Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Nie zapłacono za krycie twoim reproduktorem i co teraz?

Agnieszka Łyp-Chmielewska01 czerwca 2020Komentarze (0)

Temat ostatnio bardzo modny. Nie muszę szukać daleko na wstępie podam wam dwa przykłady z mojej praktyki.

Przykład numer 1:

Właściciel suki nie chce zapłacić za krycie właścicielowi reproduktora, ponieważ uważa, że z uwagi na wady genetyczne reproduktora szczenięta urodziły się z wadą wzorku. Dodam, że właściciel reproduktora dysponuje certyfikatem badania wykluczającym chorobę oraz nosicielstwo a właściciel suki nie.

Przykład numer 2:

Właściciel suki nie chce zapłacić za krycie właścicielowi reproduktora ponieważ z krycia urodziło się wyłącznie 4 szczeniaki po czym odeszły 3 i został wyłącznie jeden. Właściciel suki uważa, że winę za to ponosi reproduktor.

Co zrobić gdy nie zostało uregulowane krycie?

W pierwszej kolejności przypomnieć musimy sobie jaką umowę krycia zawarliśmy i jakie są jej warunki. O umowie przeczytasz więcej w poście Kilka słów o umowie krycia

Regulamin ZKWP oraz FCI wskazuje wyłącznie na możliwość zwrotu części ekwiwalentu przy pustym kryciu lub zaoferowanie krycia przy następnej cieczce. Regulamin FCI zobowiązuje do zwrotu całości za krycie jeśli pies okaże się bezpłodny. Ale co w sytuacji gdy do krycia doszło, narodziły się szczenięta a nie zostało zapłacone?

W opisanych przypadkach właściciel reproduktora ma pełne prawo do dochodzenia swojego roszczenia przed sądem o zapłatę kwoty za krycie. To na właścicielu suki spoczywa obowiązek udowodnienia, że za wady odpowiada wyłącznie reproduktor.

Zawsze warto jest mieć spisaną w sposób przejrzysty umowę krycia. Wystrzegać należy się zapisów, które w sposób niejednoznaczny określają warunki rozliczenia. Pamiętajcie – nie ma czegoś takiego jak pełny miot – są to swoistego rodzaju utarte praktyki (jak mnie pamięć nie myli to kilka lat wstecz pełny miot uregulowany był w regulaminie).

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o umowie krycia zapraszam cię na szkolenie z wykorzystywanych umów w hodowli – będziemy również mówić o umowie krycia. Szkolenie online odbędzie się w dniu 28 czerwca, więcej informacji oraz zapisy na https://animaliaszkolenia.pl/umowa/

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: