Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Polska kynologia łowiecka

Agnieszka Łyp-Chmielewska18 kwietnia 2023Komentarze (0)

Temat ten na blogu nie był jeszcze nigdy poruszany – z uwagi na moje osobiste nastawienie do myślistwa, jednak nie o tym. Dziś nie o myślistwie samym w sobie a o polskiej kynologii myśliwskiej/łowieckiej a więc pracy psów myśliwskich.

Polska kynologia łowiecka

Polska kynologia łowiecka

Myślę, że dla nikogo z nas nie jest obca polska historia łowiecka. Już od czasów polski szlachty słynęliśmy jako naród z polowań i to polowań oczywiście z udziałem psów.

W końcu posiadamy rasy, które są chwałą naszej rodzimej kynologii – ogar polski, gończy polski i nieuznany polski spaniel myśliwski.

Ostatnio nawet w naszym parlamencie była wystawa tytułowana „Ogary poszły w las”.

Nie wiem na ile znana jest wam historia kynologii w Polsce – ale po wojnie kynologia odrodziła się właśnie dzięki związkowi łowieckiemu.

Dlatego też praktycznie „od zawsze” PZŁ współpracował ze Związkiem Kynologicznym w Polsce (ZKwP) w przedmiocie m.in. prób prac psów myśliwskich.

Aż tu nagle po dziesięcioleciach doszło do niejako rozwodu i Polski Związek Łowiecki dopuścił w szeregi psów myśliwskich psy pochodzące z innych stowarzyszeń aniżeli ZKwP.

Jeśli chcecie poczytać więcej odsyłam Was do strony https://www.pzlow.pl/koniec-z-dyskryminacja-psow-mysliwskich-w-pzl/

Z przekazu medialnego wiem, że myślistwo w Polsce jest teraz na topie – wszak prominentni politycy władzy sami są myśliwymi.

Wiele osób uważało, że jest to ostatni bastion polskiej kynologii – wszak był to monopol ZKwP. Czy ten ostatni bastion upadł? To pokaże nam czas.

Ja jako członek ZKwP mogę jedynie zastanawiać się, co się podziało, że po tylu latach doszło do takich zmian. A może należy zadać pytanie w inny sposób – może właśnie inne organizacje kynologiczne tak dobrze lobbują za swoimi interesami, że do takiej zmiany doszło?

To tyle newsów na dziś – jestem też ciekawa waszego zdania.

Podobne posty pojawiły się w moich mediach społecznościowych, gdzie też możecie tą sytuację komentować.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Photo by John Cobb on Unsplash

***

Wywiad dla portalu psinosek.pl

Gdybyście chcieli się zrelaksować przed weekendm i poczytać trochę luźniej o prawie kynologicznym i o mojej kancelarii to zapraszam Was do lektury wywiadu z moją skromną osobą na portalu psinosek.pl [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: