Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Odpowiedzialność za wady sprzedanego szczeniaka

Agnieszka Łyp-Chmielewska19 stycznia 20243 komentarze

Problem, który nurtuje wszystkich hodowców psów rasowych – odpowiedzialność za wady fizycznego sprzedanego szczeniaka.

Jak często w rozmowach słyszę – ale Pani Agnieszko ja mam zapis w umowie o wyłączeniu rękojmi – i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że po pierwsze hodowca uznawany jest za podmiot profesjonalny a nabywca za konsumenta a po drugie od 1 stycznia 2023 roku nie stosujemy już w sprzedaży konsumentowi zapisów kodeksu cywilnego a stosujemy ustawę o prawach konsumenta (rozdział 5a).

Jeśli jesteś hodowca i tego nie wiesz to masz szansę to zmienić i…

Odpowiedzialność za wady sprzedanego szczeniaka

Zapisz się na szkolenie z zasad odpowiedzialności, które odbędzie się w dniu 24 luty 2024!

Zaplanowałam dla Was 4 godzinne szkolenie z zasad związanych z odpowiedzialnością hodowcy (sprzedającego) za wady fizyczne sprzedanego psa.

Porozmawiamy o dwóch reżimach prawnych bo tym wynikającym z kodeksu cywilnego oraz i tym wynikającym z ustawy o prawach konsumenta.

Opowiem Wam o swoim doświadczeniu w prowadzeniu spraw sądowych – ostatnio zapadają ciekawe orzeczenia sądowe w zakresie zwrotu kosztów leczenia zwierzęcia.

Szczegółowy plan oraz zapisy u organizatora:

https://animaliaszkolenia.pl/produkt/odpowiedzialnosc-wady/

Liczę, że uda się wam zapisać na szkolenie i spędzić ze mną ten czas pożytecznie 🙂

***

Jeśli chcesz poczytać więcej o odpowiedzialności sprzedającego za wady to zachęcam do lektury istniejących wpisów:

Poszukaj w lupce na blogu innych wpisów 🙂

Jeśli jesteś technikiem weterynarii to sprawdź tę ofertę – https://animaliaszkolenia.pl/produkt/technik/

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie: Torsten Dettlaff

***

Pies z wadą – perspektywa kupującego

Zbliża się okres świąteczny – z doświadczenia wiem, że jest to czas kiedy zwiększa się sprzedaż psów i kotów (Pies jako prezent pod choinkę? ). Dlatego jestem już nauczona doświadczeniem, że pojawią się początkiem roku zapytania od kupujących – co mam zrobić bo mój pies ma wadę? [Czytaj dalej…]

***

Dołączcie do nas na TikToku 🙂

@psiparagraf

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 31 stycznia, 2024 o 09:31

  Świetny merytoryczny wpis!

  Odpowiedz

  Piotr 21 lutego, 2024 o 13:35

  Witam,

  Chciałem zrobić przyjemność matce i na urodziny postanowiłem kupić jej małego psa. Wybór padł na Yorka Teriera. Poszukałem, pooglądałem w Internecie ogłoszenia i wybrałem szczeniaka. Szczeniaka kupiłem w ubiegłą sobotę, płacąc gotówką 1.500 zł. Rodzice mieszkają kawałek ode mnie więc szczeniaka wraz z dokumentami zawiozłem. Wraz z szczeniakiem otrzymałem: książeczkę zdrowia, rodowód, chipa w strzykawce i „wyprawkę”
  W związku z tym, że szczeniak nie miał wszystkich szczepień i chip był w strzykawce rodzice udali się w poniedziałek do weterynarza gdzie, poumawiali się na szczepienia i uzyskali sporo informacji, w tym również tą, że pies jest mieszańcem. Informacja uzyskana została od lekarza weterynarii, który pieska badał a konsultowane to było na miejscu z innym tam pracującym lekarzem. Nie wiem jak się do tego zabrać, zapłaciłem jak dla mnie sporą kwotę, czuję się oszukany i nie wiem jak duży będzie to pies i jakie będzie miał usposobienie. Ze względu na wiek matki zależało mi na bardzo małym psie. Dodatkowo jeżeli pies rzeczywiście jest mieszańcem to znaczy, że ogłoszenie (OLX) było oszustwem a dokumenty (rodowód) są sfałszowane. Nigdy nie kupowałem psa, ten miał być rasowy z wyżej podanych powodów, nie miał brać udziału w wystawach czy służyć do reprodukcji. Przyznam się nie wiem a to chyba najważniejsze jak ustalić czy pies jest rasowy czy jest mieszańcem. W pierwszym odruchu zadzwoniłem do wystawcy rodowodu (Polski Związek Rasowych Psów i Kotów „ Canis Felis” w Chrzanowie) ale okazało się, że raczej dobrej opinii ten związek nie ma i chyba powiązany jest z sprzedawcą, którego nie mogę znaleźć w żadnych wykazach hodowców. Przed zakupem poświęciłem nieco czasu na zdobycie informacji, chociaż nie zagłębiałem się w temat, ponieważ nie było mi to poza zakupem do niczego potrzebne. Odniosłem wrażenie, ze przepisy są dość restrykcyjne i hodowcy podlegają kontroli a samemu Związkowi Kynologicznemu zależy na przestrzeganiu przepisów, dlatego bez problemu wyłapuje pseudo hodowle. W sumie najbardziej zależy mi na ustaleniu czy pies jest rasowy i nie bardzo wiem jak się do tego zabrać by opinia była wiążąca i wiarygodna oraz mogła posłużyć do dalszego postępowania i w tym zakresie poprosiłbym o pomoc.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 21 lutego, 2024 o 13:42

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  W sprawach indywidulanych proszę o kontakt z Kancelarią – Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: