Czy mogę kupić szczeniaczka na targu

Czy mogę kupić szczeniaczka na targu? Czyli, kilka słów o ustawie o ochronie zwierząt

Może tego nie wiecie, jeśli nie jesteście stałymi czytelnikami bloga oraz naszych mediów społecznościowych (gdzie jesteśmy jako Psiparagraf – łatwo nas znaleźć i obserwować), że jestem uzależniona od kawy 🙂 Kawę piję zawsze i wszędzie – szczególnie rano kocham pić kawę i robić prasówkę w Internecie 🙂

Często swoimi odkryciami ze świata kynologicznego lub felinologicznego dziele się wtedy z moim zespołem, klientami czy też znajomymi – wszak przecież to są perełki!

I też na taką perełkę napotkałam dziś – na własnej skrzynce mailowej Kancelarii 🙂

Czy mogę kupić szczeniaczka na targu?

Dowiedziałam się, że na targu nadal można nabyć psa za oszałamiającą kwotę około 500 zł z rodowodem!

A więc temat wraca jak bumerang – czyli temat wolnej amerykanki w hodowli psów w Polsce.

Jeśli chcecie o tym poczytać więcej to przedstawiam całą listę wpisów:

Czy mogę kupić szczeniaczka na targu?

Czy wolno sprzedawać szczeniaki na targowisku?

Jednym z nielicznych aktów prawnych regulujących zasady hodowli psów i kotów w Polsce jest ustawa o ochronie zwierząt. Wszak po nowelizacji ustawy w 2012 roku dodany został do niej art. 10a, który to wprost zakazuje sprzedaży szczeniąt i kociąt na targowiskach!

Uważam, że warto jest przytoczyć treść art. 10a ustawy:

1. Zabrania się:

1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;

2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;

3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

Z przywołanego przepisu jasno wynika, że nie wolno jest sprzedawać psów i kotów na targowiskach, giełdach itp.

Co ważne – ustawa wprowadza obowiązek wprowadzania do obrotu (sprzedaży, darowizny itp.) w miejscu prowadzenia hodowli!

Konsekwencje prawne sprzedaży szczeniąt na targowiskach

Ustawa o ochronie zwierząt wprowadza również konsekwencje prawne dla osób, które łamią powyższe zasady i zbywają szczenięta na targach, halach itp.

Art. 37 przywołanej ustawy wskazuje, że osoba łamiąca zakazy określone w art. 10a ustęp 1 pkt 1-3 podlega karze aresztu albo grzywny – a więc czyn ten jest traktowany jako wykroczenie!

1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 9art. 10a ust. 1-3art. 11 ust. 3art. 12 ust. 1-6art. 13 ust. 1art. 14art. 15 ust. 1-5art. 16art. 17 ust. 1-7art. 18art 22 ust. 1art. 22aart. 25 lub art. 27 podlega karze aresztu albo grzywny.

2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne.

3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ust. 1, można orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia.

4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Czy mogę kupić szczeniaczka na targu? – podsumowanie

Reasumując ten krótki wpis – wskazać należy, że sprzedaż szczeniąt na targowiskach jest zabroniona przepisami ustawy o ochronie zwierząt.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie Jérémy Stenuit pochodzi z Unsplash

***

Czy można zwrócić zakupionego psa w terminie 14 dni od umowy?

Czy jako hodowcy spotkaliście się z pytaniem – Czy można zwrócić zakupionego psa do 14. dni od sprzedaży? Albo – Chcę odstąpić od umowy sprzedaży w terminie 14 dni od dnia nabycia psa.

Jeśli nie to jesteście szczęściarzami 🙂[Czytaj dalej…]

***

Dołączcie do nas na TikToku🙂

@psiparagraf

0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróc do sklepu
    Scroll to Top