Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Czas obowiązywania rękojmi z tytułu sprzedaży psa

Agnieszka Łyp-Chmielewska23 października 20192 komentarze

Co raz częściej w swojej praktyce spotykam się z pytaniem – Pani Agnieszko to ile w końcu obowiązuje ta rękojmia? Czy nabywca zawsze będzie mógł wystąpić z roszczeniem do sądu?

Dlatego też powstał ten wpis 🙂

Okres obowiązywania rękojmi za wady sprzedanego psa

Zgodnie z brzmieniem art. 568 paragraf 1 kodeksu cywilnego sprzedający odpowiada za wady sprzedanej rzeczy w okresie 2 lat od dnia wydania jej kupującemu. W warunkach kynologicznych zazwyczaj dniem wydania jest dzień podpisania umowy sprzedaży. Oczywiście nie zawsze jest to regułą. Dlatego też hodowco pamiętaj, że rękojmia rozpoczyna swój bieg od dnia wydania psa nabywcy a nie od dnia podpisania umowy! 

Przekładając przepisy na realia – hodowca ponosi odpowiedzialność za wysępienie wad w okresie 2 lat od dnia wydania psa. 

Jeśli chcesz poczytać więcej o rękojmi zapraszam do postu Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

Termin na zgłoszenie roszczeń przez nabywcę

W innych postach opisałam szczegółowo jakie roszczenia przysługują nabywcy w związku z wystąpieniem wady oraz za jakie wady odpowiada hodowca – żeby was nie zanudzać nie będę się powtarzać a odeślę do wcześniejszych artykułów:

Nabywca aby skutecznie zgłosić swoje roszczenie w pierwszej kolejności skontaktować musi się z wami – sprzedającymi. To od nabywcy zależy wybór roszczenia z tytułu rękojmi.

Co najważniejsze dla hodowców:

  • nabywca powinien w okresie dwóch lat od dnia wydania psa jeśli chce skutecznie zrealizować swoje roszczenie wystąpić na drogę postępowania sądowego. Oznacza to, że nie wystarczy aby w okresie 2 lat od dnia wydania zgłosił istnienie wady wam jako sprzedającym. Jeśli w okresie dwóch lat od dnia wydania psa nie wystąpi na drogę sądową z dochodzeniem roszczenia z tytułu rękojmi traci on te uprawnienia. 

Z prawnego punktu widzenia termin określony w art. 568 kodeksu cywilnego jest terminem zawitym, co oznacza że po jego upływie roszczenie staje się bezskuteczne.

Dla dociekliwych cytuje postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2018 roku (sygn. akt: V CSK 5/18):

” Po upływie terminu wskazanego w art. 568 § 1 KC roszczenie kupującego o obniżenie ceny rzeczy wadliwej wygasa i nie może być skutecznie dochodzone przed sądem.”

 

P.S.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na spotkanie do Warszawy – Cykl spotkań z hodowcami w Warszawie – Wesołej w Przystanku Pieskowo

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sylwia 13 czerwca, 2020 o 02:29

Dzień dobry czy rękojmia u kotów obowiązuje pół roku czy również 2 lata jak u psów? Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 13 czerwca, 2020 o 20:59

Dzień dobry,
Dziękuję za komentarz. Tak rękojmia obowiązuje również dwa lata.
Zapraszam na bloga kociparagraf.pl który poswiecony jest hodowli kotów rasowych. Pozdrawiam adw Agnieszka Lyp-Chmielewska

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: