Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Wzrost kosztów hodowli – nowa stawka VAT na leki weterynaryjne

Agnieszka Łyp-Chmielewska29 listopada 2018Komentarze (0)

Mój pierwszy wpis na blogu chciałam zacząć od zupełnie innych problemów niż akurat podatki 🙂 Jak mawiał klasyk człowieka nie ominie w życiu śmierć i podatki, także fakt ewentualnej podwyżki stawki VAT na leki weterynaryjne nie powinien umknąć żadnemu hodowcy.

Zarówno hodowca jak i każdy posiadacz czworonożnego przyjaciela korzysta z usług weterynaryjnych. Jest to nieodzowna część hodowli, raz dobra jak np. pomoc przy porodzie a raz ta gorsza jak podanie potrzebnych leków w chorobie. Zapewne nikt z was Drodzy Czytelnicy nie zastanawiał się nad stawką podatku VAT od leków weterynaryjnych, uważając że jest to problem weterynarzy nabywających leki z hurtowni. A jednak dotyczy on również i nas hodowców!

Do tej pory, zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług na leki weterynaryjne przewidziana jest 8% stawka VAT. W propozycji zmiany ustawy o Vacie przewidywana jest podwyżka stawki do 23%, czyli o 15 punktów procentowych. Co to oznacza dla hodowców? Oczywiście wzrost kosztów prowadzenia hodowli. Nie trzeba być ekonomistą, aby wiedzieć, że przychodnie weterynaryjne podniosą ceny leków o przynajmniej 15%.

Niestety, o możliwych zmianach nie mówi się dużo w mediach. Czasu na konsultacje społeczne  jest co raz mniej, według ekspertów z branży podatkowej zostało jeszcze około 2 tygodni na zgłaszanie uwag i zastrzeżeń.

Może, drodzy hodowcy należałoby zjednoczyć się i za pośrednictwem Zarządu Głównego ZKWP wystosować odpowiedni list do Ministerstwa? Jeśli nie za pośrednictwem ZKWP to może indywidualne działania lub działania większych grup hodowców? 

To pytanie pozostawiam już wam Drodzy Czytelnicy 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: