Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Wzrost kosztów hodowli – nowa stawka VAT na leki weterynaryjne

Agnieszka Łyp-Chmielewska29 listopada 2018Komentarze (0)

Mój pierwszy wpis na blogu chciałam zacząć od zupełnie innych problemów niż akurat podatki 🙂 Jak mawiał klasyk człowieka nie ominie w życiu śmierć i podatki, także fakt ewentualnej podwyżki stawki VAT na leki weterynaryjne nie powinien umknąć żadnemu hodowcy.

Zarówno hodowca jak i każdy posiadacz czworonożnego przyjaciela korzysta z usług weterynaryjnych. Jest to nieodzowna część hodowli, raz dobra jak np. pomoc przy porodzie a raz ta gorsza jak podanie potrzebnych leków w chorobie. Zapewne nikt z was Drodzy Czytelnicy nie zastanawiał się nad stawką podatku VAT od leków weterynaryjnych, uważając że jest to problem weterynarzy nabywających leki z hurtowni. A jednak dotyczy on również i nas hodowców!

Do tej pory, zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług na leki weterynaryjne przewidziana jest 8% stawka VAT. W propozycji zmiany ustawy o Vacie przewidywana jest podwyżka stawki do 23%, czyli o 15 punktów procentowych. Co to oznacza dla hodowców? Oczywiście wzrost kosztów prowadzenia hodowli. Nie trzeba być ekonomistą, aby wiedzieć, że przychodnie weterynaryjne podniosą ceny leków o przynajmniej 15%.

Niestety, o możliwych zmianach nie mówi się dużo w mediach. Czasu na konsultacje społeczne  jest co raz mniej, według ekspertów z branży podatkowej zostało jeszcze około 2 tygodni na zgłaszanie uwag i zastrzeżeń.

Może, drodzy hodowcy należałoby zjednoczyć się i za pośrednictwem Zarządu Głównego ZKWP wystosować odpowiedni list do Ministerstwa? Jeśli nie za pośrednictwem ZKWP to może indywidualne działania lub działania większych grup hodowców? 

To pytanie pozostawiam już wam Drodzy Czytelnicy 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: