Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Obalamy mity, czyli czy można zwrócić zakupionego psa w terminie 14 dni

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 lutego 20232 komentarze

Pijąc poranną kawę i oglądając wraz z synem bajkę przyszło mi do głowy, że na blogu nie ma serii wpisów, która to obalałaby panujące mity prawne w świcie kynologicznym.

Tych mitów – z mojej perspektywy jako prawnika jest mnóstwo. Chciałam jednak zacząć ten cykl od pytania z którym stykam się bardzo często – czy nabywca ma prawo zwrotu psa w terminie 14 dni od chwili zakupu. 

Czy można zwrócić psa w terminie 14 dni

Czy nabywca ma prawo zwrotu zakupionego psa w terminie 14 dni?

Wielokrotnie spotykam się z zapytaniem zarówno od hodowców jak i nabywców – czy zakupionego psa można bez powody zwrócić w terminie 14 dni od chwili zakupu.

Nim obalimy ten mit kynologiczny zastanówmy się nad jego powstaniem.

W mojej ocenie takie przekonanie wśród nabywców panuje w oparciu o ustawę o prawach konsumenta, która faktycznie w poszczególnych przypadkach wprowadza możliwość zwrotu zakupionego „towaru” w terminie 14 dni bez podania przyczyny.

Nie wiem czy wiecie, ale w momencie gdy w życie wchodziły przepisy opisanej wyżej ustawy (początkowo była to inna ustawa) to były bardzo nagłośnione – praktycznie każdy człowiek wiedział, że może odstąpić od umowy zawieranej na odległość w terminie 14 dni bez podawania przyczyny.

I ta okoliczność przeniosła się w społecznym rozumieniu na wszelkie transakcje sprzedaży.

Przywołana ustawa w art. 27 wprowadza możliwość odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub umowy zawartej na odległość odstąpienie od niej bez podawania przyczyny w terminie 14 dni – Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów (…)”. 

Przywołana ustawa zawiera również definicję czym jest umowa zawarta na odległość oraz umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorcy. Sprzedaż psów lub kotów rasowych nie mieści się w ramach tej definicji.

Sprzedałem psa bez kontaktu osobistego z nabywcą – czy to jest sprzedaż na odległość?

Każdy z nas potrafi sobie wyobrazić sytuację, gdzie do sprzedaży psa dochodzi bez osobistego kontaktu na linii hodowca – nabywca (najczęściej są to okoliczności sprzedaży psa za granicę).

Wiele osób pyta mnie – czy w sytuacji gdy umowa została zawarta za pośrednictwem maila a psa odbierał kurier to czy umowa taka klasyfikuje się pod umowę sprzedaży na odległość z ustawy o prawach konsumenta.

Odpowiedź jest dość prosta z punktu widzenia prawnego – nie, taka umowa nie klasyfikuje się jako umowa zawarta na odległość w rozumieniu ustawy.

Definicja ustawowa wskazuje, że sprzedający powinien posiadać zorganizowany system zawierania umów na odległość (doskonały przykład to np. sklep internetowy).

Dlatego umowa zawierana w taki sposób nie spełnia tej definicji i nabywcy nie przysługuje prawo do odstąpienia w terminie 14 dni bez podania przyczyny. 

Sprzedałem psa w innym miejscu niż moja hodowla i co teraz?

Z doświadczenia w sprawach kynologicznych wiem również, że często zdarza się spotkania hodowca – nabywca w innym miejscu aniżeli prowadzona hodowla. Jednak spotkanie takie polegające na przekazaniu psa odbywa się już po wcześniejszych ustaleniach i zawarciu np. umowy przedwstępnej czy dokonaniu wzajemnych ustaleń co do umowy sprzedaży.

Taka sytuacja również nie mieści się w definicję ustawową umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa. Zapytacie dlaczego?

Odpowiedź prawna ponownie jest bardzo prosta – pomiędzy stronami był już kontakt, były ustalenia co do sprzedaży a jedynie ustalono inne miejsce odbioru.

Podsumowanie

Z tego wpisu powinniście zapamiętać, że nabywcy nie przysługuje 14 dniowy termin zwrotu psa bez podania przyczyny w oparciu o ustawę o prawach konsumenta.

Jedyne odstąpienie od umowy jakie przysługuje nabywcy to w oparciu o przepisy o odpowiedzialności za wady – dawniej rękojmi a obecnie niezgodności towaru z umową.

Możliwe odstąpienie od umowy jest również w sytuacji, gdy takie postanowienia zawiera sama umowa – tzw. umowne prawo do odstąpienia od umowy.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Boisz się nowych przepisów o odpowiedzialności za wady sprzedanego szczeniaka? Zapisz się już dziś na szkolenie online!

Zauważyłam, że wielu z was obawia się zmian prawnych jakie przyniósł nam 2023 rok!

Jednak jeśli wczytamy się w przepisy to zmiany te nie są takie straszne jak je malują – powiem Wam szczerze, że wcale wiele się nie zmienia 🙂 [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Olga 21 lutego, 2024 o 20:59

  Dzień dobry, chciałabym odstąpić od umowy przedwstępnej kupna psa, co powinnam zrobić i czy jest szansa ze odzyskam pieniądze?

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 22 lutego, 2024 o 14:26

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  W sprawach indywidualnych proszę o kontakt z Kancelarią – Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: