Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Współwłasność psa cz. 2

Agnieszka Łyp-Chmielewska04 stycznia 20192 komentarze

Z wcześniejszego wpisu mogłeś się dowiedzieć, Drogi Czytelniku, czym w ogóle jest współwłasność oraz okoliczności w jakich znajomość zasad współwłasności może być Ci potrzebna. Jeśli nie czytałeś to zapraszam Współwłasność psa cz. 1

W dzisiejszym poście przedstawie kilka zalet współwłasności psa oraz przykładowych zapisów umowy.

Sprzedaż udziałów przez hodowcę

Po uważnym przeczytaniu wcześniejszego wpisu wiesz już, że każdy ze współwłaścicieli ma określony udział w danej rzeczy. Kodeks cywilny wprowadza domniemanie równości udziałów. Współwłaściciele mogą jednak określić w sposób odmienny swoje udziału, ale zawsze tak, aby łączna suma udziałów była równa 100.

Przykład:

W naszej hodowli rodzi się miot. Jako hodowca posiadamy 100% udziałów w każdym ze szczeniaków. Dlatego też na rzecz zbywcy możemy przekazać określoną część udziałów. Dla przykładu można zbyć 20% udziałów jak i 80% udziałów.

Nabycie określonej liczny udziałów przez nabywcę następuje, tak jak przy zwykłej umowie sprzedaży, za określoną z góry kwotę, czyli cenę. Przykładowe postanowienie umowy:

„Nabywca nabywa 70% udziałów własności psa określonego w paragrafie 1 umowy za cenę …………”

lub

„Strony zgodnie ustaliły, że nabycie 70% udziałów w przedmiocie umowy następuje za cenę …………”

Tym samym doszło do zbycia części udziałów. Od chwili podpisania umowy i zapłaty ceny nasz piesek posiada dwójkę właścicieli. Co ważne – w postach z cyklu współwłasność psa przedstawiam regulację wynikającą z Kodeksu Cywilnego jako prawa powszechnie obowiązującego, z pominięciem odrębnych regulacji wynikających z Regulaminu ZKwP.

Zasady wykonywania prawa współwłasności

Kodeks cywilny w art. 205 i następnych określa sposób korzystania z rzeczy wspólnej. Najważniejszym postanowieniem kodeksowym w tym zakresie jest uprawnienie do współposiadania oraz do korzystania z rzeczy wspólnej przez każdego ze współwłaścicieli. Przepis ten daje hodowcom możliwość do szerokiego zabezpieczeniach swoich interesów hodowlanych.

Przykład:

W miocie rodzi się przecudowny piesek, ale nie mamy możliwości go zostawić u siebie z uwagi na warunki lokalowe. Na horyzoncie pojawia się super rodzina, która zainteresowana jest szczeniaczkiem. Nasz biedny hodowca nie wie co ma zrobić, ponieważ z jednej strony chce mieć psa w swojej hodowli jako reproduktora a z drugiej obawia się sprzedaży psa, który mógłby być wykorzystywany sprzecznie z jego intencjami.

Właśnie w takiej sytuacji z pomocą przychodzi współwłasność. Nasz bohater może zbyć udziały we własności szczeniaczka i w porozumieniu umownym z nabywcą określić sposób jego wykorzystywania, utrzymania oraz rozwoju.

Przykładowe postanowienia umowy współwłasności w zakresie korzystania i posiadania psa:

Strony umowy zgodnie ustaliły, że przedmiot umowy na stałe będzie przebywała w każdym miejscu zamieszkania Nabywcy —> przykładowe postanowienie w sprawie miejsca pobytu psa

Strony umowy zgodnie ustaliły, że Hodowca będzie miał prawo wyłącznego decydowania o czasie krycia przedmiotowej suki —-> przykładowe określenie uprawnień hodowcy w umowie

Strony zgodnie ustaliły, że współwłaściciele będą wspólnie decydować o uczestnictwie psa w wystawach.

Tego typu postanowień umownych można wyliczać w nieskończoność, w zależności od wyobraźni, oczekiwań i potrzeb hodowcy. Nie wolno jednak zapomnieć o uregulowaniu następujących kwestii:

 • przeznaczenia psa,
 • zasad sprawowania opieki,
 • zasad dotyczących krycia, miotów, udziałów w wystawach itp,
 • prawa pierwokupu udziału,
 • wprowadzenia zakazu zniesienia współwłasności na okres lat 5,
 • określenia uprawnień hodowlanych.

Miot i opieka weterynaryjna, czyli jak uregulować przychody i wydatki

Według naszego przykładu, hodowcy zależało aby zatrzymać psa w celu hodowlanym – pies reproduktor. Z każdym psem hodowlanym związane są zarówno wydatki jak i przychody. W umowie współwłasności należy to w sposób prawidłowy uregulować. Jeśli hodowca w trakcie konstruowania umowy pominie ten aspekt z pomocą przyjdzie mu kodeks cywilny (art. 207) wprowadzając zasadę, że pożytki i inne przychody z rzeczy przypadają współwłaścicielom w stosunku do ich udziałów, w takim samym stopniu ponszą oni wydatki związane z rzeczą.

Dlatego też nie można pominąć w umowie zasady ponoszenia kosztów wychowania, opieki oraz leczenia psa. Oczywiście współwłaściciele mogą w dowolny sposób uregulować powyższe koszty.

Przykład:

Strony zgodnie postanowiły, że wyłącznie Nabywca będzie ponosił wydatki związane z codziennym utrzymaniem psa, tj. wydatki na wyżywienie, pielęgnację oraz podstawową opiekę weterynaryjną.

albo

Strony zgodnie postanowiły, że Nabywca ponosić będzie koszty związane z codziennym utrzymaniem psa, a wyłącznie Hodowca będzie ponosił koszty udziału psa w wystawach, w tym koszty przygotowania psa do wystawy.

lub

Strony zgodnie postanowiły, że Nabywca ponosić będzie koszty podstawowej opieki weterynaryjnej, natomiast w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegów lub operacji koszty te ponoszą wspólnie Hodowca oraz Nabywca w stosunku 40% do 60%.

Kolejną ważną kwestią jest uregulowanie pomiędzy hodowcą a nabywcą kwestii krycia lub miotu.

Ponownie może to być ustalone w sposób dowolny pomiędzy stronami. W mojej ocenie nie można jednak zapomnieć o następujących kwestiach:

 1. miejscu przebywania suki w okresie ciąży oraz miejsce wychowywania szczeniąt,
 2. sposób wyboru psa reproduktora czy suki do krycia,
 3. sposób rozliczenia się z drugim współwłaścicielem za miot oraz krycie,
 4. ilość miotów,
 5. ustalenia odnośnie przydomku hodowlanego.

W kolejnym wpisie z tego cyklu postaram się zamieścić więcej porad praktycznych oraz zestawienie plusów i minusów współwłasności.

Wszystkim życzymy udanego weekendu 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sabrina 9 listopada, 2022 o 19:13

  Witam,
  Chciałabym opisać sytuację lecz nie jest ona związana z hodowlą. Z moim byłym partnerem wyjechaliśmy w Polskę za szczeniakiem groźnej rasy „amstaf/pitbull” do końca Pani weterynarz nie mogła stwierdzić czy na pewno, mimo to piesek o imieniu Klops pojawił się w naszym życiu. Zapłaciliśmy za niego drobne 400zł (poczet szczepień i odrobaczeń), które nie były legalne. Pieczątka w książeczce psa lekarza weterynarza od Państwa których zakupiliśmy psa była lecz numeru szczepienia (naklejki) niestety nie i nasza Pani weterynarz oczywiście zgłosiła tam gdzie trzeba. Nie w tym rzecz. Niestety życie poukładalo się tak iż rozstaliśmy się. Kwestia teraz opieki o co chciałam zapytać. Pies został chipowany . Partner były mówił mi, że na chipie podał moje dane jako współwłaściciela ale niestety umowy zakupu psa czy między nami nigdy nie było. W jaki sposób prawnie mogłabym dowiedzieć się czy na pewno jestem współwłaścicielem psa? Zależy mi na nim i bardzo chciałabym o niego walczyć w szczególności, że wiem iż jest źle traktowany. Tymbardziej partner robi mi po złości. Wniesienie ugody, porozumienia nie ma juz najmniejszego sensu. Proszę o pomoc bądź podpowiedź co mogę zrobić…

  Pozdrawiam
  Sabrina Prus-Rudzińska

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 listopada, 2022 o 12:29

  Dzień dobry,
  Dziękuje za komentarz.
  Proszę o zapoznanie się z wpisem Kiedy para się rozstaje, czyli z
  kim powinien zostać pies

  W razie potrzeby indywidualnej konsultacji prawnej zachęcamy do Kontakt

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: