Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Drogi Hodowco nie przedsiębiorco

Agnieszka Łyp-Chmielewska13 czerwca 201953 komentarze

Zbliża się okres letni, kiedy nikt z Was Drodzy Czytelnicy pewnie nie zastanawia się nad kwestiami prawnymi prowadzonej hodowli psów rasowych.

Dlatego na wpis po długiej przerwie (mojej urlopowej :)) postanowiłam właśnie wybrać taki zapomniany przez wielu temat.

Hodowla w świetle obowiązujących przepisów prawa

Zapewne niewielka ilość hodowców zastanawia się nad faktem czymże jest jego hodowla w świetle obowiązujących przepisów prawa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa hodowla psów rasowych stanowi dział specjalny produkcji rolnej.

Większość znanych mi hodowli właśnie określa swoją działalność jako dział specjalny produkcji rolnej nie wiedząc jakie są tego konsekwencje oraz zalety (w zależności od wielkości hodowli).

Dział specjalny produkcji rolnej powstał na potrzeby opodatkowania prowadzenia hodowli psów rasowych (oraz innych działów specjalnych produkcji rolnej). Jak każdą działalność i tą ustawodawca postanowił zakwalifikować do jakiejś grupy ze względów podatkowych.

Zakwalifikowanie hodowców psów rasowych do działów specjalnych produkcji rolnej ma wiele konsekwencji.

Pierwszą i w mojej ocenie najważniejszą jest fakt, że w rozumieniu formalnym hodowca nie jest przedsiębiorcą.

Dlatego też hodowcy będący wyłącznie działem specjalnym produkcji rolnej nie opłacają składek do ZUS czy też nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych hodowli.

Oczywiście kolokwialnie mówić minusem takiego rozwiązania jest fakt, że hodowca nie odprowadza składek na ubezpieczenia oraz składek emerytalnych, czyli reasumując osoba która prowadzi wyłącznie hodowlę psów rasowych nie uzyska na tej podstawie emerytury.

Hodowcy nie są również zobowiązani do prowadzenia księgowości hodowli.

Każdy hodowca wie, ile kosztów ponosi w związku z prowadzoną hodowlą m.in. koszty wyjazdów na wystawy, zakup karmy, suplementów, opieka weterynaryjna itp.

W ramach prowadzenia działalności gospodarczej hodowca wydatki te mógłby sytuować po stronie kosztów poprowadzonej działalności gospodarczej, ale jako dział specjalny produkcji rolnej nie ma takiej możliwości.

Innymi ujemnymi konsekwencjami prowadzenia hodowli jako działu specjalnego produkcji rolnej jest ograniczona możliwość ochrony przydomka hodowlanego oraz dobrego imienia hodowli.

W mojej ocenie utrudniona jest również ochrona puli genetycznej danej hodowli.

Jednakże hodowca uznawany może być za przedsiębiorcę w rozumieniu materialny ponieważ prowadzi on w sposób ciągły, zorganizowany oraz zazwyczaj w celach zarobkowych swoją działalność hodowlaną.

W związku z tym, niejednokrotnie w sporach sądowych  hodowca pomimo, że w rozumieniu formalnym nie jest przedsiębiorcą uznawany jest za podmiot w pełni profesjonalny i stosowane są w stosunku do niego przepisy m.in. zaostrzające przepisy o rękojmi z tytułu sprzedaży jak do przedsiębiorcy. W szczególności w zakresie sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem.

W mojej ocenie dopuszczalne jest również prowadzenie hodowli psów rasowych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Opłacalność tego rozwiązania zależy od wielkości stada hodowlanego.

Taki krótki wpis na rozgrzewkę 🙂

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: Tanya Gorelova

***

Przeczytaj także:

***

„Groomer wyciął mi numer” czyli zasady złożenia reklamacji za usługę groomerską

Jak wiecie (lub nie wiecie) zajmujemy się również obsługą szeroko nazwanego petbiznesu – w tym obsługą prawną salonów groomerskich (psich lub kocich fryzjerów).

Ostatnio dostrzegliśmy trend, że do co raz to większej liczby groomerów zgłaszają się niezadowoleni klienci (trend ten znamy zarówno od strony klientów jak i groomerów) [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 53 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Monika 14 sierpnia, 2020 o 09:24

  Dzień dobry, pytanko: czy istnieje jakieś ograniczenie od strony prawno-formalnej, z powodu którego hodowla nie może mieć statusu działu specjalnego produkcji rolnej? Mam na myśli na przykład skalę przychodu ze sprzedaży szczeniaków. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 sierpnia, 2020 o 09:28

  Dzień dobry Pani Moniko,

  dziękuje za komentarz.
  Nie, nie zostały wprowadzone tego typu ograniczenia.

  Odpowiedz

  Małgorzata 25 sierpnia, 2020 o 16:25

  Witam ja mam takie pytanie czy ktoś kto prowadzi hodowle psów rasowych musi założyć działalność gospodarczą w urzędzie czy nie musi?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 sierpnia, 2020 o 09:32

  Witam serdecznie Pani Małgorzato,

  dziękuje za komentarz.
  Jeśli decyduje się Pani prowadzić hodowlę jako dział specjalny produkcji rolnej to nie podlega to zgłoszeniu do Urzędu Miasta tak jak działalność gospodarcza, wystarczające jest złożenie PIT6 do właściwego urzędu skarbowego.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Kasia 16 lutego, 2022 o 15:20

  Dzień dobry,
  Jestem początkującym hodowcą. Mam 1 suczkę hodowlaną. Złożyłam do US pit-6. Dzisiaj dostałam telefon z Urzędu Skarbowego, że nie mam NIPu i mam złożyć NIP-7. Jestem zaskoczona, myślałam że dział specjalny produkcji rolnej tego nie wymaga. Chciałam rozliczać się ryczałtem. Czy złożenie NIPu-7 nie będzie skutkował tym że stanę się działalnością gospodarczą?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 16 lutego, 2022 o 16:41

  Dzień dobry,

  Obecnie wiele US wymaga złożenia deklaracji nip7 która ma na celu identyfikację podatnika.
  Złożenie deklaracji nip7 nie oznacza rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże proszę pamiętać, że hodowla również jest swoistego rodzaju działalnością w rozumieniu przepisów prawa.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Małgorzata 26 sierpnia, 2020 o 18:36

  Dziękuję za odpowiedź
  Ale przy zgłoszeniu nawet tego rozliczać się musi normalnie ze skarbówka?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 sierpnia, 2020 o 19:20

  Pani Małgosiu

  Hodowlę rozlicza pani w oparciu o PIT 6 – zachęcam do lektury wpisów w tym zakresie na moim blogu tam jest wszystko opisane.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  cezary 13 września, 2020 o 19:56

  W moim urzedzie skarbowym po zlozeniu pit-6 , dzwonią bo chcą nip7, chociaż jestem emerytem i mam swój numer NIPU- to co bedę mial drugi? A do tego jeszcze sobie pani zyczy regon, to jakaś kpina bo nie prowadzę działalności gospodarczej.
  Co robić, już zlożylem pit 6, nawet ni7 7 ale baba chce regon a ja jestem uparty bo regon jest wymagany do dzialąlności. Co robić z tymi urzedzasami?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 września, 2020 o 11:15

  Dzień dobry Panie Cezary,

  tak obecnie US chcą również NIP7 od hodowców podlegających pod dział specjalny produkcji rolnej.
  W zakresie REGON – proszę spróbować napisać pismo do US o wskazanie podstawy prawnej żądania nadania numeru REGON.
  Jest wiele hodowli która posiada REGON – niestety wiele zależy od Urzędu.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Joanna 9 listopada, 2020 o 10:08

  Witam
  Prowadzę działalność gospodarcza nie związana z hodowla psow ale planuje dodatkowo założyć hodowle z jedna suczka. Jak wtedy się rozliczam?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 listopada, 2020 o 10:32

  Dzień dobry Pani Asiu,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  Pytanie podstawowe to czy będzie Pani prowadziła hodowlę jako dział specjalny produkcji rolnej czy jako działalność gospodarczą.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 25 listopada, 2020 o 09:48

  Dzień dobry,
  Mam działalność gospodarczą handel detaliczny pod 1 adresem, a hodowle psów pod 2 domowym plus wpisałam do ceidg 0149Z Mam zgłaszać pit6 czy rozliczać się wg książki przychodów i rozchodów? Księgowa jest za PIT6

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 25 listopada, 2020 o 10:50

  Dzień dobry,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  W mojej ocenie jedno wyklucza drugie co oznacza, że jeśli decyduje się Pani na formę działalności gospodarczej to nie jest Pani działem specjalnym produkcji rolnej i nie rozlicza się Pani w oparciu o PIT6 i deklarację o szacowanym dochodzie z działu specjalnego produkcji rolnej.
  Rozliczenie w mojej ocenie powinno nastąpić na zasadach ogólnych dla działalności gospodarczej.

  Odpowiedz

  Marzena 10 grudnia, 2020 o 15:31

  Dzień Dobry,
  Pani Agnieszko, wspaniały blog, pisany jednocześnie zrozumiałym i fachowym językiem.
  Prowadzę BR i jeden z klientów pragnie założyć hodowle zwierząt rasowych.
  Tak wiec przedsiębiorcą jest na zasadach ogólnych, czynnym podatnikiem VAT, poszerzamy działalność w CEiDG o kod PKD 01.49.Z. Hodowla będzie w związku z tym prowadzona pod NIP i REGON.

  Mam jednak dwa zasadnicze pytania:

  1. bo będzie to hodowla kotów rasowych, czy ten fakt jest tożsamy z hodowlą psów rasowych? (bo głównie o pasch pisze Pani w blogu) to bardzo podobny charakter „działalności” i wiele z wypowiedzi rozwiewa moje wątpliwości dotyczących założenia hodowli.

  2. czy w związku z faktem prowadzenie hodowli pod NIP i REGON (klient nie jest rolnikiem ryczałtowym i przychód nie będzie pochodziła z specjalnej produkcji rolnej, tzn będzie ale w innym „świetle” podatkowym) a koszty z wiązane z hodowlą będą uzasadnionym KUP (lekarz, składka związku felinologicznego, zarejestrowanie przydomku hodowli, szczepienia, budowa kojca, zakup legowisk itp) ? Osobiście uznałabym te koszty jako KUP.

  Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 grudnia, 2020 o 15:37

  Dzień dobry Pani Marzeno,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  Prowadzę również bloga poświęconego hodowli kotów rasowych –
  W zakresie pytania nr 1 to zasady są tożsame.
  Co do pytania nr 2 – w pełni się z Panią zgadzam 🙂

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Monika 9 stycznia, 2021 o 10:35

  Dzień dobry! Założyłam hodowlę psów rasowych. Posiadam 1 suczkę hodowlaną i 1 reproduktor. Jestem zatrudniona na pełen etat. Jesli założę dodatkowo działalność gospodarczą, zajmującą się hodowlą, składki za mnie odprowadza pracodawca, to jakie składki jako działalność będę opłacać? Czy są one w takim przypadku podwójne?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 stycznia, 2021 o 15:54

  Dzień dobry Pani Moniko,

  dziękuje za komentarz.
  Jeśli na cel hodowlany założy Pani działalność gospodarczą to składki ZUS będzie odprowadzał pracodawca oraz Pani w niższym wymiarze.
  Proszę się zastanowić czy na początek nie będzie wystarczający dział specjalny produkcji rolnej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  EWELINA 4 stycznia, 2021 o 14:07

  Witam,
  prowadzę pozarolniczą działalność gospodarcza (podatek linowy 19%). Działalność to nie jest związana z hodowla psów, ale planuje założyć hodowle z jedna suczka.
  Czy będę mogła rozliczyć się z US przy zastosowaniu norm szacunkowych?
  W CEiDG nie wykazuje hodowli, jedynie na formularzu PIT 6 wykażę działy specjalne produkcji rolnej?

  Czy w ogóle istnieje taka możliwość w internecie znajduje sprzeczne informację.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 stycznia, 2021 o 14:15

  Dzień dobry Pani Ewelino,

  dziękuje za komentarz.
  Kwestia rozliczenia działu specjalnego produkcji rolnej jest ogólnie bardzo zawiła.
  W mojej ocenie można prowadzić zarówno działalność gospodarczą jak i dział specjalny produkcji rolnej równocześnie.

  Z uwagi na złożoność tematu zapraszam na moje warsztaty lub kontakt w celu wydania pełnej porady prawnej.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Monika 9 stycznia, 2021 o 10:33

  Dzień dobry! Założyłam hodowlę psów rasowych. Posiadam 1 suczkę hodowlaną i 1 reproduktor. Jestem zatrudniona na pełen etat. Jesli założę dodatkowo działalność gospodarczą, zajmującą się hodowlą, składki za mnie odprowadza pracodawca, to jakie składki jako działalność będę opłacać? Czy są one w takim przypadku podwójne?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 stycznia, 2021 o 15:53

  Dzień dobry Pani Moniko,

  dziękuje za komentarz.
  Jeśli na cel hodowlany założy Pani działalność gospodarczą to składki ZUS będzie odprowadzał pracodawca oraz Pani w niższym wymiarze.
  Proszę się zastanowić czy na początek nie będzie wystarczający dział specjalny produkcji rolnej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paweł 12 lipca, 2023 o 23:03

  Witam.

  Żona prowadzi hodowle psów i rozlicza ja przez pit6, teraz ma zamiar założyć działalność gospodarczą na usługi nie związane z hodowlą (fotografia), czy może nadal rozliczać hodowle z działu specjalnego produkcji rolnej poprzez pit6, a działalność na zasadach ogólnych?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 13 lipca, 2023 o 10:58

  Dzień dobry,

  w zasadzie tak.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paweł 31 stycznia, 2021 o 09:15

  Dzień dobry,
  prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych oraz dodatkowo jestem na etacie.
  Mam w planach założenie hodowli z 2 może 3 suczkami.
  Wpisałbym do CEIDG odpowiedni kod PKD – czy to wystarczy ?
  Czy mogę zbierać faktury np. za karmę, legowisko itp. ?
  Jakie dane mam podać w umowie kupna szczeniaczka – czy dane prywatne czy firmowe ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 1 lutego, 2021 o 09:57

  Dzień dobry Panie Pawle,

  przy 2-3 sukach rozważyłabym jednak dział specjalny produkcji rolnej.
  Jeśli jdg to wystarczy wpisać dodatkowy kod PKD.
  W umowach podawać należy wtedy dane firmowe.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paweł 1 lutego, 2021 o 20:08

  Bardzo dziękuję za odpowiedź
  Czy na początek jak będę miał jedną suczkę wystarczy JDG czy jednak dział specjalny produkcji rolnej ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 2 lutego, 2021 o 09:36

  Dzień dobry Panie Pawle,

  w celu szerokiej analizy zysków i strat formy prowadzenia hodowli psów rasowych zachęcam do indywidualnego kontaktu.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grzegorz 2 lutego, 2021 o 11:11

  Dzień Dobry

  Jak dodać istniejącą Hodowlę do istniejącej już działalności gospodarczej.
  Czy na szczeniaki trzeba bedzie wystawiać faktury?

  Pozdrawiam Grzegorz

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 2 lutego, 2021 o 16:44

  Dzień dobry,

  konieczne jest dopisanie PDK do działalności gospodarczej.
  W zakresie rozliczenia – uzależnione jest to od przyjętego rozliczenia działalności gospodarczej.

  Odpowiedz

  Sylwia 27 lutego, 2021 o 12:03

  Witam. Jestem osobą nie pracująca chce zakupić 4 suczki by mieć hodowle i chciałabym otworzyć działalność i płacić ZUS by liczyło mi się do lat pracy. Chciałabym się dowiedzieć jak , to wyglada z rozliczaniem się powiedzmy ze w ciągu toku zarobiłabym ponad 30 tysięcy ? Lub 15 tysięcy złoty. Czy dużo bym musiała płacić przy rozliczeniu PIT?ile w ciągu roku tez bym musiała płacić za szczeniaki? Nie wiem czy poprawnie to pisze … z góry przepraszam . Chciałabym tez się dowiedzieć czy mogłabym uzyskać jakieś dodatkowe pieniążki tylu za wydane pieniądze na karmy leki szczepionki itd tak by skorzystać . I czy księgowość bym musiała prowadzić co miesiąc czy tylko gdy będą szczeniaki. Wiem , ze jest niski ZUS przez pół roku i potem 24 miesiące tez niższy i i liczy się już on do lat pracy ile tysięcy zł nie mogę przekroczyć ?Pozdrawiam serdecznie i byłabym wdzięczna za odpis .

  Odpowiedz

  Agnieszka 15 marca, 2021 o 16:54

  Witam serdecznie,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza nie związana z hodowla psów ale związaną z Samoobroną i również z obroną przez agresywnym psem. W jaki sposób mogę zarejestować i podpiąć moje psy do działalności gospodarczej abym mógł wliczać w koszty firmy usługi związane z czworonogiem?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 27 marca, 2021 o 12:41

  Dzień dobry,

  To zależy jakie są już na dzień dzisiejszy numery PKD wskazane w działalności.
  Konieczne jest dopisanie hodowli psów do PKD aby rozpocząć działalność w tym zakresie 🙂

  Tutaj też odsyłam do księgowego – czy jest to dla państwa opłacalne rozwiązanie 🙂

  Odpowiedz

  Tomasz 19 marca, 2021 o 10:20

  Witam, w zeszłym roku moja żona założyła i zgłosiła do US hodowlę psów. Do tej pory rozliczaliśmy się z żoną wspólnie. Przy próbie rozliczenia wspólnie w tym roku okazało się, że nie ma takiej możliwości. Czy jest możliwość rozliczenia rozliczenia wspólnie

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 27 marca, 2021 o 12:39

  Dzień dobry,

  Dziękuję za komentarz.
  Pytanie czy składacie dwa Pit6 czy tylko żona składa – tutaj znacznie ma państw ustrój majątkowy który jak rozumiem jest wspólny.

  Niestety w zakresie Pit6 przepisy podatkowe są bardzo niedostosowane.

  Odpowiedz

  Ania 15 kwietnia, 2021 o 11:42

  Witam, planuje założyć hodowle psów (zgłoszenie w dziale specjalnym produkcji rolnej).
  Byłabym wdzięczna za odpowiedź na kilka pytań:
  Do tej pory rozliczałam się z mężem wspólnie pit-37 (ja nie pracuje).
  Proszę mi powiedzieć czy będzie możliwe wspólnego rozliczenie po założeniu przeze mnie hodowli?
  Jeśli nie, to co można zrobić w takim przypadku aby było możliwe wspólne rozliczenie, założyć hodowlę na męża? Proszę o rady.

  Odpowiedz

  Ania 15 kwietnia, 2021 o 12:40

  Witam, planuje założyć hodowle psów (zgłoszenie w dziale specjalnym produkcji rolnej).
  Byłabym wdzięczna za odpowiedź na kilka pytań:
  Do tej pory rozliczałam się z mężem wspólnie pit-37 (ja nie pracuje).
  Proszę mi powiedzieć czy będzie możliwe wspólnego rozliczenie po założeniu przeze mnie hodowli?
  Jeśli nie, to co można zrobić w takim przypadku aby było możliwe wspólne rozliczenie, założyć hodowlę na męża? Proszę o rady.

  Odpowiedz

  Ela 27 kwietnia, 2021 o 18:19

  Witam maz prowadzi wlasna dzialalnosc gospodarcza zatrudnia pracownikow jest wpisany w cidg . Czy aby zalozyc dzialalnosc w dziale specjalnym na hodowle psow rasowych (1 suczka hodowlana) wystarczy wypielnic pit 6 ? Czy musi byc tez Nip 7? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 28 kwietnia, 2021 o 10:36

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Można złożyć deklarację pit6 i poczekać aż US wezwie do złożenia deklaracji nip7.

  Odpowiedz

  Paweł 7 maja, 2021 o 11:49

  Nasza suka uzyskała w ubiegłym roku uprawnienia hodowlane, również w ubiegłym roku zarejestrowaliśmy przydomek hodowlany w ZKwP, nie mieliśmy żadnych szczeniaków, więc nie uzyskaliśmy z tego tytułu żadnego przychodu. Miesiąc temu pokryliśmy sukę, wczoraj potwierdziliśmy ciążę u weterynarza. Chcemy złożyć PIT-6 w urzędzie skarbowym, kiedy powinniśmy to zrobić czy np. w momencie urodzenia się szczeniaków? Czy też powinniśmy byli to zrobić już na początku tego roku? Czy musimy występować o nadanie nr NIP i REGON?

  Odpowiedz

  JOANNA 8 lipca, 2021 o 11:08

  DZIEŃ DOBRY
  HODUJĘ RASOWE PIESKI. MAM ZAŁOŻONĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ POD NR PKD 01.49.Z
  KSIĘGOWOŚĆ KPiR, CZY POPRZEKROCZENIU 20000,- ZŁ MAM OBOWIĄZEK ZAKUPIĆ KASĘ FISKALNĄ? CZY MOGĘ SIĘ TU POWOŁAĆ NA ZWOLNIENIE Z TYTUŁU Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą
  zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych?

  Odpowiedz

  Mateusz Kacprzak 15 października, 2021 o 12:19

  Witam mam do pani takie pytanie czytałem pani komentarze i nie mogę znalesc zmianki na temat pitu6
  Moje pytanie to czy przy składaniu pitu6 trzeba złożyć nip7 i założyć regon do prowadzenia chodowla

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 listopada, 2021 o 09:34

  Dzień dobry,

  w przedmiocie PIT6 oraz NIP7 jest cały cykl wpisów jak również zapraszam na szkolenie początkiem stycznia (informacje w mediach społecznościowych).
  Obecnie jest obowiązkowe złożenie NIP7 wraz z pierwszym PIT6.
  W zakresie REGON – zależy to od interpretacji US.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  LENA 29 listopada, 2021 o 12:19

  Dzień dobry
  klient ma otworzoną działalność gospodarczą, dodał PKD hodowli psów rasowych.
  Mam pytanie:
  1. czy musi on zapłacić podatek od sprzedaży psa rasowego?
  2. czy musi on opłacać składki do ZUS?
  Z góry dziękuję

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 3 stycznia, 2022 o 11:01

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz – jednakże do odpowiedzi na powyższe pytania konieczne jest udzielenie więcej informacji – w związku z tym zachęcam Pani klienta do kontaktu z Kancelarią.

  Odpowiedz

  Joanna 10 stycznia, 2022 o 08:32

  Witam serdecznie. Posiadam zarejestrowaną hodowlę w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, pracuję również na etacie i to pracodawca odprowadza moje składki. Czy posiadając hodowlę mogę przebywać na zwolnieniu lekarskim ew. Świadczeniu rehabilitacyjnym?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 stycznia, 2022 o 10:14

  Witam serdecznie,

  generalnie w przypadku ZUS do świadczeń, które uzależnione są od dochodu wliczany jest każdy dochód w tym również hodowla.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Magda 12 lutego, 2022 o 10:24

  Dzień dobry, mam pewną wątpliwość – czy posiadanie reproduktora jest na gruncie prawnym tożsame z kategorią hodowli? Mam reproduktora, dopiero co otrzymał uprawnienia a nie suczkę co jest chyba bardziej popularne i nie jestem pewna. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 lutego, 2022 o 09:59

  Dzień dobry,

  jeśli reproduktor będzie krył a tym samym będzie z tego zysk, to mieści się to w definicję działalności o charakterze ciągłym, zorganizowanym i zarobkowym. Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie rozróżniają kwestii posiadania psa reproduktora a suk hodowlanych.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dorota 19 października, 2023 o 10:30

  Dzień dobry 🙂
  Czy w Pani ocenie prawidłowe byłoby wliczanie do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na sukę, która w zamyśle ma być hodowlana (szkolenia psa, żywienie, wystawy) przy wcześniejszym dopisaniu odpowiedniego PKD do już istniejącej działalności w CEIDG. Jest to pierwszy pies czyli nie jesteśmy jeszcze zarejestrowani w związku kynologicznym, ale już się do tego przygotowujemy i ponosimy koszty.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 19 października, 2023 o 10:38

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Brak jest przeciwskazań prawnych do prowadzenia hodowli jako jednoosobowej działalności gospodarczej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dorota 19 października, 2023 o 10:44

  Dziękuję, chodziło mi bardziej o to czy:
  1. Czy można dopisać się do CEIDG jako hodowca, jeżeli hodowla jeszcze nie jest zarejestrowana w związku kynologicznym?
  2. Czy wliczanie do KUP wydatków poniesionych na sukę, która jeszcze nie jest hodowlaną jest prawidłowe?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 23 października, 2023 o 10:11

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Na blogu nie udzielamy porad prawnych.
  W razie chęci skorzystania z usług proszę o Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: