Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Wstrzymanie biegu wyłącznie terminów procesowych w czasie epidemii

Agnieszka Łyp-Chmielewska04 maja 2020Komentarze (0)

Chyba już każdy z nas przyzwyczaił się do życia z COVID-19. Dziś jest dzień znoszenia pewnych ograniczeń w zakresie handlu.

Nie można pomijać regulacji wprowadzonych przepisami ustawy o zwalczaniu skutków pandemii.

W przepisach wprost jest wskazane, że zawieszeniu ulegają terminy procesowe do czasu zniesienia stanu epidemii na ternie RP. Oznacza to, że nie biegną terminy procesowe – większość spraw hodowców oraz nabywców jest w sądach kolokwialnie mówić wstrzymana i nie dzieje się w nich nic. Oczywiście nie jest tak, że sprawy te zostaną umorzone lub zapomniane – już spotkałam się z takimi obawami niektórych moich klientów.  Sprawy zostaną rozpoznane tylko przedłuży się czas trwania postępowania (podejrzewam, że znacznie). Obecnie sądy procedują wyłącznie sprawy pilne takie jak tymczasowe aresztowanie czy sprawy rodzinne. Nasze sprawy cywilne do tej grupy nie zostały zaliczone.

Terminy z tytułu rękojmi

Jeden z wcześniejszych wpisów poświęciłam już zagadnieniu związanemu z terminami odpowiedzialności za wady fizyczne sprzedanego psa.

Post możesz przeczytać –> Czas obowiązywania rękojmi z tytułu sprzedaży psa

W prawie terminy dzielimy na terminy materialne oraz terminy procesowe. Terminy procesowe są to te które określa kodeks postępowania cywilnego np. termin na złożenie zażalenia na postanowienie czy termin apelacji. Jak już pisałam powyżej te terminy uległy zawieszeniu na czas wprowadzonego stanu epidemii w Polsce.

Terminy materialne są to te terminy, które określa kodeks cywilny (oczywiście jest to spore uproszczenie definicji, ale chce to napisać w taki sposób aby każdy spokojnie mógł to zrozumieć bez przebijania się przez definicje prawne i prawnicze).  Terminem materialnym (a nawet zgodnie z treści orzeczenia Sądu Najwyższego zawitym) jest termin na zgłoszenie roszczeń z tytułu rękojmi. O terminie z rękojmi więcej przeczytasz we wpisie – czas obowiązywania rękojmi (link wyżej).

Tym samym w oparciu o przepisy o stanie epidemii w Polsce bieg terminu z tytułu rękojmi za wady sprzedaży biegnie nadal. Oznacza to, że jeśli ktoś nabył psa 1 czerwca 2018 roku to czas na złożenie pozwu (a nie samego roszczenia) ma do dnia 1 czerwca 2020 roku! Terminu tego zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie da się przywrócić. 

Jeśli masz problem z terminem zachęcam cię do przeczytania wpisu o zawezwaniu do ugody, który jest idealny na te okoliczności

Dochodzenie roszczenia przed sądem – pozew czy zawezwanie do ugody

*****

A wszystkich was zapraszam na moje szkolenie online, które będzie prowadzone w dniu 16 maja 2020 roku —>RUSZYŁY ZAPISY NA SZKOLENIE ONLINE W DNIU 16 MAJA – CZY PIES JEST JAK LODÓWKA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY FIZYCZNE SPRZEDANEGO PSA

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: