Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Rozporządzenie Ministra Zdrowia a wyjście na spacer z psem

Agnieszka Łyp-Chmielewska25 marca 2020Komentarze (0)

Wpisy i dotychczasowe posty na moim blogu nigdy nie miały charakteru politycznego ani nie dotyczyły sytuacji związanych z poglądami politycznymi czy światopoglądowymi. Osobiście uważam, że jako adwokat nie powinnam publicznie określać swoich sympatii politycznych. Myślę jednak, że każdy z Was który miał ze mną kontakt osobisty poprzez telefon, maila czy też na któryś z moich szkoleń może się domyślać z którą stroną sceny politycznej jest mi bliżej 🙂

Nastały jednak czasy, gdzie każdy niezależnie od sympatii czy antypatii do rządzących powinien dołożyć swoją cegiełkę do walki z kryzysem koronawirusa. Ekipa psiegparagrafu.pl także chce dołożyć i swoją. To tyle krótkiego wstępu, przejdźmy do meritum problemu.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii

Dla nas hodowców psów oraz posiadaczy jednego czworonożnego przyjaciela (a może dwóch i więcej) powstał problem z zakresie przemieszczania się z pupilami po terytorium RP. Jak wszyscy wiemy z otaczających nas masmediów możemy na dworze przebywać wyłącznie w dwie osoby (jeśli nie jesteśmy rodzinami). A jak się ma to do spacerów z psami? Z przekazu rządowego wynika iż wyjście z psem na spacer czy też udanie się z nim do kliniki weterynaryjnej jest w pełni dozwolone i zaliczane do „koniecznych wyjść z domu”.

Pojawia się problem spacerowania w więcej aniżeli dwie osoby. Część prawników podnosi niekonstytucyjność powyższych rozwiązań (o czym będzie poniżej). Ja jednak uważam, że każdy powinien wykazać się rozsądkiem i nie urządzać „psich spacerów w dużym gronie”.

To co powinniście zapamiętać z powyższego to fakt, że możemy wychodzić z naszymi psami na dwór na spacer jak również udać się z nimi do kliniki weterynaryjnej jeśli potrzebują pomocy.

Ostatnie zdanie wynika wprost z strony rządowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

Sprzedaż szczeniąt w hodowli w czasie stanu epidemii

Skoro powinny nasze wyjścia być ograniczone do minimum to wszak w rozumieniu przeciętnego człowieka wyjazd po zakup szczeniaka nie jest najpilniejszą czynnością jaką powinniśmy zrobić w trakcie epidemii. Patrząc z perspektywy nabywcy obecny czas jest idealny do posiadania nowego czworonożnego członka rodziny – wiele osób pracuje zdalnie z domu czy jest na urlopach, opiece, l4. Mogłoby czas poświęcić dla malucha. Tylko jak to zrobić aby nie narazić się na konsekwencje wynikające z opisanego rozporządzenia? Oczywiście ocenę tego czy powinno się to robić czy też nie pozostawiam zarówno nabywcy jak i hodowcy – pamiętajmy że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze.

Fundamentalnym problemem prawnym jest fakt, że zgodnie z Konstytucją ograniczenie poruszania się po terytorium RP może zostać wprowadzone wyłączeni ustawą a nie rozporządzeniem. Pojawiają się głosy wśród prawników, że jeśli służby będą chciały nałożyć na osoby mandat za np. spacer w większej grupie czy też przemieszczanie się w celach niezasadnych powinno się go odmówić a sprawa będzie skierowana do sądu karnego – jak w przypadku mandatu za wykroczenie drogowe.

W tym miejscu odsyłam was do wpisu mec. Błażeja Sarzalskiego  (mojego kolegi po fachu, świetnego blogera, który nauczył mnie blogowania prawniczego od podstaw), który argumentuje niezgodność rozporządzenia z Konstytucją – http://panswojegolosu.pl/2020/03/25/zakaz-poruszania-sie-po-polsce-niekonstytucyjny/

Wszystkim Wam życzę wytrwania w społecznej kwarantannie 🙂

***

W wolnej chwili poczytajcie – Trochę rozrywki w czasie epidemii – rękojmia w umowie sprzedaży

Od wczoraj psiparagraf.pl jest również na Instagramie 🙂 Będzie nam bardzo miło jak również i tam będziecie nas obserwować – można zobaczyć trochę naszego blogowego i nie tylko życia od kuchni 🙂 https://www.instagram.com/psiparagraf.pl/?hl=pl

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: