Większość z nas jako hodowców nie prowadzi jednoosobowej działalność gospodarczej a rozlicza się z działalności hodowlanej w ramach działu specjalnego produkcji rolnej.
Kilka słów o dziale specjalnym produkcji rolnej
Dział specjalne produkcji rolnej zostały stworzone wyłącznie na potrzeby opodatkowania.
Jednym słowem – ustawodawca musiała objąć zakresem podatkowym poszczególne działalności. W taki sposób powstały działy specjalne produkcji rolnej 🙂
Pewna w życiu jest śmierć oraz konieczność płacenia podatków, jak to mawiają 🙂
Obowiązek złożenia do 20 stycznia każdego roku deklaracji PIT6 do Urzędu Skarbowego wynika z art. 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obecnie wielu nowych hodowców psów rasowych zwraca się do mnie z zapytaniem – kiedy musze złożyć deklarację PIT6 jeśli zdecydowałem się na rozpoczęcie hodowli w ciągu roku kalendarzowego – o rozpoczęciu działalności hodowlanej będzie poniżej 🙂
Powyżej opisany art. 43 ustawy w punkcie 3 podpunkt 3 wskazuje iż podatnik zobowiązany jest w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej w ciągu roku kalendarzowego do zleżenia deklaracji PIT 6.
Rozpoczęcie prowadzenia hodowli
Jest to ogromny problem dla wielu młodych hodowców.
Ustawa nie określa kiedy rozpoczynamy prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej.
Pamiętajcie – przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie muszą być w pełni kompatybilne z przepisami prawa stowarzyszeniowego (Regulaminu i Statutu ZKWP), a w pierwszej kolejności stosujemy przepisy prawa powszechnie obowiązującego a nie przepisy stowarzyszenia którego jesteśmy członkami!
Powyższe oznacza, że dla powstania obowiązku podatkowego nie mają znaczenia regulacje stowarzyszeniowe.
Jednym słowem – jak występujecie o rejestrację przydomku hodowlanego nie musicie od razu biec do urzędu skarbowego 🙂
Trudno jest określić moment rozpoczęcia hodowli, jednak według mnie będzie to moment pierwszego krycia suki (ja uznałabym że nawet będzie to dalej – pojawienie się miotu w przypadku suki, a w przypadku psa reproduktora moment krycia).
Pamiętajcie, że każde stowarzyszenie kynologiczne ma odrębne regulacje co do rejestracji hodowli, dlatego też nie mogą one być przekładane na obowiązek podatkowy wynikający z art. 43 ustawy o podatku od osób fizycznych.
O wypełnianiu deklaracji PIT6 jest już kilka wpisów – Ups… dziś 21 stycznia – hodowco złożyłeś PIT 6?
Konsekwencje prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej
Jak już wspomniałam na początku hodowle psów rasowych można prowadzić w ramach jednoosobowej działalność gospodarczej lub jako dział specjalny produkcji rolnej.
Jako dział specjalny produkcji rolnej formalnie przedsiębiorcami nie jesteśmy.
Nie obowiązują nas zasady prowadzenia księgowości, nie mamy również możliwości wykazania ile kosztów ponosimy w związku z hodowlą.
Oczywiście są również tego plusy – minimalna wysokość podatku wyliczona w oparciu złożony PIT6 🙂
Niestety spełniamy materialne przesłanki uznania za przedsiębiorcę – prowadzimy działalność o charakterze ciągłym, zorganizowanym oraz zarobkowym.
Ta kwestia jest bardzo istotna przy sprzedaży szczeniąt, a dokładnie w zakresie rękojmi. Więcej o rękojmi – Trochę rozrywki w czasie epidemii – rękojmia w umowie sprzedaży
Jeśli jesteś początkującym hodowcą zapraszam cię do przeczytania cyklu wpisów o umowie sprzedaży ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Jakub Żerdzicki pochodzi z Unsplash
***
Czy można zwrócić zakupionego psa w terminie 14 dni od umowy?
Czy jako hodowcy spotkaliście się z pytaniem – Czy można zwrócić zakupionego psa do 14. dni od sprzedaży? Albo – Chcę odstąpić od umowy sprzedaży w terminie 14 dni od dnia nabycia psa.
Jeśli nie to jesteście szczęściarzami 🙂[Czytaj dalej…]