Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Kontrowersje wśród hodowców, czyli badania psów

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 grudnia 2019Komentarze (0)

Pewnie wielu z was Czytelnicy hoduje różne rasy. Jako członkowie ZKWP wiecie, że obowiązkowe badania występują w wybranych rasach i dotyczą wyłącznie wybranych chorób.

Pojawia się pytanie czy hodowca ma obowiązek wykonania badań u psów hodowlanych na choroby które nie są potwierdzane w nauce weterynarii jako choroby o podłożu genetycznym i jakie ma to dla niego konsekwencje w świetle prawa i jego odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Ocenę wykonania badań pozostawię wam 🙂

W momencie gdy nabywca dochodzi od was jako hodowców roszczenia z tytułu rękojmi i trafia sprawa do Sądu warto to materiału dowodowego załączyć badania rodziców psa. Dołączenie badań wskazuje wyłącznie na dołożenie należytej staranności przez hodowcę przy wyborze pary rodziców. Jednakże w sytuacji gdy takich badań nie będziecie posiadać nie ma co wpadać w panikę 🙂

Resumując, z punktu widzenia procesowego dobrze jest mieć przygotowany komplet badań rodziców psów, z tym że znamy życie i wiemy iż na wszystkie choroby oraz ewentualności nie ma możliwości przebadania.

Pojawia się również kwestia certyfikatów wydawanych przez lekarzy oraz „wbijania wyników” do rodowodów psów. Pamiętajcie, że Sąd w pierwszej kolejności stosuje przepisy prawa powszechnie obowiązującego, dlatego też nie różnicuje on lekarzy weterynarii na tych którzy są uznawani przez ZKWP oraz tych którzy takich uprawnień w świetle regulaminów ZKWP nie posiadają. Zalecam jednak zawsze wykonanie badań u lekarza weterynarii z odpowiednią specjalizacją.

 

Zachęcam do przeczytania Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: