Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Kilka słów o umowie krycia

Agnieszka Łyp-Chmielewska08 stycznia 20196 komentarzy

Na kanwie jednej ze spraw w Kancelarii naszła mnie myśl o wpisie na temat umowy krycia.

Umowa krycia

Dlaczego warto jest mieć umowę krycia?

Z doświadczenia wiem, że wiele osób nie sporządza (pomimo obowiązku wynikającego z regulaminu ZKWP czy FCI) umowy krycia. Najczęściej warunki krycia uzgadniane są ustnie czy np. za pośrednictwem messengera.

Jak już wiesz Drogi Czytelniku z moich wcześniejszych wpisów, umowa ustna jest skuteczna i obowiązująca ( Czy zawsze musi być pisemna umowa sprzedaży? ) ale bardzo trudna w udowodnieniu swojej treści.

Jeśli jeszcze nie czytałeś to zapraszam USTNA UMOWA: porady praktyczne.

Ja zalecam jednak, aby umowa krycia niezależnie czy zawierana pomiędzy znajomymi czy obcymi osobami miała formę pisemną, podpisaną zarówno przez właściciela psa jak i suki.

Korzyści z pisemnej umowy krycia:

 1. szczegółowo określony zasady rozliczenia, jeśli uzależniona cena od ilości szczeniaków
 2. wskazany sposób rozliczenia – czy gotówką czy np. przeniesienia własności szczeniaka
 3. brak wątpliwości, że doszło do krycia
 4. określenie dokładnej ceny krycia oraz waluty.

Przy sporządzeniu pisemnej umowy krycia, w razie ewentualnego sporu pomiędzy hodowcami treść umowy będzie uwieńczona na „papierze”.

Kilka porad praktycznych

Zastanawiasz się jak powinna brzmieć prawidłowo skonstruowana umowa krycia? Zapraszam do Kontakt

Poniżej kilka podstawowych postanowień umowy krycia.

I. Jak w każdej umowie należy dokładnie określić strony umowy – czyli właścicieli suki i psa.

Umowa krycia zawarta pomiędzy: ……………………………………………(dane hodowcy), zwanego w dalszej części umowy Właścicielem suki a …………………………………………….( dane hodowcy), zwanego w dalszej części umowy Właścicielem reproduktora.

II. Określenie przedmiotu umowy – czyli krycia danym reproduktorem oznaczonej suki.

Przedmiotem niniejszej umowy jest ustalenie warunków krycia reproduktorem – psem rasy ………., pochodzącym z hodowli ……………., o imieniu ………………, numer CHIP: ……………………….., suki – rasy ……………., pochodzącej z hodowli ………………., o imieniu ………….., numer CHIP: …………………..

III. Zapewnienia stron.

Właściciel suki oświadcza, że jest jej jedynym właścicielem, że suka zdobyła uprawnienia hodowlane zgodnie z wymogami Regulaminu ZKWP, że suka jest wolna od chorób genetycznych oraz że wykonane zostały niestępujące badania: …………..

Właściciel reproduktora  oświadcza, że jest jego jedynym właścicielem, że reproduktor zdobył uprawnienia hodowlane zgodnie z wymogami Regulaminu ZKWP, że reproduktor jest wolno od chorób genetycznych oraz że wykonane zostały niestępujące badania: …………..

IV. Określenie ceny za krycie.

Strony zgodnie postanowiły, że właściciel suki zapłaci właścicielowi reproduktora za krycie kwotę ………. złotych/euro płatną najpóźniej do dnia krycia, pojawienia się miotu, sprzedaży szczeniąt itp.

W tym punkcie wymagany jest szerszy komentarz 🙂 Jak wiemy krycie powinno być opłacone w dniu krycia, ale jak również wiemy praktyka zrodziła kilka rozwiązań, jak m.in. wydanie właścicielowi szczeniaka w ramach krycia czy zmiany wysokości ceny za krycie uzależnionej od ilości szczeniąt.

Międzynarodowy Regulamin Hodowlany FCI wskazuje, że właściciel reproduktora może za krycie rozliczyć się poprzez odbiór szczeniaka z miotu, ale powinny być spełnione następujące warunki:

 • data wyboru szczenięcia (regulamin wprowadza również obowiązek wskazania ostatecznej daty)
 • data odbioru szczenięcia (regulamin wprowadza również obowiązek wskazania ostatecznej daty)
 • ustalenie dotyczące kosztów transportu
 • dodatkowe ustalenia, na wypadek urodzenia się martwego miotu, jednego szczenięcia, sytuacji śmierci wybranego szczenięcia przed datą odbioru.

Dlatego też tak ważne jest, aby szczegółowo określić sposób rozliczenia się za krycie, tak aby było to czytelne i jasne dla obu stron umowy.

W umowie należy również określić sposób rozliczenia się przy „pustym kryciu”. W tym zakresie ponownie pomocny jest Regulamin FCI wskazujący, że w przypadku pustego krycia właściciel reproduktora może zaoferować kolejne bezpłatne krycie lub zwrócić część opłaty.

Brzmi to dobrze w teorii ale jak to zrobić w praktyce?

O to kilka przykładów:

W przypadku pustego krycia właściciel reproduktora zobowiązuje się do bezpłatnego krycia suki przy następnej cieczce.

W przypadku pustego krycia właściciel reproduktora zwraca na rzecz właściciela suki kwotę …………..

Strony zgodnie postanowiły, że właściciel suki w przypadku miotu powyżej 5 sztuk zapłaci na rzecz właściciela reproduktora kwotę ………………., w przypadku mniejszej ilości szczeniąt w miocie na rzecz właściciela reproduktora uiszczona zostanie kwota ………………. Właściciel reproduktora oświadcza, że w dniu krycia właściciel suki zapłacił ……………

W kolejnych wpisach z cyklu „Krycie” pojawi się tematyka braku regulacji ceny krycia oraz inne ważne informacje 🙂

Miłej lektury 🙂

Przeczytałeś mój wpis, ale dalej nie jesteś przekonany co do umowy krycia? Masz wiele pytań i wątpliwości? Jesteś ciekawy czy można ograniczyć sprzedaż szczeniąt do różnych hodowli lub państw?

Jeśli tak to zapraszam cię na szkolenie z umów sprzedaży – na szkoleniu będziemy poruszać tematykę umowy krycia. Szkolenie online odbywa się 28 czerwca – https://animaliaszkolenia.pl/umowa/.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: Karolina Grabowska

***

Przeczytaj także:

***

Kupiłeś lub sprzedałeś chorego psa po 1 stycznia 2023 roku? Jeśli tak to musisz to przeczytać!

Przez kilka dobrych lat przyzwyczailiśmy się już do określenia użytego w kodeksie cywilnym w zakresie odpowiedzialności sprzedającego za wady – a to rękojmia.

Musicie pamiętać, że od stycznia 2023 roku w zakresie sprzedaży pomiędzy podmiotem profesjonalnym (jakim w obecnym rzecznictwie sądowym niewątpliwie jest hodowca) a konsumentem [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Patrycja 20 kwietnia, 2022 o 10:54

  Dziękuję Pani Mecenas, jak zawsze wszystko czego potrzebowałam!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 20 kwietnia, 2022 o 11:44

  Dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  Elzbieta 16 listopada, 2022 o 11:14

  Dzień dobry, mam takie pytania: za krycie zapłaciłam z góry urodził się 1 szczeniak czy mogę odebrać pieniądze za krycie. POZDRAWIAM

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 16 listopada, 2022 o 11:58

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Uzależnione jest to od treści umowy – jednak nie widze podstaw do tego aby przy narodzinach jednego szczenięcia domagać się zwrotu należności.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ewelina 7 czerwca, 2023 o 13:33

  Sunia urodziła 2 szczeniaki. Jeden z nich nie miał odruchu ssącego przez co byl przeze mnie dokarmiany. W 9-tym dniu szczeniak odszedł. Właściciel reproduktora domaga się zapłaty za zmarłe szczenię. W dniu krycia wpłaciłam część kwoty, resztę miałam dopłacić do 6 tyg. Życia szczeniąt. Co w takiej sytuacji?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 20 czerwca, 2023 o 15:05

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Aby odpowiedzieć na Pani pytanie musielibyśmy przeanalizować zawartą umowę krycia.
  Zachęcam do Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: