Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Hodowla jako dział specjalny produkcji rolnej

Agnieszka Łyp-Chmielewska16 kwietnia 202013 komentarzy

Większość z nas jako hodowców nie prowadzi jednoosobowej działalność gospodarczej a rozlicza się z działalności hodowlanej w ramach działu specjalnego produkcji rolnej.

Kilka słów o dziale specjalnym produkcji rolnej

Dział specjalne produkcji rolnej zostały stworzone wyłącznie na potrzeby opodatkowania. Jednym słowem – ustawodawca musiała objąć zakresem podatkowym poszczególne działalności. W taki sposób powstały działy specjalne produkcji rolnej 🙂 Pewna w życiu jest śmierć oraz konieczność płacenia podatków jak to mawiają 🙂

Obowiązek złożenia do 20 stycznia każdego roku deklaracji PIT6 do Urzędu Skarbowego wynika z art 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obecnie wielu nowych hodowców psów rasowych zwraca się do mnie z zapytaniem – kiedy musze złożyć deklarację PIT6 jeśli zdecydowałem się na rozpoczęcie hodowli w ciągu roku kalendarzowego aaaaa…… o rozpoczęciu działalności hodowlanej będzie poniżej 🙂

Powyżej opisany art 43 ustawy w punkcie 3 podpunkt 3 wskazuje iż podatnik zobowiązany jest w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej w ciągu roku kalendarzowego do zleżenia deklaracji PIT 6.

Rozpoczęcie prowadzenia hodowli

Jest to ogromny problem dla wielu młodych hodowców. Ustawa nie określa kiedy rozpoczynamy prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej.

Pamiętajcie – przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie muszą być w pełni kompatybilne z przepisami prawa stowarzyszeniowego (Regulamin i Statut ZKWP) a w pierwszej kolejności stosujemy przepisy prawa powszechnie obowiązującego a nie przepisy stowarzyszenia którego jesteśmy członkami!

Powyższe oznacza, że dla powstania obowiązku podatkowego nie mają znaczenia regulacje stowarzyszeniowe. Jednym słowem – jak występujecie o rejestrację przydomku hodowlanego nie musicie od razu biec do urzędu skarbowego 🙂 Trudno jest określić moment rozpoczęcia hodowli, jednak według mnie będzie to moment pierwszego krycia suki (ja uznałabym że nawet będzie to dalej – pojawienie się miotu w przypadku suki, a w przypadku psa reproduktora moment krycia).

Pamiętajcie, że każde stowarzyszenie kynologiczne ma odrębne regulacje co do rejestracji hodowli, dlatego też nie mogą one być przekładane na obowiązek podatkowy wynikający z art 43 ustawy o podatku od osób fizycznych.

O wypełnianiu deklaracji PIT6 jest już kilka wpisów – Ups dziś 21 stycznia – hodowco złożyłeś PIT 6?

Konsekwencje prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej

Jak już wspomniałam na początku hodowle psów rasowych można prowadzić w ramach jednoosobowej działalność gospodarczej lub jako dział specjalny produkcji rolnej.

Jako dział specjalny produkcji rolnej formalnie przedsiębiorcami nie jesteśmy. Nie obowiązują nas zasady prowadzenia księgowości, nie mamy również możliwości wykazania ile kosztów ponosimy w związku z hodowlą. Oczywiście są również tego plusy – minimalna wysokość podatku wyliczona w oparciu złożony PIT6 🙂

Niestety spełniamy materialne przesłanki uznania za przedsiębiorcę – prowadzimy działalność o charakterze ciągłym, zorganizowanym oraz zarobkowym. Ta kwestia jest bardzo istotna przy sprzedaży szczeniąt, a dokładnie w zakresie rękojmi. Więcej o rękojmi – Trochę rozrywki w czasie epidemii – rękojmia w umowie sprzedaży

*****

Jeśli jesteś początkującym hodowcą zapraszam cię do przeczytania cyklu wpisów o umowie sprzedaży ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Joanna 10 stycznia, 2022 o 08:52

  Witam serdecznie. Posiadam zarejestrowaną hodowlę w ramach działów specjalnych produkcji rolnej pracuję również na etacie i to pracodawca odprowadza moje składki ZUS. Czy posiadając hodowlę mogę przebywać na zwolnieniu lekarskim ew. Świadczeniu rehabilitacyjnym?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 stycznia, 2022 o 10:14

  Witam serdecznie,

  generalnie w przypadku ZUS do świadczeń, które uzależnione są od dochodu wliczany jest każdy dochód w tym również hodowla.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Joanna 10 stycznia, 2022 o 14:20

  Zatem jak będzie wyglądała sprawa pobierania zasiłku chorobowego, jeśli hodowla jest na mnie zarejestrowana?

  Odpowiedz

  ANNA 17 stycznia, 2022 o 20:52

  Dzień dobry, jeżeli składam do US PIT-6 (jestem właścicielem 1 suki hodowlanej), to czy dodatkowo mam obowiązek płacenia podatku od posiadania psa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 18 stycznia, 2022 o 08:37

  Dzień dobry,

  tak jak najbardziej – są to dwa różne zobowiązania podatkowe.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Katarzyna 10 maja, 2022 o 19:47

  Czy można dostać dotacje dla osoby niepełnosprawnej na istnijaca hodowlę psów?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 maja, 2022 o 10:57

  Dzień dobry,

  uzasadnione to jest od warunków danej dotacji – jednak z tego co się orientuje to zazwyczaj dotacje są udzielane na działalność gospodarczą a więc wtedy konieczne byłoby prowadzenie hodowli jako jednoosobowej działalności gospodarczej a nie działu specjalnego produkcji rolnej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Isabell 5 stycznia, 2023 o 20:14

  Witam
  Jeżeli jestem hodowca psów, a zwolniłam się z pracy na pełny etat, czy teraz będę musiała płacić ZUS ? Czy poprostu będę „bezrobotną”?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 stycznia, 2023 o 10:01

  Dzień dobry,

  osoby prowadzące działalność hodowlaną jako dział specjalny produkcji rolnej nie podlegają pod ZUS.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Natalia 9 stycznia, 2023 o 12:00

  Witam, czy pracodawcy należy zgłosić posiadanie hodowli psów rasowych ? czy dział specjalny produkcji rolnej zgłaszam tylko jako pit 6 do US ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 stycznia, 2023 o 12:09

  Witam serdecznie,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  W niektórych zawodach reglamentowanych konieczne jest zgłoszenie wykonywanej działalności hodowlanej pracodawcy np. w policji.
  Odpowiadając na pani pytanie – zależy jaki zawód Pani wykonuje i czy przepisy prawa panią do tego obligują.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ola 10 stycznia, 2023 o 23:53

  Mam 2 pytania.
  1.Czy jeśli mam zgłoszony dział specjalny produkcji rolnej to płacę tylko ten podatek, który mi urząd wyliczy na podstawie PIT6? Czy powinnam coś jeszcze zapłacić tuż po dostaniu zapłaty lub pod koniec roku? Czy na pit 36 końcowym za rok wpisuję dochód ze wszystkich kryć?
  2. Czy jeśli rozpoczęcie działalność ości działu specjalnego produkcji rolnej mam wpisany listopad 2022 ale nie miałam w 2022 przychodów. Nie składałam też na 2022 pit 6 bo nie mieliśmy jeszcze takiej działalności w planach. A standardowo pracuje na umowę o pracę to czy muszę za rok 2022 składać pit 36 z dopiskiem ze z tych specjalnych działów dochodu nie było? Czy mogę się rozliczyć standardowo z tego PITa, który generuje się na stronie gov?
  PIT 6 i NIP 7 zostały złożone dopiero w styczniu 2023 . Nie mam też jeszcze wpisu do regon.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 18 stycznia, 2023 o 13:43

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Wysokość szacowanego dochodu wyliczana jest w oparciu o decyzję Urzedu Skarbowego.
  Tą kwotę rozliczamy jako dochód z działu specjalnego produkcji rolnej.

  Szczegółowych konsultacji udzielamy indywidualnie. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią – Kontakt

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: