Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Potrzebujesz porady lub umowy? +48 799 030 205

Drogi Hodowco nie przedsiębiorco

Agnieszka Łyp-Chmielewska13 czerwca 20198 komentarzy

Zbliża się okres letni, kiedy nikt z Was Drodzy Czytelnicy pewnie nie zastanawia się nad kwestiami prawnymi prowadzonej hodowli psów rasowych. Dlatego na wpis po długiej przerwie (mojej urlopowej :)) postanowiłam właśnie wybrać taki zapomniany przez wielu temat.

Zapewne nie wielka ilość hodowców zastanawia się nad faktem czymże jest jego hodowla w świetle obowiązujących przepisów prawa.

            Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa hodowla psów rasowych stanowi dział specjalny produkcji rolnej. Większość znanych mi hodowli właśnie określa swoją działalność jako dział specjalny produkcji rolnej nie wiedząc jakie są tego konsekwencje oraz zalety (w zależności od wielkości hodowli). Dział specjalny produkcji rolnej powstał na potrzeby opodatkowania prowadzenia hodowli psów rasowych (oraz innych działów specjalnych produkcji rolnej). Jak każdą działalność i tą ustawodawca postanowił zakwalifikować do jakiejś grupy ze względów podatkowych.

Zakwalifikowanie hodowców psów rasowych do działów specjalnych produkcji rolnej ma wiele konsekwencji. Pierwszą i w mojej ocenie najważniejszą jest fakt, że w rozumieniu formalnym hodowca nie jest przedsiębiorcą. Dlatego też hodowcy będący wyłącznie działem specjalnym produkcji rolnej nie opłacają składek do ZUS czy też nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych hodowli. Oczywiście kolokwialnie mówić minusem takiego rozwiązania jest fakt, że hodowca nie odprowadza składek na ubezpieczenia oraz składek emerytalnych, czyli reasumując osoba która prowadzi wyłącznie hodowlę psów rasowych nie uzyska na tej podstawie emerytury. Hodowcy nie są również zobowiązani do prowadzenia księgowości hodowli.

Każdy hodowca wie, ile kosztów ponosi w związku z prowadzoną hodowlą m.in. koszty wyjazdów na wystawy, zakup karmy, suplementów, opieka weterynaryjna itp. W ramach prowadzenia działalności gospodarczej hodowca wydatki te mógłby sytuować po stronie kosztów poprowadzonej działalności gospodarczej, ale jako dział specjalny produkcji rolnej nie ma takiej możliwości.

Innymi ujemnymi konsekwencjami prowadzenia hodowli jako działu specjalnego produkcji rolnej jest ograniczona możliwość ochrony przydomka hodowlanego oraz dobrego imienia hodowli. W mojej ocenie utrudniona jest również ochrona puli genetycznej danej hodowli.

 Jednakże hodowca uznawany może być za przedsiębiorcę w rozumieniu materialny ponieważ prowadzi on w sposób ciągły, zorganizowany oraz zazwyczaj w celach zarobkowych swoją działalność hodowlaną. W związku z tym, niejednokrotnie w sporach sądowych  hodowca pomimo, że w rozumieniu formalnym nie jest przedsiębiorcą uznawany jest za podmiot w pełni profesjonalny i stosowane są w stosunku do niego przepisy m.in. zaostrzające przepisy o rękojmi z tytułu sprzedaży jak do przedsiębiorcy. W szczególności w zakresie sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem.

W mojej ocenie dopuszczalne jest również prowadzenie hodowli psów rasowych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Opłacalność tego rozwiązania zależy od wielkości stada hodowlanego.

Taki krótki wpis na rozgrzewkę 🙂

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika 14 sierpnia, 2020 o 09:24

Dzień dobry, pytanko: czy istnieje jakieś ograniczenie od strony prawno-formalnej, z powodu którego hodowla nie może mieć statusu działu specjalnego produkcji rolnej? Mam na myśli na przykład skalę przychodu ze sprzedaży szczeniaków. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 sierpnia, 2020 o 09:28

Dzień dobry Pani Moniko,

dziękuje za komentarz.
Nie, nie zostały wprowadzone tego typu ograniczenia.

Odpowiedz

Małgorzata 25 sierpnia, 2020 o 16:25

Witam ja mam takie pytanie czy ktoś kto prowadzi hodowle psów rasowych musi założyć działalność gospodarczą w urzędzie czy nie musi?

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 sierpnia, 2020 o 09:32

Witam serdecznie Pani Małgorzato,

dziękuje za komentarz.
Jeśli decyduje się Pani prowadzić hodowlę jako dział specjalny produkcji rolnej to nie podlega to zgłoszeniu do Urzędu Miasta tak jak działalność gospodarcza, wystarczające jest złożenie PIT6 do właściwego urzędu skarbowego.

pozdrawiam

Odpowiedz

Małgorzata 26 sierpnia, 2020 o 18:36

Dziękuję za odpowiedź
Ale przy zgłoszeniu nawet tego rozliczać się musi normalnie ze skarbówka?

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 26 sierpnia, 2020 o 19:20

Pani Małgosiu

Hodowlę rozlicza pani w oparciu o PIT 6 – zachęcam do lektury wpisów w tym zakresie na moim blogu tam jest wszystko opisane.

Pozdrawiam

Odpowiedz

cezary 13 września, 2020 o 19:56

W moim urzedzie skarbowym po zlozeniu pit-6 , dzwonią bo chcą nip7, chociaż jestem emerytem i mam swój numer NIPU- to co bedę mial drugi? A do tego jeszcze sobie pani zyczy regon, to jakaś kpina bo nie prowadzę działalności gospodarczej.
Co robić, już zlożylem pit 6, nawet ni7 7 ale baba chce regon a ja jestem uparty bo regon jest wymagany do dzialąlności. Co robić z tymi urzedzasami?

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 14 września, 2020 o 11:15

Dzień dobry Panie Cezary,

tak obecnie US chcą również NIP7 od hodowców podlegających pod dział specjalny produkcji rolnej.
W zakresie REGON – proszę spróbować napisać pismo do US o wskazanie podstawy prawnej żądania nadania numeru REGON.
Jest wiele hodowli która posiada REGON – niestety wiele zależy od Urzędu.

pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: