Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Jednorożec w świecie hodowców, czyli zadatek

Agnieszka Łyp-Chmielewska09 czerwca 2020Komentarze (0)

Zadatek jest chyba jednym z najczęściej występujących problemów wśród hodowców psów rasowych. Bardzo często spotykam się z twierdzeniem – ” ja to tylko biorę zaliczki na szczeniaka”. Wpis o różnicy pomiędzy zadatkiem a zaliczką pojawił się na blogu i zachęcam do jego lektury – Odwieczny problem hodowcy – zaliczka czy zadatek za szczeniaka

Opowiem wam pewien przykład:

Pisze do mnie klientka z problemem. Za psa wzięła zadatek od nabywcy. Jednak po kilku dniach i kolejnych rozmowach z nabywcą stwierdziła, że nie sprzeda mu szczeniaka ponieważ pies miałby mieszkać na dworze w kojcu, o czym wcześniej nie została powiadomiona. Napisała wiadomość do nabywcy jak i jednocześnie zwróciła zadatek. I tu nagle niespodzianka – nabywca żąda zwrotu dwutorowości wpłaconego zadatku.

Zadatek za szczeniaka

Zadatek jest instytucją prawną określoną w kodeksie cywilnym. Zadatek służy zabezpieczeniu prawidłowego wykonania umowy.

§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego bierzecie zadatek za szczeniaka? Odpowiedź jest bardzo prosta – zarówno wy jak i nabywca chcecie mieć odpowiednie zabezpieczenie co do zawarcia umowy sprzedaży. Przyjmując zadatek zobowiązujecie się, że konkretnego szczeniaka nie sprzedacie innej osobie niż ta która tenże zadatek wpłaciła.
W mojej ocenie zawsze najlepsze jest aby z każdą osobą wpłacającą zadatek sporządzić umowę rezerwacji szczenięcia. Powiem wam w tajemnicy, że można również zarezerwować nie konkretnego szczeniaka, ale np. miejsce w miocie 🙂 Ale o umowie będzie poniżej.

Obowiązek zwrotu zadatku

Bardzo często pytanie mnie kiedy istnieje obowiązek zwrotu zadatku nabywcy za szczeniak.

Obowiązek ten wprost wynika z przywołanego powyżej przepisu.

Obowiązek zwrotu zadatku w wysokości uiszczonej przez nabywcę:

 1. do niezawarcia umowy dochodzi w skutek okoliczności za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności np. śmierć szczenięcia z powodu choroby wirusowej,
 2. do niezawarcia umowy dochodzi w skutek wzajemnego porozumienia stron – zarówno hodowca jak i nabywca uznają, że nie będą zawierać umowy sprzedaży,
 3. do niezawarcia umowy dochodzi na skutek okoliczności za które winę ponoszą obie strony – przyznam, że w realiach kynologicznych nie wiem jaki przykład mogłabym podać 🙂

Obowiązek zwrotu zadatku w podwójnej wysokości:

 1. obowiązek zwrotu w podwójnej wysokości pojawia się tylko wtedy, gdy do zawarcia umowy nie dojdzie z wyłącznej winy hodowcy. Tutaj mogę sobie wyobrazić wiele sytuacji:
 • hodowca dochodzi do przekonania, że nie sprzeda szczeniaka z niewiadomych przyczyn np. po przemyśleniu uzna iż osoba ta nie nadaje się na nowy dom dla psa pomimo iż nie uległy zmianie informacje jakie podała przy rezerwacji,
 • chcemy zatrzymać szczenię ponieważ wybitnie się rokuje,
 • znaleźliśmy innego nabywcę na dane szczenię,
 • szczenię uległo wypadkowi, urazowi itp z naszej wyłącznej winy np. puściliśmy szczenię na wybieg z dorosłymi psami wiedząc, że nie lubią one szczeniaków.

Zatrzymanie zadatku przez hodowcę

Hodowca zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego może zatrzymać zadatek gdy do zawarcia umowy nie dojdzie z bezpośredniej winy nabywcy. Przykładowe sytuacje:

 1. nabywca bez podania przyczyny rezygnuje z zakupu szczeniaka,
 2. nabywca podaje przyczynę np. znalazł lepszego psa, boi się o bezpieczeństwo swoich dzieci, u członka rodziny pojawiła się alergia,
 3. nabywca chce zmienić szczenię które zarezerwował a hodowca nie wyraża na to zgody.

Umowa rezerwacji szczenięcia

Przyjmując od nabywcy zadatek zawsze moim klientom zalecam sporządzenie pisemnej umowy rezerwacyjnej.

Podstawowe postanowienia umowy:

 1. określenie stron – hodowca – nabywca,
 2. określenie przedmiotu zawarcia umowy – określenie konkretnego szczenięcia – jeśli napiszemy rezerwacja dziewczynki z miotu to nie jest to umowa rezerwacji szczenięcia a umowa rezerwacji miejsca w miocie. Zawsze staramy się aby zadatek był wpłacany na konkretnego szczeniaka!
 3. określenie wysokości zadatku,
 4. określenie daty zawarcia umowy sprzedaży,
 5. postanowienie o zaliczeniu zadatku na poczet ceny,
 6. określenie zasad zwrotu zadatku – tutaj posługujemy się przepisami kodeksu cywilnego.

Możemy również rezerwować miejsce w miocie. Jest to umowa którą zawieramy z nabywcą wyłącznie na okoliczność tego iż będzie mu przysługiwało uprawnienie zakupu szczeniaka z określonego miotu. Wtedy właśnie w opicie przedmiotu umowy określamy, że np. będzie to dziewczynka z miotu itp.

Osobiście zalecam jednak sporządzanie umów rezerwacyjnych już na konkretne szczenię.

*****

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o umowie rezerwacyjnej i instytucji zadatku zapraszam was na moje szkolenie online w dniu 28 czerwca 2020 roku – więcej informacji w linku https://animaliaszkolenia.pl/umowa/

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: