę prawa współwłasności – „Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom”. Z powyższej definicji nie wynika nic innego jak proste stwierdzenie, że jedna rzecz może mieć wielu właścicieli 🙂 Współwłasność jest współwłasnością w częściach ułamkowych. Oznacza to, że każdy z właścicieli dysponuje swoim udziałem a łącznie posiadają 100% danej rzeczy.

Jak powyższą wiedzę przełożyć na hodowlę zapytacie? A no bardzo prosto. Jak już wiecie do psa zastosowanie mają przepisy o rzeczach, tym samym może on być przedmiotem współwłasności.

Zgodnie z kodeksem cywilnym domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe, ale w umowie można zmienić podział udziałów pomiędzy właścicielami, tak aby ich suma zawsze była równa 100.

O szczegółowych konsekwencjach współwłasności oraz zasadach jej wykonywania szeroki wpis tutaj —> Współwłasność psa cz. 2

Na zakończenie dodam, że zbywając część udziału nie tracimy kontroli nad przedmiotem sprzedaży i z nabywcą może w sposób odpowiedni ustalić wszystkie kwestie związane z psem, szerzej niż w przypadku umowy sprzedaży, która uregulowana jest przepisami kodeksowymi, o czym więcej wspominam w poście ABC UMOWY SPRZEDAŻY cz. 1

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Klaudia 1 marca, 2021 o 15:37

  Witam Mam zarejestrowaną małą hodowlę psów rasowych łacznie 5 sztuk.
  Niedawno zostałam zwolniona z pracy i będę się rejestrować w Urzedzie Pracy,czy z tego tytułu ze mam zarejestrowaną hodowlę może mi nie zostać przyznany zasiłek dla bezrobotnych.Pozdrawiam Klaudia.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 1 marca, 2021 o 15:43

  Dzień dobry Pani Klaudio,

  rozlicza się Pani w oparciu o pit6?
  Jeśli tak to w mojej ocenie należałoby z dalekiej ostrożności zgłosić do PUP, że rozlicza Pani hodowlę na dziale specjalnym produkcji rolnej, ale nie jest to działalność gospodarcza.

  Odpowiedz

  Klaudia 1 marca, 2021 o 18:06

  Tak rozliczam się w oparciu o pit 6.
  Dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Daria 21 września, 2022 o 15:11

  Witam, czy jeśli mój partner ma hodowlę zarejestrowaną to ją mogę być współwłaścicielem psów?
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 22 września, 2022 o 09:25

  Dzień dobry,

  prawnie nie ma żadnych przeciwskazań.
  Odzwierciedlenie współwłasności będzie konieczne do uwzględnienia przy rozliczeniu pit6.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Matylda 3 maja, 2023 o 17:32

  Dzień dobry,
  Mam pytanie odnośnie dopisania drugiego właściciela psa. Przy zakupie poinformowali nas, że można wpisać jednego, tak też zrobiliśmy. Czy istnieje możliwość dopisania współwłaściciela? Pies jest rasowy, posiada metrykę, ale rodowodu jeszcze nie zrobiliśmy, gdyż nie widzieliśmy w tym potrzeby.
  Pozdrawiam,
  Matylda

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 maja, 2023 o 09:53

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  W zakresie dopisania współwłaściciela – wszystko zależy od tego czy rzeczywiście istnieje współwłasność – a jeśli tak to należy wypełnić odpowiedni załącznik w Oddziale ZKwP w celu utworzenia współwłasności w ramach stowarzyszenia.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Maciej 6 października, 2023 o 21:36

  Dzień dobry.

  Skoro prawnie pies jest rzeczą, vide można mieć w nim udziały (o sumie 100), vide każdy ze „współudziałowców” może odsprzedać swoje udziały stronie trzeciej, to w umowie o współwłasności może być zabezpieczenie o prawie pierwokupu po cenie rynkowej udziałów drugiego współudziałowcy. Jak wycenić te udziały w przypadku psa z ocenami, czempionatami itd.?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 października, 2023 o 09:31

  Dzień dobry,

  jeśli strony nie dojdą do porozumienia to przy ewentualnym sporze sądowym będzie należało powołać biegłego kynologa, który to wyceni wartość.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: