Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Nie zapłacono za krycie twoim reproduktorem i co teraz?

Agnieszka Łyp-Chmielewska01 czerwca 20204 komentarze

Temat ostatnio bardzo modny. Nie muszę szukać daleko na wstępie podam wam dwa przykłady z mojej praktyki.

Przykład numer 1:

Właściciel suki nie chce zapłacić za krycie właścicielowi reproduktora, ponieważ uważa, że z uwagi na wady genetyczne reproduktora szczenięta urodziły się z wadą wzorku. Dodam, że właściciel reproduktora dysponuje certyfikatem badania wykluczającym chorobę oraz nosicielstwo a właściciel suki nie.

Przykład numer 2:

Właściciel suki nie chce zapłacić za krycie właścicielowi reproduktora ponieważ z krycia urodziło się wyłącznie 4 szczeniaki po czym odeszły 3 i został wyłącznie jeden. Właściciel suki uważa, że winę za to ponosi reproduktor.

Co zrobić gdy nie zostało uregulowane krycie?

W pierwszej kolejności przypomnieć musimy sobie jaką umowę krycia zawarliśmy i jakie są jej warunki. O umowie przeczytasz więcej w poście Kilka słów o umowie krycia

Regulamin ZKWP oraz FCI wskazuje wyłącznie na możliwość zwrotu części ekwiwalentu przy pustym kryciu lub zaoferowanie krycia przy następnej cieczce. Regulamin FCI zobowiązuje do zwrotu całości za krycie jeśli pies okaże się bezpłodny. Ale co w sytuacji gdy do krycia doszło, narodziły się szczenięta a nie zostało zapłacone?

W opisanych przypadkach właściciel reproduktora ma pełne prawo do dochodzenia swojego roszczenia przed sądem o zapłatę kwoty za krycie. To na właścicielu suki spoczywa obowiązek udowodnienia, że za wady odpowiada wyłącznie reproduktor.

Zawsze warto jest mieć spisaną w sposób przejrzysty umowę krycia. Wystrzegać należy się zapisów, które w sposób niejednoznaczny określają warunki rozliczenia. Pamiętajcie – nie ma czegoś takiego jak pełny miot – są to swoistego rodzaju utarte praktyki (jak mnie pamięć nie myli to kilka lat wstecz pełny miot uregulowany był w regulaminie).

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o umowie krycia zapraszam cię na szkolenie z wykorzystywanych umów w hodowli – będziemy również mówić o umowie krycia. Szkolenie online odbędzie się w dniu 28 czerwca, więcej informacji oraz zapisy na https://animaliaszkolenia.pl/umowa/

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Grzegorz 21 lipca, 2020 o 13:28

  Witam , chciałbym zapytać panią czy właściciel reproduktora który pokrył przypadkowo moją suczkę może żadać zapłaty za krycie równowartością szczeniaka ,dodam ze zadnej umowy nie podpisywałem .Piesek ten sam przyszedł pod mój blok i chwila nieuwagi i stało się .

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 27 lipca, 2020 o 15:13

  Witam serdecznie Panie Grzegorzu,

  jak rozumiem nie było to planowane krycie?
  Jeśli było to krycie „przypadkowe” w mojej ocenie właściciel psa nie ma możliwości domagania się zapłaty.

  Odpowiedz

  Aleksandra 13 stycznia, 2024 o 17:20

  Jeśli nie ma się zapisanej umowy a pokryło się suke klienta i nie chcą zapłacić pieniądze bo mówią „wszystkie szczeniaki zdechły”. To co powinno się zrobić?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 15 stycznia, 2024 o 09:32

  Dzień dobry,

  fakt, że szczenięta odeszły nie ma znaczenia dla rozliczenia pomiędzy stronami.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: