Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Umowa krycia przed sądem

Agnieszka Łyp-Chmielewska03 września 20206 komentarzy

W tym miesiącu skończyłam dwa postępowania sądowe w I Instancji, w których dochodziłam roszczenia z umowy krycia.

W pierwszym przypadku dochodziliśmy roszczenia w oparciu o ustną umowę krycia a w drugim z pisemnej umowy krycia, której jednak warunki zapłaty były opisane w sposób zbyt mało szczegółowy. O samej umowie krycia możecie poczytać Kilka słów o umowie krycia

Jak widzicie wpis ma tytuł umowa krycia przed sądem, czyli spojrzymy na umowę krycia od strony prawa cywilnego i rozstrzygnięć sądu.

Jeśli chcesz dla swojej hodowli umowę krycia zachęcam do odwiedzenia Sklep

Umowa krycia w świetle kodeksu cywilnego

Umowy stosowane w życiu codziennym określane są w kodeksie cywilnym. To on normuje nam zasady prawa cywilnego obowiązujące w naszym pięknym kraju. Umowy które występują w kodeksie cywilnym to tzw. umowy nazwane. Umowami nazwanymi są np. umowa sprzedaży, umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa najmu itp.

Kodeks cywilny wprowadza również w art 353 ze znaczkiem 1 możliwość dowolnego kreowania przez strony łączącego je stosunku prawnego. W oparciu o powyższą regulację strony mogą zawierać pomiędzy sobą umowy nienazwane tj. takie których nie przewiduje kodeks cywilny. Taką umową będzie własnie umowa krycia, która znana jest wyłącznie w świecie hodowlanym – niezależnie czy jesteśmy hodowcami psów, kotów, koni czy nawet świnek morskich – chcąc nie chcąc zawieramy taką umowę.

W przypadku umowy nienazwanej zgodnie z cytowanym przepisem oraz ogólnymi zasadami wykładni umów przypisujemy cechy znany w kodeksie regulacji umownych tj. dopasowujemy poszczególne cechy umowy nienazwanej do umów nazwanych. Można wskazać, że powstaje pewnego rodzaju hybryda, której dokonujemy interpretacji w oparciu o jej cechy. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe sporządzenie umowy krycia!

Interpretacja umowy krycia

Na początek należy zastanowić się jaki jest przedmiot umowy krycia. W mojej ocenie przedmiotem umowy krycia jest sama czynność krycia, czyli oddanie nasienia bądź w sposób naturalny bądź jako inseminacja. Przedmiotem umowy krycia nie jest skuteczność tego krycia, ponieważ na to składa się wiele czynników. O fakcie, że właściciel suki winien uiścić ekwiwalent za krycie jest treść Regulaminu Hodowlanego ZKWP. Zasady określone w Regulaminie ZKWP oraz Regulaminie FCI wprost wskazują, że nie liczy się efekt krycia a sama czynność krycia. Pamiętajcie również, że w przypadku pustego krycia właściciel reproduktora może, ale nie musi zwrócić uiszczonej ceny.

Przekładając powyższe rozważania na grunt prawny.

W ostatnim z uzasadnień Sądu znalazła się interpretacja jakoby umowa krycia była umową rezultatu a nie starannego działania. Są to dwa rodzaje umów wyróżnianych w prawie:

 • umowa starannego działania polega na dołożeniu należytej, najwyższej staranności w swoim działaniu bez obietnicy efektu. Taką umową jest np umowa zawierana ze mną jako adwokatem na prowadzenie sprawy sądowej – prowadzę ją z należytą starannością, ale nie jestem w stanie zagwarantować efektu w postaci wygranej,
 • umowa rezultatu polega na zobowiązaniu się do osiągnięcia danego celu. Za przykład może posłużyć np. zlecenie wykonania zgodnie z projektem altanki ogrodowej.

Skoro już wiecie jak można dzielić umowy skupmy się na umowie krycia. W rozważaniach nie możemy pominąć, że przedmiotem umowy krycia jest sprzedaż nasienia, jego oddanie przez psa. Jest to swoistego rodzaju czynność faktyczna za którą należy się stosowne wynagrodzenie. Oczywiście idealną sytuacją jest posiadanie badań płodności swojego psa.

W mojej ocenie Sąd w swoim uzasadnieniu, w którym wskazuje iż umowa krycia jest umową rezultatu pozostaje w błędzie. Pamiętać jednak należy, że analizie podlega cała treść umowy, w tym i sposób rozliczenia! Jeśli ze sposobu rozliczenia będzie wynikało, że płatność jest dopiero za urodzone szczenięta – faktycznie można dojść do wniosku, że umowa taka posiada cechy umowy rezultatu a nie starannego działania.

Rozliczenie za krycie

Nie budzi wątpliwości, że jeśli będziemy rozliczać się za krycie gotówką w chwili czynności umowa taka ma wszelkie cechy umowy starannego działania – płacimy za nasienie a nie za jego skuteczność.

W przypadku umowy, gdzie rozliczamy się po narodzinach szczeniąt można domniemywać, że strony umówiły się na efekt krycia a nie na samą czynność krycia. Tutaj wiele będzie zależało również od samej treści umowy. W takim przypadku interpretacja sądu może wskazywać na umowę rezultatu.

Jakie to ma konsekwencje dla nas? A takie, że w przypadku umowy rezultatu dochodzić roszczenia możemy dopiero po wystąpieniu efektu a w przypadku umowy starannego działania nie.

 

*****

Mam nadzieję, że zaciekawił was ten artykuł 🙂

Odsyłam do lektury USTNA UMOWA – porady praktyczne

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ryszard 3 września, 2020 o 13:12

  Witam , przychodzi mi do głowy jeszcze 1 sytuacja. Umawiamy się na zapłatę po narodzinach szczeniąt,które rodzą się w terminie,a następnie padają w różnym wieku (2,4 lub 6 tyg) i co wtedy ? Znowu reproduktor się nie naje …🤔 Pozdrawiam😉

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 3 września, 2020 o 13:17

  Dzień dobry,

  dziękuje bardzo za komentarz.
  To już zależy od zapisów w umowie.
  Przyznam, że dla mnie są to zawsze najgorsze zapisy – szczegółowo należałoby określić czy chodzi o samo żywe urodzenie czy też o przeżycie do jakiegoś okresu.
  Od tegoż zapisu zależeć będzie możliwość dochodzenia roszczenia od właściciela suki hodowlanej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ryszard 4 września, 2020 o 11:12

  Tak, zapewne są to trudne tematy,ale zdarzają się sytuacje,gdzie całe mioty padają i to już całkiem spore np.4-7 tygodniowe i to z powodu np. zaniedbań lub z jakichkolwiek, ale nie związanych z reproduktorem i wtedy właściciel reprod. ma być tym dobrodusznym i rezygnować ze swojego wynagrodzenia…? Ciężkie tematy… Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Ryszard 4 września, 2020 o 11:14

  Tak, zapewne są to trudne tematy,ale zdarzają się sytuacje,gdzie całe mioty padają i to już całkiem spore np.4-7 tygodniowe i to z powodu np. zaniedbań hodowcy lub z jakichkolwiek, ale nie związanych z reproduktorem i wtedy właściciel reprod. ma być tym dobrodusznym i rezygnować ze swojego wynagrodzenia…? Ciężkie tematy… Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 5 września, 2020 o 08:25

  Dzień dobry Panie Ryszardzie,

  W mojej ocenie właściciel reproduktora powinien otrzymać ekwiwalent w momencie krycia – niezależnie od jego efektu ponieważ oddanie nasienia to była praca reproduktora.
  Oczywiście jeśli np. miot urodzi się chory i medycyna weterynaryjna jednoznacznie wskaże że to wina reproduktora to wtedy rozumiem że powinien nastąpić zwrot ekwiwalentu ale w innych przypadkach nie. Właściciel reproduktora nie odpowiada np za warunki i opiekę nad szczeniakami.
  Dlatego zalecam zawsze umowę krycia w formie pisemnej płatna w chwili krycia.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ryszard 6 września, 2020 o 22:43

  Dziękuję za odpowiedź i ten komentarz.
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: