Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

QUO VADIS HODOWCO!

Agnieszka Łyp-Chmielewska09 września 2019Komentarze (1)

Zakładając bloga i tworząc Kancelarię Prawa Kynologicznego przyświecała mi myśl niesienia pomocy hodowcy, który boryka się z problemami prawnymi hodowli psów rasowych lub pozostaje w konflikcie z nabywcą szczeniaka czy też psa. Liczyłam, że moja wiedza będzie wspierała hodowców w sądzie czy też w negocjacjach z nabywcami. Tak też się dzieje, jednakże ostatnio widzę przerażającą mnie tendencję wśród hodowców działających w mediach społecznościowych. Nim do tego przejdziemy to Drogi Czytelniku zasługujesz na krótki wstęp.

Za chwilę PsiParagraf.pl będzie obchodził swoje 1 urodziny 🙂 Będzie miał okrągły roczek 😉 Na początku jego istnienia zajmowałam się w większości problemami hodowców właśnie z niesfornymi nabywcami, następnie co raz większą popularnością zaczęły cieszyć się pakiety umów. Liczba klientów Kancelarii bloga rosła podobnie jak czytelników bloga. Tendencja ta utrzymuje się nadal 🙂 Ale, nie będziemy analizować w tym poście statystyk bloga ani Kancelarii.

Od pewnego czasu obserwuje bardzo negatywne zjawisko jakim jest zniesławianie a nawet wręcz niszczenie niektórych hodowli w mediach społecznościowych. Tendencja ta jest tak silna, że od pewnego czasu pokrzywdzeni hodowcy stanowią sporą część moich klientów. Problem ten jest znacznie szerszy i poważniejszy niż problemy z nabywcami.

W tym wszystkim najgorsze jest to, że obrażania, zniesławiania i innych podobnych zachowań dopuszczają się inni hodowcy, bardzo często hodujący tą samą rasę. Wydawać się powinno, że hodowcy powinni wspierać swoje starania hodowlane wzajemnie, służyć sobie radami itp. W chwili obecnej na portalach społecznych zdarzają się nawoływania do składania skarg na hodowce przez innego hodowcę. Liczba postępowań dyscyplinarnych ze skarg na nieetyczne zachowanie w mojej ocenie jest druzgocąca.  Jest to swoistego rodzaju moda, panujący trend.

Hodowco! Jeśli padłeś ofiarą zniesławienia, znieważenia czy innego rodzaju hejtu w mediach społecznościowych pamiętaj że nie jesteś bezradny!

Nikt nie może bezkarnie obrażać czy też podawać w mediach społecznościowych nieprawdziwych informacji na twój temat oraz twojej hodowli.

Co możesz zrobić:

  1. jeśli znasz dane teleadresowe osoby zniesławiającej ciebie lub twoją hodowlę w internecie wystosuj do niej pismo z żądaniem zaprzestania tego typu praktyk,
  2. jeśli nie znasz danych osób dopuszczających się zniewagi możesz pójść na Policję lub Prokuraturę z wydrukami z portalu społecznościowego, które w twojej ocenie cie obrażają. Policja ma możliwości namierzenia osób po ich adresie IP,
  3. możesz złożyć skargę na zachowanie członka stowarzyszenia kynologicznego do jego Oddziału, (pod warunkiem że znasz jego dane).

Są to trzy proste rozwiązania, dzięki którym nie będziesz bezradny i bezbronny.

 

Zachęcam do przeczytania Odstąpienie od umowy sprzedaży z powodu wady fizycznej psa

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Dariusz Mojecki 16 września, 2019 o 15:39

W niektórych sprawach Policja bądź Prokuratura rzeczywiście mogą być pomocne w ustaleniu danych osobowych autorów wpisów. Osobiście znam kilka przypadków, gdzie tego typu działania doprowadziły do wydania wyroków skazujących. Ofiara zniesławienia nie stoi w takiej sytuacji na straconej pozycji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: