Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Jak kupić szczeniaka – czyli co powinniśmy wiedzieć jako nabywcy

Agnieszka Łyp-Chmielewska04 marca 2020Komentarze (0)

Ten wpis postanowiłam poświęcić zarówno nabywcy jak i hodowcy 🙂 Powstaje on również dlatego, że od poniedziałku nasza psia rodzina się powiększyła i dołączyła do niej Nanga – pudel średni hodowli Moniki Wojciechowskiej 🙂

Uprawnienia nabywcy

Każdy nabywca zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego ma prawo zapoznania się z rzeczą którą nabywa. Podobnie jest również ze szczeniakiem, którego chcemy zabrać do nowego domu. Nabywca ma prawo uzyskania pełnych informacji o nabywanym psie. Myśląc o informacjach mam na myśli pochodzenie, badania rodziców itp. Uważam również iż rodowody rodziców powinny być wysyłane nabywcy jeśli tego chce, a jeśli nie to pokazać je do wglądu. Ja w wyprawce Nangi dostałam kserokopie rodowodu matki i ojca oraz certyfikaty badań. Sprzedający zobowiązany jest również do udzielenia wszelkich informacji o przedmiocie jaki zbywa – czyli w naszym przypadku psie. Nabywca powinien zostać poinformowany o prawidłowym „użytkowaniu” psa – swoistego rodzaju instrukcja obsługi.

Nabywca powinien również dołożyć należytej staranność w wyborze, ale nie może być on wprowadzany w błąd przez hodowcę.

Częstym błędem jaki obserwuje jest podawanie przez inne stowarzyszenia kynologiczne wzorca rasy FCI. W mojej ocenie to działanie wprowadza nabywce w błąd w zakresie rejestracji hodowli w stowarzyszeniu kynologicznym. W momencie gdy nabywca sprawdzi w internecie czym jest FCI lub wejdzie we wzorzec rasy będzie miał prawo sądzić iż nabywa psa z ZKWP.

Nabywcy powinien mieć również możliwość zapoznania się wcześniej z umową – np. poprzez przesłanie jej drogą elektroniczną. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nabywcy przysługuje również prawo do negocjowania warunków umowy. W szczególności nabywcę należy zaznajomić z warunkami sprzedaży m.in. ceną.

Pamiętajcie, że podstawowym obowiązkiem nabywcy w umowie sprzedaży jest zapłata ceny oraz odebranie przedmiotu umowy.

Obowiązki hodowcy

Hodowca jako profesjonalista powinien udzielić wyczerpujących informacji na temat sprzedawanego psa. Są to obowiązki informacyjne określone w kodeksie cywilnym. Głównym obowiązkiem hodowcy jest przeniesienie prawa własności oraz wydanie przedmiotu sprzedaży. W mojej ocenie hodowca powinien również posiadać „instrukcję obsługi” załączaną do umowy sprzedaży. W takiej instrukcji powinny znaleźć się najważniejsze informacje takie jak:

 • charakterystyka rasy,
 • choroby wstępujące w rasie
 • zalecenia w zakresie żywienia oraz pielęgnacji,
 • zalecenia w zakresie aktywności fizycznej,

Każdy hodowca najlepiej zna swoje psy i wie co w takich informacjach powinno się znaleźć.

Hodowca zobowiązany jest również do wydania wraz z psem wszelkich jego dokumentów – książeczki zdrowia oraz metryki (w przypadku ZKWP) lub innych dokumentów w zależności od przynależności do stowarzyszeń.

***

Jeśli zaciekawił Cię ten wpis i chciałbyś mieć przygotowaną umowę specjalnie dla twojej hodowli możesz ją nabyć za pośrednictwem jednego kliknięcia w zakładce Sklep

To taki krótki wpis na dziś 🙂

Jeśli chcesz więcej wiedzy zapraszam do przeczytania Dodatkowe zastrzeżenia w umowie sprzedaży psa – czy to dobre rozwiązanie?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: