Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1

Agnieszka Łyp-Chmielewska07 grudnia 20188 komentarzy

Spędzając dziś czas w Sądzie przed rozprawą, czytałam statystki bloga, które pokazują mi co Was najbardziej interesuje i stwierdziłam, że rozpocznę cykl pt. ABC UMOWY SPRZEDAŻY 🙂

O najważniejszych elementach umowy sprzedaży możesz poczytać tutaj https://psiparagraf.pl/essentialia-negotii-umowy-sprzedazy-a-coz-to-takiego/

Jak również o formie umowy sprzedaży – https://psiparagraf.pl/czy-zawsze-musi-byc-pisemna-umowa-sprzedazy/

Jeśli chciałbyś posiadać umowę sprzedaży z mojej Kancelarii odwiedź zakładkę Sklep

Skoro już wiesz, że umowa powinna być w formie pisemnej oraz co powinna zawierać, aby była umową sprzedaży pora zastanowić się nad jej postanowieniami.

I. OKREŚLENIE STRON UMOWY

Każda umowa powinna określać strony, czyli kto ją zawiera.

W umowie sprzedaży psa/szczeniaka mogą występować następujące strony:

 1. hodowca – sprzedawca,
 2. hodowca – nabywca,
 3. nabywca.

Ciekawi was dlaczego wprowadzam takie rozróżnienie? A to dlatego, że postanowienia umowy sprzedaży różne są w przypadku sprzedaży między hodowcami, a sprzedaży pomiędzy hodowcą a konsumentem. O tym w innym wpisie.

Jak prawidłowo oznaczyć strony umowy?

Oznaczenie strony umowy jest bardzo istotne z punktu prawnego jak również ochrony Waszych praw i interesów.

Każda ze stron powinna podać dane, które umożliwiają jej identyfikacje. Ja zawsze zalecam, aby określenie stron było bardzo szerokie i dokładne. 

Przykładowe oznaczenie sprzedającego:

„……………………(imię i nazwisko), zam. przy ul……………………….., PESEL …………….., prowadzącego hodowlę psów rasowych pod przydomkiem …………………. zrzeszoną w …………………. (jeśli ZKWP to zawsze należy podać dany Oddział) pod numerem ………, zwanego dalej sprzedawcą/hodowcą”

Przykładowe oznaczenie nabywcy:

„………………………….(imię i nazwisko), zam. przy ul………………………., PESEL …………………, prowadzącego hodowlę psów rasowych pod przydomkiem ………………….. zrzeszoną w  …………………. (jeśli ZKWP to należy podać Oddział) pod numerem ………………….., zwanego dalej kupującym”

albo

„………………….(imię i nazwisko), zam. przy ul………………………., PESEL …………………, zwanego dalej kupującym”

albo

„………………..(imię i nazwisko), zam. przy ul……………….., PESEL ……………., legitymującego się numerem dowodu osobistego ………………………. wydanego przez ……………….., zwanym dalej kupującym”.

Pozyskanie w umowie sprzedaży numeru PESEL nabywcy umożliwi ustalenie jego miejsca zamieszkania za pośrednictwem organów administracyjnych w sytuacji, gdy adres podany w umowie będzie już nieaktualny.

 

II. PRZEDMIOT UMOWY

Jak określiliśmy już strony umowy, to czas określić przedmiot umowy – czyli naszego psa/szczeniaka.

Wskazanie przedmiotu umowy powinno nastąpić w pierwszym paragrafie czy też punkcie w umowie – w zależności jak te jednostki tekstu zostaną nazwane.

Określenie przedmiotu sprzedaży powinno być bardzo szczegółowe, do czego zobowiązuje hodowcę kodeks cywilny w art. 564 oraz 564 ze znaczkiem 1, w których wyraźnie wskazano, że na sprzedawcy spoczywa obowiązek dokładnego określenia przedmiotu sprzedaży. Właśnie dla wyeliminowania w przyszłości wątpliwości, jakie informacje zostały podane a jakie nie (prawnicze określenie – dla celów dowodowych) polecam, aby bardzo dokładnie określić przedmiot sprzedaży – psa 🙂

Przykładowo:

„Przedmiotem umowy jest suka/pies rasy…………………..……..….., urodzony w dniu……………….……….., matka……………………………., ojciec………………….., identyfikujący się numerem CZIP …………………………………, o imieniu ………………………………..…,”

Do opisu psa można również dodać numer CHIP matki i ojca, tak aby nabywca mógł sprawdzić jego pochodzenie.

W zależności od układu umowy sprzedaży, w tym paragrafie opisać można stan zdrowia psa w chwili sprzedaży, informacje o jego osiągnięciach, uprawnieniach itp, szczepieniach, dokumentach jakie posiada.

W mojej ocenie ważne jest, aby w części opisującej przedmiot umowy, czyli naszego psa, pojawiło się oświadczenie hodowcy, czy pies ten pochodzi z jego hodowli czy został nabyty, a jeśli tak to skąd.

Przykładowo:

„Sprzedawca oświadcza, że przedmiot umowy – pies – pochodzi z jego hodowli zarejestrowanej w ZKwP pod przydomkiem……………………, jest po przeglądzie miotu (protokół obioru miotu do wglądu u sprzedającego), został odrobaczony oraz stosownie do wieku odpowiednio zaszczepiony – potwierdzenie w Książeczce Zdrowia”.

albo

„Sprzedawca oświadcza, że nabył przedmiotowego psa pochodzącego z hodowli ……………. (nazwa), zrzeszonej w ………………………. od ………………………..(dane osoby od której nabyto psa) na podstawie umowy ……………….. (sprzedaży, darowizny, zamiany, warunku hodowlanego) z dnia ………………… Nabywca oświadcza, że zapoznał się z treścią ww. umowy.”

albo

„Sprzedawca oświadcza, że przedmiot umowy – pies określony w paragrafie poprzednim – pochodzi z jego hodowli o przydomku ………………, jak również oświadcza, że w jego posiadaniu jest ojciec oraz matka psa, którym przeprowadzono następujące badania …………………….. (wymienić jakie badania, na jakie choroby, certyfikaty). Nabywca oświadcza, że zapoznał się z wynikami badań rodziców psa.”

W paragrafie tym powinno znaleźć się również oświadczenie hodowcy, że pies jest wolny od wad prawnych, że nie stanowi on własności innych osób, że nie jest on przedmiotem postępowania sądowego ani egzekucyjnego (tak tak drodzy Hodowcy, pies może być przedmiotem postępowania egzekucyjnego – pewnie temu zagadnieniu również poświęcę jakiś wpis)

Sposobów określenia przedmiotu umowy jest wiele, wszystko zależy do osoby tworzącej umowę 🙂

Oczywiście, umowa sprzedaży psa  zawiera wiele więcej postanowień niż te przedstawione powyżej, ale jeśli masz pytania w tym zakresie, zapraszam Cię do kontaktu ze mną 🙂

Następny wpis pt. ABC UMOWY SPRZEDAŻY cz. 2 będzie o cenie psa oraz o momencie przejścia prawa własności 🙂

Jeśli już teraz chcesz poczytać kilka ciekawostek o cenie sprzedaży polecam wpis o warunku hodowlanym – https://psiparagraf.pl/warunek-hodowlany-w-swietle-przepisow-prawa/

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kasia 8 sierpnia, 2020 o 03:11

  Dzień dobry. Pisze pani bardzo przydatne artykuły . Mam pytanie czy można sprzedać psa tylko z ksero metryki z infotmacją w umowie, że opiekun psa otrzyma oryginał dopiero jeśli wykastruje psa ? Z tego co wiem według przepisów Związku kynologicznego opiekun psa musi otrzymać oryginał metryki bo bez tego nie jest właścicielem psa mimo , że za psa zapłacił .

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 8 sierpnia, 2020 o 08:52

  Pani Kasiu,

  bardzo dziękuje za te miłe słowa 🙂
  W zakresie metryki – zgodnie z Regulaminem ZKWP oryginał metryki zawsze powinien zostać wydany wraz z wydaniem psa.
  Proszę również pamiętać, że o stosunku własności decyduje umowa oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego (prawo cywilne) a nie regulacje stowarzyszeniowe.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta 10 grudnia, 2020 o 16:46

  Bardzo przydatne są Pani artykuły. Miło, ze ktoś musli o innych 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 grudnia, 2020 o 18:33

  Dzień dobry Pani Aneto,

  bardzo dziękuje za komentarz 🙂 Takie słowa od czytelników zawsze napędzają do działania 🙂

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Adam 21 stycznia, 2021 o 11:05

  Super artykuł 🙂
  W końcu najważniejsze rzeczy zebrane w jednym miejscu.
  Nurtuje mnie jednak jedna kwestia. W naszej umowie jest punkt dotyczący zakazu krycia suki, chyba że Hodowca wyrazi pisemną zgodę + aneks do umowy. Suczka jest już naszą własnością (własność przeszła z momentem uiszczenia opłaty). Czy wówczas taki punkt jest dalej wiążący? Nie mam nic przeciwko podpisaniu aneksu, ale od kilku miesięcy hodowca już nam nie odpisuje, więc boimy się, że nie będziemy mieć w przyszłości możliwości takiego aneksu sporządzić i podpisać. Dodatkowo, czy hodowca może od nas żądać dodatkowej opłaty za sporządzenie aneksu?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 21 stycznia, 2021 o 14:19

  Witam serdecznie Panie Adamie,

  dziękuje za komentarz.

  W mojej ocenie tego typu rozwiązania są nieważnymi zapisami w umowie.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Iwona 30 października, 2022 o 12:43

  Witam serdecznie
  Mam ogromny Problem poniewaz kupilam malutkiego 4 miesiecznego niedpeöna szczeniaczka rasy york bardzo chorego od pseudo hofowcy . 26.10 Trafalgar do mnie I od 29.10 ( czyli wczoraj w nocy ) Trafalgar do kliniki zwierzat bo jego stan zrowia byl …..umieral mi na rekach . Obecnie nasal przebywa w Kliniken I czekamy na informacje od lekarza prowadzacego. Osoba sprzedajaca od 2 dni nie odpisuje na moje wiadomości I nie ma interessiert przedstawic mi badan suczki- mamy szczeniaczka co mogloby pomoc w jego leczeniu. Nie ma tez ochoty wyjasbic problemu. Najpierw chce zeby maluszek przezyl I wyzdrowial I oczywiscie bede sie starac o zwrot kosztow. Nadmieniam ze mieszkam w niemczech I piesek przebywa w klinice w niemczech. Proszę o porade I niezbedne dokumenty rowbiez posiadam od lekarza w polsce kilka godzin po przybyciu pieska. Jak rowniez bede posiadac niezbedne dokumenty z kliniki w niemczech. Dziekuje iwona

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 października, 2022 o 09:44

  Dzień dobry,

  dziękuję za komentarz.
  W indywidualnych poradach prawnych proszę o kontakt bezpośrednio z Kancelarią pod adresem elektornicznym kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: