Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Dobra ugoda z nabywcą to podstawa

Agnieszka Łyp-Chmielewska25 maja 2020Komentarze (0)

W określonych sytuacjach jestem zwolennikiem zawierania ugody pomiędzy hodowcą a nabywcą. Według mnie w niektórych przypadka nie ma sensu brnąć w postępowanie sądowe, jeśli charakter wady w nauce weterynarii nie budzi wątpliwości. Oczywiście postępowanie sądowe będzie miało sens jeśli np. nabywca dochodzi kosztów leczenia w wysokości  10 tys zł a nie załącza faktur czy załącza m.in. dowód zakupu miski dla psa.

Ugoda pozasądowa

W celu uniknięcia postępowania sądowego możemy próbować dojść do porozumienia z nabywcą. Warunki porozumienia mogą być dowolne, ale zawsze szczegółowo w ugodzie rozpisane. Co ważne ugoda powinna być sporządzona w wersji pisemnej i podpisana przez obie strony. Jest to bardzo ważne dla późniejszych celów dowodowych przy ewentualnym sporze sądowym. Ugoda ma charakter dobrowolny. Nie jest ona szczegółowo opisana w przepisach prawa.

Warunki ugody

Po pierwsze w ugodzie należy wskazać dlaczego strony ją w ogóle zawierają. Opisać również należy łączący strony stosunek prawny – zazwyczaj jest to umowa sprzedaży. Przykładowo można zapisać to w następujący sposób:

Strony zgodnie oświadczają, że w dniu ………. zawarły umowę sprzedaży psa ………………………”

Następnie należy określić powód dla którego ugoda zostaje zawarta. Tutaj ważna uwaga – zawsze staramy się określać powód jako okoliczność na którą jako hodowcy nie mieliśmy wpływu. Zabieg ten ma charakter ochronny, tak aby w razie po pierwsze źle skonstruowanej ugody nie uznać zasadności roszczenia nabywcy, a po drugie w razie sporu sądowego aby można było się bronić iż nie uznaliśmy wady (choroby), a wyłącznie chcieliśmy rozwiązać spór co do stanu zdrowia sprzedanego psa. Przykładowo można to zapisać:

Pomiędzy stronami zaistniał spór co do stanu zdrowia psa polegający na istnienie wady ……………… (opis choroby). W związku z powyższym sprzedający chcąc dbać o dobro psów pochodzących z jego hodowli zawiera ugodę z nabywcą o treści jak poniżej”

Warunki ugody mogą być dowolne. Mogą polegać na np. zwrocie części uiszczonej ceny, zwrocie części kosztów leczenia, zapłacie określonej kwoty pieniężnej – te kwestie zależą od indywidualnych okoliczności poszczególnych spraw. Przykładowo można warunki określić w następujący sposób:

„Sprzedający zobowiązuje się zwrócić na rzecz nabywcy część uiszczonej ceny za przedmiotowego psa w wysokości ……….. w terminie 7 dni od dnia zawarcia niniejszej ugody.”

Najważniejszym postanowieniem każdej ugody, zabezpieczającym nas jako hodowców jest zrzeczenie się dalszych roszczeń związanych z danym schorzeniem przez nabywcę. Przykładowo:

„W związku z zawartą ugodą nabywca zrzeka się wszelkich roszczeń wynikających z umowy sprzedaży teraźniejszych oraz tych mogących powstać w przyszłości.”

Pamiętajcie, że ugoda zawierana jest w związku z istnieniem jednej wady, a nie ogólnie stanu zdrowia psa. Jeśli w ugodzie nabywca zrzekłby się wszelkich innych roszczeń wynikających z rękojmi to postanowienie takie nie będzie prawnie skuteczne, ponieważ ogranicza rękojmie. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności – w niektórych hodowlach wyłącznie rękojmi jest w pełni możliwe 🙂

***

Wszystkich was serdecznie zapraszam na moje szkolenie z zakresu umowy sprzedaży psa organizowane przez Centrum Szkoleń Animalia w Warszawie. Szkolenie odbędzie się online w dniu 28 czerwca – teraz mamy promocyjną cenę 149 zł za 6 godzin słuchania o umowie sprzedaży 🙂 https://animaliaszkolenia.pl/umowa/

Zachęcam do przeczytania wpisu o błędach medycznych lekarzy weterynarii – Błąd w sztuce lekarskiej – odpowiedzialność lekarza weterynarii

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: