Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Pierwszy rok po sprzedaży psa

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 lipca 2022Komentarze (0)

Od weekendu leżę chora w domu. Dawno choroba tak mnie nie rozłożyła, że aż jedne cały dzień nie pracowałam zupełnie! Dochodząc do siebie postanowiłam napisać dziś wpis – który już planowałam od dłuższego czasu. Tytuł może was zdziwić – pierwszy rok po sprzedaży psa – spokojnie gorączka mi już minęła i wiem co piszę.

Natchnieniem do wpisu była jedna z moich rozpraw oraz jedno z uzasadnień orzeczeń jakie mamy w Kancelarii.

Sprzedaż szczeniaka

Jeśli jesteście czytelnikami mojego bloga to wiecie, że transakcja sprzedaży szczeniaka opiera się o przepisy kodeksu cywilnego. Umowa sprzedaży może być zarówno ustna jak i pisemna.

Wiecie również, że jako sprzedający ponosicie odpowiedzialność z tytułu rękojmi – Czy hodowca odpowiada za wszystko? Kilka słów o rękojmi w wersji 2.0

Jednak dla odpowiedzialności z tytułu rękojmi kluczowy jest czas. Uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają z upływem lat dwóch od chwili wydania psa – oznacza to, że w tym okresie nabywca musi złożyć pozew do sądu a nie tylko i wyłącznie zgłosić Wam jako hodowcom wadę.

Należy jednak zastanowić się czy przez cały okres rękojmi jest ona taka sama a czy może w jakiś sposób ulega zmianom na przestrzeni czasu.

Hodowca jako podmiot profesjonalny przy sprzedaży

Generalnie kilka lat wstecz można było próbować bronić tezy, że hodowca prowadzący działalność w ramach działu specjalnego produkcji rolnej nie jest podmiotem profesjonalnym w rozumieniu przepisów prawa.

Na chwilę obecną powyższą tezę trudno jest obronić przed sądem z uwagi na definicję działalności gospodarczej która wskazuje na działalność o charakterze ciągłym, zorganizowanym oraz zarobkowym. Próbować możemy zrobić z hodowcy, który np. ma jedne miot rocznie amatora, ale nie zawsze przed sądem się nam to uda. Jest to temat na odrębny wpis, który już wkrótce.

Zapytacie mnie – dlaczego to jest tak istotne. Jest to kwestią bardzo ważną ponieważ, jeśli hodowca zostaje uznany za profesjonalistę a nabywca za konsumenta (nabywa psa na kolanka, nie jest hodowcą w chwili nabycia) to można wskazać na pewne różnice w uprawnieniach z tytułu rękojmi.

Domniemanie istnienia wady w chwili sprzedaży

W przypadku sprzedaż psa konsumentowi jednym z jego najlepiej go chroniących uprawnień z tytułu rękojmi jest art. 556 ze znaczkiem 2 kodeksu cywilnego:

„jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.”

Wyjaśniając ten zapis.

W przypadku jeśli wada u psa zostanie wykryta (a nie zgłoszona hodowcy) w okresie do roku od chwili wydania domniemywa się, że istniała ona już w chwili wydania. Generalnie zapis ten ma znaczenie w trakcie trwania postępowania sądowego z rękojmi. W takim przypadku, jeśli wada została wykryta przed upływem roku ciężar udowodnienia, że pies w chwili wydania był zdrowy spoczywa na hodowcy. Oznacza to m.in. że w takim przypadku biegłego w procesie sądowym nie powołujemy na wniosek powoda a właśnie pozwanego hodowcy – bo to ten hodowca musi wykazać, że w chwili wydania pies był zdrowy.

Powiem wam, że jest to domniemanie, które w realiach kynologicznych bardzo trudno jest obalić. Jak mamy wykazać, że pies został wydany zdrowy jak miał 8 tygodni i nie byliśmy w stanie przeprowadzić licznych badań.

To co z doświadczenia mogę polecić to np. wykonanie USG jamy brzusznej wraz z nerkami (szczególnie u psów, które mają tendencje do dysplazji nerek) jak szczeniaki będą już zaCHIPOWANE. Czy wykonanie innych badań, które są możliwe w tak młodym wieku.

Oczywistym jest, że nikt nie wykona u psich dzidziusiów badania np. wykluczających dysplazję bioder lub łokci.

****

Pamiętajcie o jednym z ciekawszych wpisów – o bardzo modnej tematyce psich ubezpieczeń – Ubezpieczenie szczeniaka a odpowiedzialność z tytułu rękojmi

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: