Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Zmiany w przepisach o rękojmi

Agnieszka Łyp-Chmielewska30 marca 2020Komentarze (0)

Jak wiecie w naszych stosunkach kynologicznych istnieje problem statusu stron – czy hodowca jest traktowany jako przedsiębiorca a nabywca jako konsument. Jeśli chcesz poczytać więcej zapraszam cię do Drogi Hodowco nie przedsiębiorco

Nabywcy więcej mogą dowiedzieć się o swoim statusie we wpisie Wymarzony pies ma wadę, czyli co dalej

Nabywca nie hodowca, nabywca hodowca

Sprawa kiedy nabywca jest hodowcą jest najlepszym rozwiązaniem – wtedy mamy możliwość wyłącznie rękojmi lub jej ograniczenia czy modyfikacji, Na szkoleniach długi czas mówiłam hodowcom, że:

„w mojej ocenie gdybym ja jako hodowca corgów i jrt zgłosiła się po zakup charta afgańskiego (bagatela moje marzenie) jako psa do towarzystwa nie musiałby być względem mnie stosowane przepisy o przedsiębiorcy, ponieważ psa kupowałabym poza moją działalnością hodowlaną”

Długi czas był to wyłącznie mój pogląd, który potrafiłabym obronić przed sądem w razie potrzeby, ale od 1 czerwca 2020 roku nie będzie to tylko i wyłącznie mój pogląd, ale obowiązujące prawo. Tak moi drodzy w dniu 1 czerwca 2020 roku wchodzi w życie przepis kodeksu cywilnego o następującej treści:

Zawarte w niniejszym dziale przepisy dotyczące konsumenta, z wyjątkiem art. 558 § 1 zdanie drugie, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.” –> art. 556 ze znaczkiem 4 kodeksu cywilnego. 

Oczywiście przepis ten zastosować będzie należało do naszych realiów kynologicznych, ale w mojej ocenie jest to w pełni możliwe.

Krótki wpis na wieczór 🙂

Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka zapraszam do przeczytania Trochę rozrywki w czasie epidemii – rękojmia w umowie sprzedaży

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: