Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

TYMCZASOWE WYTYCZNE GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII W SPRAWIE REJESTRACJI HODOWLI PSÓW ORAZ KOTÓW

Agnieszka Łyp-Chmielewska09 września 20214 komentarze

Tymczasowe wytyczne głównego lekarza weterynarii w przedmiocie rejestracji hodowli psów i kotów rasowych

W końcu po ponad pół roku doczekaliśmy się wytyczne-giw

Klikając w wytyczne-giw odesłani zostaniecie do pliku 🙂 zostawiam wam również link do źródła – jednak tam trudno jest znaleźć plik z wytycznymi 🙂  https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/idn:1796

Co to za wytyczne?

Dla osób niezorientowanych w temacie zostawiam link do pierwszego wpisu rozpoczynającego całą dyskusje – Rozporządzenie Unijne “o zdrowiu zwierząt” – czyli co z tą rejestracją hodowli

W skrócie – końcem marca weszło w życie rozporządzenie unijne o zdrowiu zwierząt, które zobowiązywało do rejestracji hodowli – pytania były czy miało to dotyczyć hodowli psów i kotów. Wtedy nie było to jasne. Do dnia dzisiejszego nie mamy jednoznacznych przepisów krajowych wprowadzających owe zasady z rozporządzenia.

Jednak jak wynika z obecnego stanu faktycznego – hodowle psów oraz kotów zostały objęte rejestracją.

Myślę, że napotkaliście się z tym problemem przy próbie wysyłki szczeniaka do Anglii – gdzie nie było możliwości wystawienia świadectwa zdrowia.

To jak już wiemy jakie to wytyczne to teraz sobie je pokrótce omówmy 🙂

Tymczasowe wytyczne punkt po punkcie

Po pierwsze należy podkreślić, że wytyczne mają wyłącznie charakter tymczasowy i powstały w oparciu o przepisy rozporządzenia. Jeden z moich klientów już zdążył zdać mi pytanie kiedy będą przepisy końcowe – na to pytanie nie potrafię wam odpowiedzieć. Cieszmy się, że w ogóle mamy wytyczne o charakterze tymczasowym 🙂

O swoim tymczasowym charakterze wytycznych oraz podstawie prawnej wyczytamy w punkcie 1, 2 oraz 3.

Bardzo ciekawe zagadnienie jest określone w punkcie 4 wytycznych – Do czasu wdrożenia odpowiednich przepisów krajowych GLW proponuje uważanie, zakładów które nie dokonają rejestracji u właściwego powiatowego lekarza weterynarii za nienaruszające przepisów prawa. PIW rejestrują tylko te zakłady które zgłoszą się do organu z poprawnie wypełnionym wnioskiem. – na podstawie tego zapisu przyjąć można, że do czasu pojawianie się przepisów krajowych hodowla, która nie będzie zarejestrowana nie będzie łamała prawa. Jednak ja z ostrożności zalecam złożenie wniosku w oparciu o wytyczne! Szczególnie, że dla hodowli psów i kotów, które nie zostaną zarejestrowane u PIW mogą się pojawić problemy z wysyłką psów lub kotów za granicę czy też problemy z wystawieniem świadectwa zdrowia itp. Zresztą czytając ten zapis podkreślę, że są to tylko i wyłącznie zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii o czym świadczy zdanie „proponuje uważanie zakładów za nienaruszające przepisów prawa”. Stąd mój apel – składajcie wnioski!  

Wytyczne również rozwiały nasze wątpliwości – właściwy do rejestracji jest powiatowy lekarz weterynarii!

Wniosek o rejestrację hodowli – pkt 6 wytycznych

W punkcie 6 wytycznych widnieją informacje jakie mamy podać we wniosku. Zachęcam do odwiedzenia stron internetowych swoich lekarzy powiatowych – można tam trafić już na gotowe wnioski 🙂

Oczywiście konieczne jest podanie podstawowych informacji – imię, nazwisko, adres, informacja o lokalizacji hodowli oraz opis pomieszczeń hodowli, rodzaj i zakres prowadzonej działalności, czyli czy hodujemy psy lub koty.

Natomiast jest kilka bardzo ciekawych punktów, które wymagają osobnego omówienia.

 1. dokładna liczba zwierząt – w tym osobniki dorosłe oraz ich potomstwo,
 2. ilość miotów w ciągu roku – przyznam, że tutaj może to być przecież różna liczba w każdym roku – wydaje się, że wskazujemy tą najbardziej prawdopodobna,
 3. informacje o miejscu urodzenia psów lub kotów – czyli czy pochodzą z naszej hodowli czy je nabyliśmy,
 4. informacje o objęciu hodowli stałą opieką lekarsko-weterynaryjną – dla mnie jest to najciekawszy punkt wytycznych. Oznacza, że hodowla powinna mieć lekarza weterynarii, który regularnie dokonuje badań zwierząt z hodowli. Co więcej wniosek wymaga abyśmy podali ostatni termin badania naszych zwierząt!!
 5. informacje o obowiązkowym szczepieniu na wściekliznę oraz podaniu środków przeciwpasożytniczych wraz z datą ich ostatniego podania.

Powiem szczerze, że podawane informacje według mnie są bardzo dobrze skonstruowane! W końcu jakiś organ będzie miał nadzór nad prowadzonymi hodowlami – coś czego obecnie nam bardzo brakuje!

Z komentarzy w moich mediach społecznościowych wiem, że są PIW, które już na swoich stronach udostępniły wnioski a rejestracja trwała około 2 tygodni od złożenia. Ale wiem też, że są PIW, które jeszcze takich wniosków nie mają i będą dopiero się kontaktować z hodowcami. Dlatego warto śledzić strony internetowe i komunikaty swoich PIW. Zobaczcie np. PIW w Poznaniu – https://www.piw.poznan.pl/index.php/pliki-do-pobrania/

A tutaj wniosek udostępniony przez PIW Poznań – Wniosek-o-rejestracje-hodowli

Niepowtarzalny numer weterynaryjny

Już na jednym ze swoich darmowych webinarów (który odbył się w lipcu) podkreślałam, że hodowla powinna mieć swój niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Dokładnie to powtórzone jest w wytycznych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii po złożonym wniosku przez hodowcę – jeśli ten jest kompletny – dokonuje rejestracji hodowli w osobnym rejestrze prowadzonym w tym celu i nadaje NIEPOWTARZALNYM NUMER IDENTFIKACYJNY. O procedurze rejestracji mówi nam punk 7, 8 oraz 9.

Dodam wam, że niepowtarzalny numer identyfikacyjny istnieje już od dawna w prawie weterynaryjnym – w stosunku do innych podmiotów aniżeli hodowcy. Obecnie na nas również ten numer został rozciągnięty 🙂

Co ważne – rejestracja hodowli nie musi odbywać się w drodze decyzji administracyjnej!

Pytania i konsekwencje wytycznych

Pytań rodzi się wiele 🙂

Poczynając od tego czy rejestracja już teraz jest obowiązkowa po pytanie kiedy wejdą przepisy krajowe.

Myślę, że warto śledzić komunikaty PIW a nawet skontaktować się ze swoim PIW.

We wpisie wrzuciłam wam przykładowy wniosek z PIW Poznań – zastrzegam wam, że nie wiem czy będzie on respektowany w innych PIW!

Jakie są konsekwencje wytycznych – w końcu będziemy mogli wysyłać psy i koty za granicę i nie będzie problemu ze świadectwem zdrowia.

Pamiętajcie – wytyczne te dotyczą każdej hodowli, niezależnie w jakim stowarzyszeniu zrzeszonej!

Póki co tyle 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Adam HD 14 listopada, 2021 o 15:58

  Pani Agnieszko, słyszała Pani o nowej dyrektywie dotyczącej sprzedaży online produktów weterynaryjnych od 2022? W końcu dojdzie do obrotu lekami bez recepty bez sprzeczności z prawem..

  Poza tym świetny wpis, czytam od ponad roku i nie żałuje.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 listopada, 2021 o 09:28

  Dzień dobry,
  tak o dyrektywie słyszałam. Jednak w mojej ocenie zmieni się tylko tyle, że pewne produkt będzie można kupić online, które można było nabyć wyłącznie w sklepach stacjonarnych.
  Czas pokaże, czy jest to dobre rozwiązanie.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Radek 13 stycznia, 2023 o 09:58

  Ciekawy artykuł, czekam na więcej.

  Odpowiedz

  Marek 11 marca, 2023 o 14:32

  Super artykuł! Dziękuję!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: