Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Treść umowy sprzedaży a nowe przepisy o odpowiedzialności hodowcy za choroby

Agnieszka Łyp-Chmielewska04 stycznia 2023Komentarze (0)

Kochani,

dostaję od Was wiele wiadomości z pytaniami odnośnie dostosowania treści umowy sprzedaży do zmian w przepisach prawnych jakie weszły w życie od 1 stycznia 2023 r. (o zmianach pisałam we wpisie – Czy będzie się opłacało prowadzenie hodowli psów rasowych od stycznia 2023 r. czyli kilka słów o zmianach w odpowiedzialności hodowcy za sprzedane szczenięta 

Jeśli jesteście pod nasza opieką prawną Kancelarii i posługujesz się naszymi umowami (o umowach możesz poczytać w zakładce Sklep) to w zasadzie nie musisz nic zmieniać 🙂 (o ile indywidualnie nie dopasowaliśmy umowy w zakresie rękojmi, jednak są to nieliczne przypadki). 

Nowe przepisy o odpowiedzialności hodowcy

Nowe przepisy o „rękojmi” a treść umowy sprzedaży

Jak większość z was wie, od stycznia 2023 roku uległy zmianie przepisy w zakresie odpowiedzialności sprzedającego za wady sprzedanego psa w przypadku sprzedaży konsumentowi, czyli osobie która w chwili nabycia nie jest hodowcą ani innym podmiotem profesjonalnym w świecie kynologicznym (np. osoba zajmując się dogoterapią).

Obecnie zastosowania nie ma już kodeks cywilny i przepisy o rękojmi a ustawa o prawach konsumenta i tzw. niezgodność towaru z umową.

Powiem wam już teraz, że przepisy te są jeszcze mniej dostosowane do sprzedaży zwierząt aniżeli wcześniejsze jednak podstawowe zasady pozostały takie same.

Co ważne podkreślenia – nie zmieniły się przepisy kodeksu cywilnego w zakresie ogólnych norm sprzedaży! Nadal mają one pełne zastosowanie do umowy sprzedaży psów!

Zgodnie z ustawą zmieniającą do sprzedaży konsumentowi nie mają zastosowania z kodeksu cywilnego wyłącznie przepisy o rękojmi.

Dlatego jeśli w umowie macie zapisy – „W kwestiach nieuregulowanych w umowie zastosowanie znajduje kodeks cywilny” to zapis ten jest jak najbardziej ważny i w umowie powinien zostać 🙂 

Wyłączenie stosowania przepisów o rękojmi

Od 1 stycznia 2023 roku przy sprzedaży konsumentowi nie stosujemy już określenia rękojmia.
Od stycznia ustawodawca wyłączył jej stosowanie na rzecz niezgodności towaru z umową.

Także jeśli w umowie sprzedaży psa na kolanka pojawia się określenie rękojmia to musicie je z umowy usunąć.

Nowe przepisy nie operują również określeniem wady, a niezgodności towaru z umową. Także wszelkie określenia wada ukryta itp. powinny z umowy zniknąć – generalnie to określenie kontrowersyjne już było w oparciu o kodeks cywilny jednak w wielu umowach funkcjonowało.

Najbardziej znany zapis z umów stosowanych w sprzedaży szczeniaków, czyli sławne wyłączenie odpowiedzialności za choroby, brak dokonania przeglądu weterynaryjnego w okresie kilku dni itp. powinny zniknąć (podlegały usunięciu również w oparciu o kodeks cywilny).

Ustawa o prawach konsumenta wprost wskazuje, że – „Konsument nie może zrzec się praw przyznanych mu w ustawie. Postanowienia umów mniej korzystne dla konsumenta niż postanowienia ustawy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się przepisy ustawy.” (art. 7.)

W oparciu o ww. przepis z umowy winny zniknąć wszelkie zapisy związane z wyłączeniem odpowiedzialności hodowcy lub pogorszeniem sytuacji nabywcy typu – 3 dni na badanie psa itp.

Zalecany zmiany do umowy sprzedaży

W mojej ocenie do umowy należy dodać cel nabycia psa – jeśli jest to pies  na kolanka to należy wpisać do umowy, że jest to pies niehodowlany – a co za tym idzie również pies niewystawowy.

Zabiegi te mają znaczenie ponieważ zmiany w przepisach kładą nacisk na zapewnienie jakich udziela sprzedający – w szczególności, że sprzedany „przedmiot” nie nadaje się do celu określonego w umowie. Z doświadczenia w sprawach sądowych i sporach na linii hodowca nabywca wiem, że jeśli w umowie nie wskażemy, że pies był sprzedawany na kolanka to w pozwie pojawi się informacja, że był sprzedawany z zamysłem hodowlanym/wystawowym a w związku z wadą/chorobą nie nadaje się on do tego celu.

Dlaczego to jest ważne – z uwagi na fakt, że miarkuje to możliwość wysokości dochodzonego roszczenia przez nabywcę jak również wpływa na rodzaj jego uprawnień.

Pamiętajcie, że orzecznictw9o wprost wskazuje, że jeśli podmiot w chwili nabycia nie był zarejestrowanym hodowcą to traktowany jest jako konsument – licz się chwili zawarcia umowy.

Podsumowanie

Reasumując, w związku ze zmianami w przepisach odnośnie odpowiedzialności hodowcy za wady sprzedanego szczeniaka w umowach nie ma dużej rewolucji jeśli nie mieliście tam określeń związanych z rękojmią czy też nie pogarszaliście sytuacji nabywcy w zakresie waszej odpowiedzialności 🙂

***

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o nowych przepisach już teraz zapraszam was na moje szkolenie, które odbędzie się w marcu. Więcej informacji u organizatora – https://animaliaszkolenia.pl/produkt/nowa-rekojmia/

Pamiętajcie, że do 20 stycznia należy złożyć deklarację PIT 6 do Urzędu Skarbowego a dla nowych hodowli również i deklarację NIP7!

Mamy jeszcze wolne miejsca na szkolenie z PIT6 raz podatków w hodowli, które odbędzie się już 10 stycznia o godzinie 18! Dla tych którzy nie mogą być obecnie będzie dostępne nagranie – https://animaliaszkolenia.pl/produkt/pit/

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

1,2,3 ugodę hodowco podpisz Ty, czyli kiedy warto podpisać ugodę z nabywcą

Dzisiejszy wpis zaczynamy od jakże znanej wyliczanki – raz, dwa, trzy kryjesz Ty, ale z tą zmianą, że porozmawiamy o ugodzie z nabywcą.

Czy jako hodowcy zastanawialiście się czy zawsze warto jest zawierać ugodę z nabywcami?

A może uważacie, że nigdy takie ugody nie powinno się zawierać i od razu skierować sprawę na drogę postępowania sądowego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: