W ostatnim czasie przygotowywałam opinię prawną na temat połączenia działalności gospodarczej o charakterze rolniczym (hodowla psów oraz kotów w oparciu o PKD 01.49Z) z działalnością o charakterze nierolniczym. Analizując dogłębnie temat uznał, że jest on na tyle ciekawy, że doczeka się wpisu na blogu 🙂
Dla przypomnienia hodowlę psów rasowych możemy prowadzić w formie działu specjalnego produkcji rolnej lub jako jednoosobową działalność gospodarczą – Hodowla jako dział specjalny produkcji rolnej.
Ustawa o podatku od towaru i usług (VAT) a sprzedaż psów
Prawo podatkowe stanowi odrębną gałąź prawa, która tworzy pewnego rodzaju autonomiczne normy wyłącznie na jego potrzeby.
Czytając ustawę o VAT zwrócić należy uwagę na definicję dzielności rolniczej wyrażoną w art. 2 pkt 15:
działalności rolniczej – rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (CN 4403 41 00 i 4403 49) oraz bambusa (CN 1401 10 00), a także świadczenie usług rolniczych;
Z przytoczonej definicja łatwo jest uznać, że hodowla psów rasowych rozumiana jest jako działalność rolnicza.
Moja uwaga do Czytelników – pamiętajcie aby w tym tekście nie mylić działalności gospodarczej z działem specjalnym produkcji rolnej!
Reasumując, w świetle przepisów ustawy o podatku VAT sprzedaż psów stanowi działalność rolniczą.
Zwolnienie z podatku VAT?
Po przeczytaniu powyższego tekstu można dojść do przekonania, że sprzedaż psów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W rzeczywistości tak też jest ale tutaj jednak ustawodawca wyszedł nam z pomocną ręką i dodał do ustawy art. 43, który wskazuje na zwolnienia od podatku VAT.
Podstawą zwolnienia od podatku VAT jest art. 43 pkt 1 ust 3. Zwolnienie to przysługuje tylko i wyłącznie tzw. rolnikowi ryczałtowemu.
I teraz musimy przeanalizować dwie sytuację w zakresie zwolnienia.
- Hodowca jako dział specjalny produkcji rolnej – w tym przypadku nie ma najmniejszej wątpliwości, że zwolnienie z obowiązku płatności podatku VAT obowiązuje. Jedyny wyjątek jest wtedy gdy przepisy prawa zobowiązują osobę prowadzącą dział specjalny produkcji rolnej do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W naszym przypadku jako hodowców obowiązku takiego nie ma. Reasumując – hodowca psów rasowych prowadzący hodowlę jako dział specjalny produkcji rolnej podlega zwolnieniu jako płatnik podatku VAT.
- Hodowca jako jednoosobowa działalność gospodarcza – tutaj odpowiedź nie jest taka jednoznaczna – czytaj akapit poniżej.
Hodowla jako jednoosobowa działalność gospodarcza
Tak jak potrafiłam jednoznacznie wskazać, że hodowla prowadzona w ramach działu specjalnego produkcji rolnej zwolniona jest z podatku VAT, tak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej sprawa nie jest już taka oczywista.
Sprawa będzie prosta jeśli jednoosobowa działalność gospodarcza będzie prowadzić wyłącznie hodowlę psów – wtedy jej działalność mieści się jako działalność rolnicza i może podlegać pod zwolnienia z zakresu podatku VAT w oparciu o art. 43 ustawy.
Sytuacja komplikuje się jednak w momencie, gdy wykonujemy zarówno działalność rolniczą (hodowla psów) z działalnością pozarolniczą (np. działalność budowlana itp).
Tutaj pojawia się swoisty problem a mianowicie – czy na hodowlę psów rasowych nadal przysługiwać będzie zwolnienie od podatku VAT.
Przyznam szczerze, że interpretacji podatkowych jest wiele. Jednak można przyjąć, że dopuszcza się utrzymanie statusu rolnika ryczałtowego w zakresie prowadzenia hodowli psów i podtrzymania zwolnienia od podatku VAT przy fakcie pozostawania czynnym podatnikiem VAT z tytułu innej działalności.
Jednak zastrzegam, że w zakresie spraw podatkowych najlepiej jest zawsze dokonać indywidualnej konsultacji ze swoim biurem księgowym lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
P.S. pamiętajcie, że jest to wpis jedynie wskazując na zarys problemu prawnego – materia opodatkowania hodowli jest tematem bardzo szerokim i zagmatwanym prawnie.
Prowadzisz hodowlę psów i potrzebujesz umowy sprzedaży? Nic łatwiejszego – odwiedzaj nasz Sklep.
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Recha Oktaviani pochodzi z Unsplash
***
„Groomer wyciął mi numer” czyli zasady złożenia reklamacji za usługę groomerską
Jak wiecie (lub nie wiecie) zajmujemy się również obsługą szeroko nazwanego petbiznesu – w tym obsługą prawną salonów groomerskich (psich lub kocich fryzjerów).
Ostatnio dostrzegliśmy trend, że do co raz to większej liczby groomerów zgłaszają się niezadowoleni klienci (trend ten znamy zarówno od strony klientów jak i groomerów) [Czytaj dalej…]