Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Wnętrostwo u zakupionego psa a odpowiedzialność hodowcy

Agnieszka Łyp-Chmielewska26 lutego 2024Komentarze (0)

Jeśli regularnie czytujecie bloga znacie moje zdanie na temat tzw. pandemicznych hodowli psów rasowych (hodowle powstałe w trakcie covid). Patrząc na statystyki nasze wewnętrzne to faktycznie jednym z najczęstszych przypadłości psów samców zakupionych w okresie pandemii jest wnętrostwo. Dlatego aby wyprzedzić liczne pytania kierowane do Kancelarii w zakresie wnętrostwa powstał właśnie ten wpis 🙂

Dla ułatwienia lektury – wpis jest podzielony na kilka części: część ogólna o wnętrostwie, informacje dla osób które umowy zawierały w 2022 roku, dla osób zawierających umowy po 1.01.2023 r. oraz dla hodowców występujących jako nabywcy 🙂

Wnętrostwo – wada wrodzona czy nabyta?

Kolokwialny opis schorzenia – brak jądra/jąder w worku mosznowym (mosznej). W zakresie definicji weterynaryjnej mogę wam przytoczyć kilka z opinii biegłych sądowych w sprawach cywilnych jakie posiadam w Kancelarii:

 1. „Wnętrostwo – czyli inaczej zatrzymanie jąder jest wadą wrodzoną. Może dotyczyć jedno lub obu jąder. (….) Choroba jest warunkowana genetycznie prawdopodobnie jako cecha autosomalna recesywna związana z płcią. Zatrzymane jądra mogą się znajdować w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. (…) W związku z genetycznym podłożem wady, psy u których stwierdzono powinny być eliminowane z rozrodu”. (opinia biegłego sądowego w sprawie prowadzonej przed SR Krosno),
 2. (….) wada wnętrostwa ma podłoże w nieprawidłowym rozwoju zarodkowym, (….). Według wielu badań wnętrostwo jest dziedziczne, dziedziczone, jako autosomalna cecha recesywna sprężona z płcią. Jest wadą wrodzoną. (…) Jądro wędrujące po 10 dniu życia szczenięcia jest objawem wnętrostwa.(…). (opinia biegłego sądowego w sprawie prowadzonej przed SR w Miłkowie).

Nie budzi wątpliwości, że wnętrostwo – czy to brzuszne czy pachwinowe jest uznawane za wadę o podłożu wrodzonym. Znam również opinie biegłych sądowych wskazujących, że wnętrostwo to bardzo poważne schorzenie rzutujące na dalszy rozwój zwierzęcia.

Kupiłem psa bez jądra/jąder w 2022 roku

Dlaczego to jest tak ważne zapytacie? Nie dlatego, że w 2022 roku urodziło się najwięcej wnętrów – tego nie wiem. Dlatego, że od stycznia 2023 r. stosujemy inne zasady związane z odpowiedzialnością hodowcy przy sprzedaży konsumentowi.

Umowy, które zostały zawarte w 2022 roku podlegają pod przepisy kodeksu cywilnego w zakresie rękojmi.

W związku z powyżej przytoczonymi definicjami wnętrostwa wskazać należy, że jest to wada istniejąca w chwili wydania zwierzęcia – a co za tym idzie można dochodzić roszczeń z rękojmi.

W skrócie (szerzej poczytacie we wpisie Czy hodowca pokrywa koszty leczenia wadliwego szczeniaka czyli kilka słów o odpowiedzialności hodowcy za wady sprzedanego szczenięcia ) – przysługuje nabywcy roszczenie o:

 • obniżenie ceny,
 • odstąpienie od umowy,
 • „naprawa towaru”,
 • wymiana „towaru” na nowy.

To co ważne – należy mieć na uwadze, że rękojmia z kodeksu cywilnego uprawnia do wystąpienia z roszczeniem do sprzedającego w terminie 2 lat od chwili wydania i jest to termin zawity!!

Kupiłem psa bez jądra/jąder po 1.01.2023 r.

Jeśli jako konsumenci, czyli osoby nieprowadzące hodowli w chwili zakupu psa, zawarliście umowę sprzedaży po dacie 1 stycznia 2023 r. to wasze uprawnienia jako nabywców opierają się o przepisy ustawy o prawach konsumenta.

Podobnie jak powyżej, w przypadku wnętrostwa można dochodzić roszczeń a to:

 • obniżenia ceny,
 • odstąpienia od umowy,
 • „naprawy towaru”,
 • „wymiany na wolny od wad”.

W odpowiedzialności sprzedającego w oparciu o przepisy ustawy o prawach konsumenta mamy kilka „ulepszeń” pozycji konsumenta.

Po pierwsze czas na wykrycie wady jest nadal dwuletni, jednak dochodzić roszczenia przed sądem można w terminie 6 lat od chwili wykrycia wady. Ponadto ustawa przypisuje tzw. domniemanie istotność każdej wadzie.

O odpowiedzialności na zasadach ustawy o prawach konsumenta możecie poczytać więcej Pies z wadą – perspektywa kupującego

Kupiłem psa do hodowli a jest wnętrem

Pomiędzy podmiotami profesjonalnymi, czyli pomiędzy dwójką hodowców istnieje możliwość wyłączenia odpowiedzialności z zakresu rękojmi. Dodatkowo nadal do umów sprzedaży stosuje się wyłącznie kodeks cywilny.

Zakupiony pies będący wnętrem do hodowli nie jest zgodny z celem umowy.

Jednak jeśli w umowie jest zapis o wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi można próbować dochodzić roszczeń w oparciu o art. 471 kodeksu cywilnego.

O tych roszczeniach przeczytasz we wpisie Sprzedaż psa pomiędzy hodowcami – krótki rys prawny

Odpowiedzialność hodowcy przy sprzedaży psa z wnętrostwem

Jak wynika z powyższego – w przypadku wystąpienia wnętrostwa u zakupionego psa – można poczynić kroki prawne w stosunku do hodowcy a należy je dostosować do okoliczności faktycznych danej sprawy 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: