Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Czas obowiązywania rękojmi z tytułu sprzedaży psa

Agnieszka Łyp-Chmielewska23 października 20194 komentarze

Co raz częściej w swojej praktyce spotykam się z pytaniem – Pani Agnieszko to ile w końcu obowiązuje ta rękojmia? Czy nabywca zawsze będzie mógł wystąpić z roszczeniem do sądu?

Dlatego też powstał ten wpis 🙂

Okres obowiązywania rękojmi za wady sprzedanego psa

Zgodnie z brzmieniem art. 568 paragraf 1 kodeksu cywilnego sprzedający odpowiada za wady sprzedanej rzeczy w okresie 2 lat od dnia wydania jej kupującemu. W warunkach kynologicznych zazwyczaj dniem wydania jest dzień podpisania umowy sprzedaży. Oczywiście nie zawsze jest to regułą. Dlatego też hodowco pamiętaj, że rękojmia rozpoczyna swój bieg od dnia wydania psa nabywcy a nie od dnia podpisania umowy! 

Przekładając przepisy na realia – hodowca ponosi odpowiedzialność za wysępienie wad w okresie 2 lat od dnia wydania psa. 

Jeśli chcesz poczytać więcej o rękojmi zapraszam do postu Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

Termin na zgłoszenie roszczeń przez nabywcę

W innych postach opisałam szczegółowo jakie roszczenia przysługują nabywcy w związku z wystąpieniem wady oraz za jakie wady odpowiada hodowca – żeby was nie zanudzać nie będę się powtarzać a odeślę do wcześniejszych artykułów:

Nabywca aby skutecznie zgłosić swoje roszczenie w pierwszej kolejności skontaktować musi się z wami – sprzedającymi. To od nabywcy zależy wybór roszczenia z tytułu rękojmi.

Co najważniejsze dla hodowców:

  • nabywca powinien w okresie dwóch lat od dnia wydania psa jeśli chce skutecznie zrealizować swoje roszczenie wystąpić na drogę postępowania sądowego. Oznacza to, że nie wystarczy aby w okresie 2 lat od dnia wydania zgłosił istnienie wady wam jako sprzedającym. Jeśli w okresie dwóch lat od dnia wydania psa nie wystąpi na drogę sądową z dochodzeniem roszczenia z tytułu rękojmi traci on te uprawnienia. 

Z prawnego punktu widzenia termin określony w art. 568 kodeksu cywilnego jest terminem zawitym, co oznacza że po jego upływie roszczenie staje się bezskuteczne.

Dla dociekliwych cytuje postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2018 roku (sygn. akt: V CSK 5/18):

” Po upływie terminu wskazanego w art. 568 § 1 KC roszczenie kupującego o obniżenie ceny rzeczy wadliwej wygasa i nie może być skutecznie dochodzone przed sądem.”

 

P.S.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na spotkanie do Warszawy – Cykl spotkań z hodowcami w Warszawie – Wesołej w Przystanku Pieskowo

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Sylwia 13 czerwca, 2020 o 02:29

    Dzień dobry czy rękojmia u kotów obowiązuje pół roku czy również 2 lata jak u psów? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Agnieszka Łyp-Chmielewska 13 czerwca, 2020 o 20:59

    Dzień dobry,
    Dziękuję za komentarz. Tak rękojmia obowiązuje również dwa lata.
    Zapraszam na bloga kociparagraf.pl który poswiecony jest hodowli kotów rasowych. Pozdrawiam adw Agnieszka Lyp-Chmielewska

    Odpowiedz

    Katarzyna 21 sierpnia, 2023 o 16:34

    Witam serdecznie, mam takie pytanie, zakupiłam sunie rasy doberman . Psa zakupiłam 7.08.2023 zgodnie z zaleceniem hodowcy pojechałam odrobaczyć i zaszczepić pieska. Pani weterynarz zauważyła że sunia miała być odrobaczana i zaszczepiona w czerwcu a nie w sierpniu w sierpniu to miało być już 4 odrobaczenie, a nie trzecie. Pani doktor zleciła badania na pasożyty i okazało się , że sunia ma lamblie. Teraz sunia wraz z moimi pozostałymi zwierzakami ma reżin sanitarny, wszystkie zwierzątka muszą brać leki, poniosłam duże kiszts leczenia i może się okazać że to nie koniec. Zgłaszałam hodowcy , że piesek ma biegunkę . Pani Doktor stwierdziła , że nie jest możliwe by pies złapał tego pasożyta u mnie, ( za krótki pobyt ) .Lamblia ujawnia się od dwuch do trzech tygodni id zakażenia. Czy ha mam prawo ubiegać się o zwrot wszystkich kosztów jakie poniosłam , przez takie niedopilnowanie odrobaczana i szczepienia pieska przez hodowcę?

    Odpowiedz

    Agnieszka Łyp-Chmielewska 22 sierpnia, 2023 o 09:22

    Dzień dobry,

    dziękuje za komentarz.
    Nie udzielamy porad prawnych w komentarzach – zachęcam do kontaktu z Kancelarią Kontakt

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: