Temat ostatnio bardzo modny. Nie muszę szukać daleko na wstępie podam wam dwa przykłady z mojej praktyki.
Przykład numer 1:
Właściciel suki nie chce zapłacić za krycie właścicielowi reproduktora, ponieważ uważa, że z uwagi na wady genetyczne reproduktora szczenięta urodziły się z wadą wzorku. Dodam, że właściciel reproduktora dysponuje certyfikatem badania wykluczającym chorobę oraz nosicielstwo a właściciel suki nie.
Przykład numer 2:
Właściciel suki nie chce zapłacić za krycie właścicielowi reproduktora ponieważ z krycia urodziło się wyłącznie 4 szczeniaki po czym odeszły 3 i został wyłącznie jeden. Właściciel suki uważa, że winę za to ponosi reproduktor.
Co zrobić gdy nie zostało uregulowane krycie?
W pierwszej kolejności przypomnieć musimy sobie jaką umowę krycia zawarliśmy i jakie są jej warunki.
O umowie przeczytasz więcej w poście Kilka słów o umowie krycia
Regulamin ZKWP oraz FCI wskazuje wyłącznie na możliwość zwrotu części ekwiwalentu przy pustym kryciu lub zaoferowanie krycia przy następnej cieczce.
Regulamin FCI zobowiązuje do zwrotu całości za krycie jeśli pies okaże się bezpłodny. Ale co w sytuacji gdy do krycia doszło, narodziły się szczenięta a nie zostało zapłacone?
W opisanych przypadkach właściciel reproduktora ma pełne prawo do dochodzenia swojego roszczenia przed sądem o zapłatę kwoty za krycie.
To na właścicielu suki spoczywa obowiązek udowodnienia, że za wady odpowiada wyłącznie reproduktor.
Zawsze warto jest mieć spisaną w sposób przejrzysty umowę krycia.
Wystrzegać należy się zapisów, które w sposób niejednoznaczny określają warunki rozliczenia.
Pamiętajcie – nie ma czegoś takiego jak pełny miot – są to swoistego rodzaju utarte praktyki (jak mnie pamięć nie myli to kilka lat wstecz pełny miot uregulowany był w regulaminie).
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o umowie krycia zapraszam cię na szkolenie z wykorzystywanych umów w hodowli – będziemy również mówić o umowie krycia. Szkolenie online odbędzie się w dniu 28 czerwca, więcej informacji oraz zapisy na Centrum Szkoleń Animalia.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Jenny Marvin pochodzi z Unsplash
***
Kilka słów o umowie krycia
Na kanwie jednej ze spraw w Kancelarii naszła mnie myśl o wpisie na temat umowy krycia.
Dlaczego warto jest mieć umowę krycia?
Z doświadczenia wiem, że wiele osób nie sporządza (pomimo obowiązku wynikającego z regulaminu ZKWP czy FCI) umowy krycia. Najczęściej warunki krycia uzgadniane są ustnie czy np. za pośrednictwem messengera [Czytaj dalej…]