Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Ryzyko kupna psa od obcokrajowca lub zagranicznego hodowcy

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 czerwca 2023Komentarze (0)

Ostatnio na jednej z grup kynologicznych (w rasach ozdobnych) widziałam wpis i liczne komentarze, o tym, że ktoś nabył psa od hodowcy z państwa bloku wschodniego a pies ten w ogóle nie jest w typie rasy.

Na podstawie tego wpisu stwierdziłam, że można byłoby tą kwestię  poruszyć na blogu – do tej pory jej nie omawiałam.

Nie jest to temat skomplikowany i długi a często też te pytania pojawiają się wśród moich klientów.

Kupno psa od obcokrajowca

Kupno psa od obcokrajowca mieszkającego w Polsce

Sprowadzanie psów do hodowli ma oczywiście wiele plusów – jednak z punktu widzenia prawnego ja akurat osobiście widzę same minusy.

Podobnie jak nabywanie psa od obcokrajowca, który nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce (w rozumieniu Polska nie jest jego obszarem gdzie prowadzi całą swoją aktywność życiową).

Jeśli nabywamy psa w Polsce od obcokrajowca, który przebywa tutaj tylko czasowo musimy liczyć się z tym, że w momencie gdy opuści on granice naszego cudnego kraju nie będziemy mieli jak dochodzić roszczeń z zawartej umowy.

Faktem jest, że prawem właściwym dla umowy będzie prawo polskie (miejsce jej zawarcia) jednak realne szanse, że sąd doręczy pozew poza granice RP – a już poza granice UE to w ogóle – jest dość mizerne.

Uważam, że należałoby przemyśleć decyzję w tym zakresie dość szeroko – szczególnie, że po opuszczeniu RP nie mamy praktycznie żadnych możliwości prawnych aby namierzyć miejsce przebywania takiej osoby.

Dla przykładu (akurat w świecie felinologicznym):

Mam klienta, który nabył kota od naszego sąsiada z wschodniej granicy. Hodowca w chwili sprzedaży mieszkał w Polsce. Po około 3 miesiącach u kota pojawiły się pierwsze oznaki chorobowe (HCM).

Co się okazało w chwili gdy chcieliśmy zgłosić roszczenia?

Hodowca opuścił Polskę i wrócił do swojego kraju ojczystego (klient mój wie to z mediów społecznościowych).

Listy na adresie zamieszkania z umowy nie są odbierane. I niestety klient nie będzie miał jak dochodzić roszczenia pomimo iż w Polsce była umowa (okej, można byłoby powołać kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu w trakcie procesu – jednak potem nie będzie skutecznej możliwości dochodzenia należności zasądzonych wyrokiem).

Kupno kota od zagranicznego hodowcy

Jeszcze inna sytuacja jest w momencie gdy nabywamy psa od hodowcy mieszkającego za granicą.

Wtedy z dużym prawdopodobieństwem zawarta umowa będzie podlegała pod przepisy prawa państwa w którym mieszka hodowca. Będzie to prawo dla nas obce i pomocy prawnej przy ewentualnych wadach lub sporach na tle umowy będziemy musieli szukać w kraju zamieszkania sprzedającego. Oczywiście jest to dla nas mało komfortowa sytuacja.

Stąd nabywając psa od zagranicznego hodowcy należy liczyć się z ewentualnymi komplikacjami prawnymi.

Oczywiście do umowy pomiędzy podmiotami profesjonalnymi można dodać zapis, że umowa podlega prawu polskiemu co może nam częściowo rozwiązać problem – jednak na taki zapis musi się zgodzić sprzedający.

***

To było krótko ale w temacie 🙂

Was zachęcam do odwiedzenia Sklep

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Gratka dla lekarzy weterynarii – świadczenia niepieniężne w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wiem, że bloga psiparagraf.pl obserwują również lekarze weterynarii lub inne osoby z szeroko rozumianego pet biznesu – dlatego dziś chciałam Was odesłać do gościnnego wpisu jaki pojawił się na moim blogu weterynaryjnym [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: