Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Kontrowersje wśród hodowców, czyli badania psów

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 grudnia 2019Komentarze (0)

Pewnie wielu z was Czytelnicy hoduje różne rasy. Jako członkowie ZKWP wiecie, że obowiązkowe badania występują w wybranych rasach i dotyczą wyłącznie wybranych chorób.

Pojawia się pytanie czy hodowca ma obowiązek wykonania badań u psów hodowlanych na choroby które nie są potwierdzane w nauce weterynarii jako choroby o podłożu genetycznym i jakie ma to dla niego konsekwencje w świetle prawa i jego odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Ocenę wykonania badań pozostawię wam 🙂

W momencie gdy nabywca dochodzi od was jako hodowców roszczenia z tytułu rękojmi i trafia sprawa do Sądu warto to materiału dowodowego załączyć badania rodziców psa. Dołączenie badań wskazuje wyłącznie na dołożenie należytej staranności przez hodowcę przy wyborze pary rodziców. Jednakże w sytuacji gdy takich badań nie będziecie posiadać nie ma co wpadać w panikę 🙂

Resumując, z punktu widzenia procesowego dobrze jest mieć przygotowany komplet badań rodziców psów, z tym że znamy życie i wiemy iż na wszystkie choroby oraz ewentualności nie ma możliwości przebadania.

Pojawia się również kwestia certyfikatów wydawanych przez lekarzy oraz “wbijania wyników” do rodowodów psów. Pamiętajcie, że Sąd w pierwszej kolejności stosuje przepisy prawa powszechnie obowiązującego, dlatego też nie różnicuje on lekarzy weterynarii na tych którzy są uznawani przez ZKWP oraz tych którzy takich uprawnień w świetle regulaminów ZKWP nie posiadają. Zalecam jednak zawsze wykonanie badań u lekarza weterynarii z odpowiednią specjalizacją.

 

Zachęcam do przeczytania Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: