Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Drogi Hodowco nie przedsiębiorco

Agnieszka Łyp-Chmielewska13 czerwca 201920 komentarzy

Zbliża się okres letni, kiedy nikt z Was Drodzy Czytelnicy pewnie nie zastanawia się nad kwestiami prawnymi prowadzonej hodowli psów rasowych. Dlatego na wpis po długiej przerwie (mojej urlopowej :)) postanowiłam właśnie wybrać taki zapomniany przez wielu temat.

Zapewne nie wielka ilość hodowców zastanawia się nad faktem czymże jest jego hodowla w świetle obowiązujących przepisów prawa.

            Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa hodowla psów rasowych stanowi dział specjalny produkcji rolnej. Większość znanych mi hodowli właśnie określa swoją działalność jako dział specjalny produkcji rolnej nie wiedząc jakie są tego konsekwencje oraz zalety (w zależności od wielkości hodowli). Dział specjalny produkcji rolnej powstał na potrzeby opodatkowania prowadzenia hodowli psów rasowych (oraz innych działów specjalnych produkcji rolnej). Jak każdą działalność i tą ustawodawca postanowił zakwalifikować do jakiejś grupy ze względów podatkowych.

Zakwalifikowanie hodowców psów rasowych do działów specjalnych produkcji rolnej ma wiele konsekwencji. Pierwszą i w mojej ocenie najważniejszą jest fakt, że w rozumieniu formalnym hodowca nie jest przedsiębiorcą. Dlatego też hodowcy będący wyłącznie działem specjalnym produkcji rolnej nie opłacają składek do ZUS czy też nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych hodowli. Oczywiście kolokwialnie mówić minusem takiego rozwiązania jest fakt, że hodowca nie odprowadza składek na ubezpieczenia oraz składek emerytalnych, czyli reasumując osoba która prowadzi wyłącznie hodowlę psów rasowych nie uzyska na tej podstawie emerytury. Hodowcy nie są również zobowiązani do prowadzenia księgowości hodowli.

Każdy hodowca wie, ile kosztów ponosi w związku z prowadzoną hodowlą m.in. koszty wyjazdów na wystawy, zakup karmy, suplementów, opieka weterynaryjna itp. W ramach prowadzenia działalności gospodarczej hodowca wydatki te mógłby sytuować po stronie kosztów poprowadzonej działalności gospodarczej, ale jako dział specjalny produkcji rolnej nie ma takiej możliwości.

Innymi ujemnymi konsekwencjami prowadzenia hodowli jako działu specjalnego produkcji rolnej jest ograniczona możliwość ochrony przydomka hodowlanego oraz dobrego imienia hodowli. W mojej ocenie utrudniona jest również ochrona puli genetycznej danej hodowli.

 Jednakże hodowca uznawany może być za przedsiębiorcę w rozumieniu materialny ponieważ prowadzi on w sposób ciągły, zorganizowany oraz zazwyczaj w celach zarobkowych swoją działalność hodowlaną. W związku z tym, niejednokrotnie w sporach sądowych  hodowca pomimo, że w rozumieniu formalnym nie jest przedsiębiorcą uznawany jest za podmiot w pełni profesjonalny i stosowane są w stosunku do niego przepisy m.in. zaostrzające przepisy o rękojmi z tytułu sprzedaży jak do przedsiębiorcy. W szczególności w zakresie sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem.

W mojej ocenie dopuszczalne jest również prowadzenie hodowli psów rasowych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Opłacalność tego rozwiązania zależy od wielkości stada hodowlanego.

Taki krótki wpis na rozgrzewkę 🙂

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Monika 14 sierpnia, 2020 o 09:24

  Dzień dobry, pytanko: czy istnieje jakieś ograniczenie od strony prawno-formalnej, z powodu którego hodowla nie może mieć statusu działu specjalnego produkcji rolnej? Mam na myśli na przykład skalę przychodu ze sprzedaży szczeniaków. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 sierpnia, 2020 o 09:28

  Dzień dobry Pani Moniko,

  dziękuje za komentarz.
  Nie, nie zostały wprowadzone tego typu ograniczenia.

  Odpowiedz

  Małgorzata 25 sierpnia, 2020 o 16:25

  Witam ja mam takie pytanie czy ktoś kto prowadzi hodowle psów rasowych musi założyć działalność gospodarczą w urzędzie czy nie musi?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 sierpnia, 2020 o 09:32

  Witam serdecznie Pani Małgorzato,

  dziękuje za komentarz.
  Jeśli decyduje się Pani prowadzić hodowlę jako dział specjalny produkcji rolnej to nie podlega to zgłoszeniu do Urzędu Miasta tak jak działalność gospodarcza, wystarczające jest złożenie PIT6 do właściwego urzędu skarbowego.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Małgorzata 26 sierpnia, 2020 o 18:36

  Dziękuję za odpowiedź
  Ale przy zgłoszeniu nawet tego rozliczać się musi normalnie ze skarbówka?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 sierpnia, 2020 o 19:20

  Pani Małgosiu

  Hodowlę rozlicza pani w oparciu o PIT 6 – zachęcam do lektury wpisów w tym zakresie na moim blogu tam jest wszystko opisane.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  cezary 13 września, 2020 o 19:56

  W moim urzedzie skarbowym po zlozeniu pit-6 , dzwonią bo chcą nip7, chociaż jestem emerytem i mam swój numer NIPU- to co bedę mial drugi? A do tego jeszcze sobie pani zyczy regon, to jakaś kpina bo nie prowadzę działalności gospodarczej.
  Co robić, już zlożylem pit 6, nawet ni7 7 ale baba chce regon a ja jestem uparty bo regon jest wymagany do dzialąlności. Co robić z tymi urzedzasami?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 września, 2020 o 11:15

  Dzień dobry Panie Cezary,

  tak obecnie US chcą również NIP7 od hodowców podlegających pod dział specjalny produkcji rolnej.
  W zakresie REGON – proszę spróbować napisać pismo do US o wskazanie podstawy prawnej żądania nadania numeru REGON.
  Jest wiele hodowli która posiada REGON – niestety wiele zależy od Urzędu.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Joanna 9 listopada, 2020 o 10:08

  Witam
  Prowadzę działalność gospodarcza nie związana z hodowla psow ale planuje dodatkowo założyć hodowle z jedna suczka. Jak wtedy się rozliczam?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 9 listopada, 2020 o 10:32

  Dzień dobry Pani Asiu,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  Pytanie podstawowe to czy będzie Pani prowadziła hodowlę jako dział specjalny produkcji rolnej czy jako działalność gospodarczą.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 25 listopada, 2020 o 09:48

  Dzień dobry,
  Mam działalność gospodarczą handel detaliczny pod 1 adresem, a hodowle psów pod 2 domowym plus wpisałam do ceidg 0149Z Mam zgłaszać pit6 czy rozliczać się wg książki przychodów i rozchodów? Księgowa jest za PIT6

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 25 listopada, 2020 o 10:50

  Dzień dobry,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  W mojej ocenie jedno wyklucza drugie co oznacza, że jeśli decyduje się Pani na formę działalności gospodarczej to nie jest Pani działem specjalnym produkcji rolnej i nie rozlicza się Pani w oparciu o PIT6 i deklarację o szacowanym dochodzie z działu specjalnego produkcji rolnej.
  Rozliczenie w mojej ocenie powinno nastąpić na zasadach ogólnych dla działalności gospodarczej.

  Odpowiedz

  Marzena 10 grudnia, 2020 o 15:31

  Dzień Dobry,
  Pani Agnieszko, wspaniały blog, pisany jednocześnie zrozumiałym i fachowym językiem.
  Prowadzę BR i jeden z klientów pragnie założyć hodowle zwierząt rasowych.
  Tak wiec przedsiębiorcą jest na zasadach ogólnych, czynnym podatnikiem VAT, poszerzamy działalność w CEiDG o kod PKD 01.49.Z. Hodowla będzie w związku z tym prowadzona pod NIP i REGON.

  Mam jednak dwa zasadnicze pytania:

  1. bo będzie to hodowla kotów rasowych, czy ten fakt jest tożsamy z hodowlą psów rasowych? (bo głównie o pasch pisze Pani w blogu) to bardzo podobny charakter “działalności” i wiele z wypowiedzi rozwiewa moje wątpliwości dotyczących założenia hodowli.

  2. czy w związku z faktem prowadzenie hodowli pod NIP i REGON (klient nie jest rolnikiem ryczałtowym i przychód nie będzie pochodziła z specjalnej produkcji rolnej, tzn będzie ale w innym “świetle” podatkowym) a koszty z wiązane z hodowlą będą uzasadnionym KUP (lekarz, składka związku felinologicznego, zarejestrowanie przydomku hodowli, szczepienia, budowa kojca, zakup legowisk itp) ? Osobiście uznałabym te koszty jako KUP.

  Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 grudnia, 2020 o 15:37

  Dzień dobry Pani Marzeno,

  bardzo dziękuje za komentarz.
  Prowadzę również bloga poświęconego hodowli kotów rasowych –
  W zakresie pytania nr 1 to zasady są tożsame.
  Co do pytania nr 2 – w pełni się z Panią zgadzam 🙂

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Monika 9 stycznia, 2021 o 10:35

  Dzień dobry! Założyłam hodowlę psów rasowych. Posiadam 1 suczkę hodowlaną i 1 reproduktor. Jestem zatrudniona na pełen etat. Jesli założę dodatkowo działalność gospodarczą, zajmującą się hodowlą, składki za mnie odprowadza pracodawca, to jakie składki jako działalność będę opłacać? Czy są one w takim przypadku podwójne?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 stycznia, 2021 o 15:54

  Dzień dobry Pani Moniko,

  dziękuje za komentarz.
  Jeśli na cel hodowlany założy Pani działalność gospodarczą to składki ZUS będzie odprowadzał pracodawca oraz Pani w niższym wymiarze.
  Proszę się zastanowić czy na początek nie będzie wystarczający dział specjalny produkcji rolnej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  EWELINA 4 stycznia, 2021 o 14:07

  Witam,
  prowadzę pozarolniczą działalność gospodarcza (podatek linowy 19%). Działalność to nie jest związana z hodowla psów, ale planuje założyć hodowle z jedna suczka.
  Czy będę mogła rozliczyć się z US przy zastosowaniu norm szacunkowych?
  W CEiDG nie wykazuje hodowli, jedynie na formularzu PIT 6 wykażę działy specjalne produkcji rolnej?

  Czy w ogóle istnieje taka możliwość w internecie znajduje sprzeczne informację.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 4 stycznia, 2021 o 14:15

  Dzień dobry Pani Ewelino,

  dziękuje za komentarz.
  Kwestia rozliczenia działu specjalnego produkcji rolnej jest ogólnie bardzo zawiła.
  W mojej ocenie można prowadzić zarówno działalność gospodarczą jak i dział specjalny produkcji rolnej równocześnie.

  Z uwagi na złożoność tematu zapraszam na moje warsztaty lub kontakt w celu wydania pełnej porady prawnej.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Monika 9 stycznia, 2021 o 10:33

  Dzień dobry! Założyłam hodowlę psów rasowych. Posiadam 1 suczkę hodowlaną i 1 reproduktor. Jestem zatrudniona na pełen etat. Jesli założę dodatkowo działalność gospodarczą, zajmującą się hodowlą, składki za mnie odprowadza pracodawca, to jakie składki jako działalność będę opłacać? Czy są one w takim przypadku podwójne?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 stycznia, 2021 o 15:53

  Dzień dobry Pani Moniko,

  dziękuje za komentarz.
  Jeśli na cel hodowlany założy Pani działalność gospodarczą to składki ZUS będzie odprowadzał pracodawca oraz Pani w niższym wymiarze.
  Proszę się zastanowić czy na początek nie będzie wystarczający dział specjalny produkcji rolnej.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: