Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Zmiany w przepisach o rękojmi

Agnieszka Łyp-Chmielewska30 marca 2020Komentarze (0)

Jak wiecie w naszych stosunkach kynologicznych istnieje problem statusu stron – czy hodowca jest traktowany jako przedsiębiorca a nabywca jako konsument. Jeśli chcesz poczytać więcej zapraszam cię do Drogi Hodowco nie przedsiębiorco

Nabywcy więcej mogą dowiedzieć się o swoim statusie we wpisie Wymarzony pies ma wadę, czyli co dalej

Nabywca nie hodowca, nabywca hodowca

Sprawa kiedy nabywca jest hodowcą jest najlepszym rozwiązaniem – wtedy mamy możliwość wyłącznie rękojmi lub jej ograniczenia czy modyfikacji, Na szkoleniach długi czas mówiłam hodowcom, że:

“w mojej ocenie gdybym ja jako hodowca corgów i jrt zgłosiła się po zakup charta afgańskiego (bagatela moje marzenie) jako psa do towarzystwa nie musiałby być względem mnie stosowane przepisy o przedsiębiorcy, ponieważ psa kupowałabym poza moją działalnością hodowlaną”

Długi czas był to wyłącznie mój pogląd, który potrafiłabym obronić przed sądem w razie potrzeby, ale od 1 czerwca 2020 roku nie będzie to tylko i wyłącznie mój pogląd, ale obowiązujące prawo. Tak moi drodzy w dniu 1 czerwca 2020 roku wchodzi w życie przepis kodeksu cywilnego o następującej treści:

Zawarte w niniejszym dziale przepisy dotyczące konsumenta, z wyjątkiem art. 558 § 1 zdanie drugie, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.” –> art. 556 ze znaczkiem 4 kodeksu cywilnego. 

Oczywiście przepis ten zastosować będzie należało do naszych realiów kynologicznych, ale w mojej ocenie jest to w pełni możliwe.

Krótki wpis na wieczór 🙂

Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka zapraszam do przeczytania Trochę rozrywki w czasie epidemii – rękojmia w umowie sprzedaży

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: