Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Obniżenie ceny za sprzedanego psa z wadą

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 lipca 20236 komentarzy

Z doświadczenia z praktyki wiem, że najczęściej zgłaszanym roszczeniem ze strony nabywców w przypadku zakupu szczeniaka z wadą jest obniżenie ceny.

Praktyka ta jest najczęstsza zarówno w oparciu o stare przepisy (kodeks cywilny – Czy hodowca odpowiada za wszystko? Kilka słów o rękojmi w wersji 2.0) jak i najnowsze (ustawa o prawach konsumenta – Kupiłeś lub sprzedałeś chorego psa po 1 stycznia 2023 roku? Jeśli tak to musisz to przeczytać!).

Często jednak roszczenie to jest niepoprawnie zgłaszane przez nabywców.

Jednak nim o tym, może w pierwszej kolejności należy omówić w ogóle czymże jest obniżenie ceny 🙂

Obniżenie ceny za sprzedanego psa z wadą

Roszczenie o obniżenie ceny w przypadku wady zakupionego szczeniaka

Roszczenie o obniżenie ceny to jedno z uprawnień nabywcy w przypadku zakupu szczeniaka z wadą – oczywiście taką wadą, za którą sprzedający może ponosić odpowiedzialność.

Obniżenie ceny polega na tym, że sprzedający zwraca na rzecz kupującego część uiszczonej ceny.

Przepisy, zarówno ustawy o prawach konsumenta jak i kodeksu cywilnego, wskazują, że obniżenie ceny powinno być proporcjonalne pomiędzy wartością „towaru pełnowartościowego a towaru uszkodzonego”.

Przyznacie, że w teorii to ładnie brzmi jednak w praktyce nastręcza wiele ale to wiele trudności.

Zasadą jest, że to nabywca wskazuje jaka w jego ocenie jest wartość obniżenia ceny a następnie w trakcie trwania procesu sądowego to wykazuje – wykazuje zasadność obniżenia o daną kwotę.

Powiem wam, że w praktyce sądowej można spotkać się z orzeczeniami, które zasądzają inną kwotę obniżenia ceny aniżeli tą z oświadczenia złożonego hodowcy – zdarza się, że sądy zasądzają kwoty niższe wskazując, iż nie wykazano zasadności obniżenia o więcej.

Zazwyczaj najlepszym odnośnikiem jest zastosowanie zasady – pies wystawowy i pies PET – jednak często jest to dla sądu niezrozumiałe.

Jako, że psy nie mają tzw. cen sztywnych a ustala je rynek – jest to kolejna okoliczność która utrudnia zasady obliczenia wartości obniżenia ceny.

W mojej ocenie (co jest już sprawdzone w licznych orzeczeniach sądowych) przy obniżaniu ceny w głównej mierze należy brać pod uwagę wadę/schorzenie.

Jak wiemy – wada wadzie nie jest równa.

I tym akapitem płynnie przeszliśmy do kolejnego jakże ważnego zagadnienia – w szczególności w aspekcie obecnych przepisów prawnych, czyli celu zakupu psa wyrażonego w umowie.

Cel zakupu psa, czyli pies wystawowy lub na kolanka a zasady obniżania ceny

Od wielu lat (jeszcze przed zmianami przepisów) sygnalizowałam hodowcom jakie ważne jest posiadanie celu sprzedaży psa.

Ja osobiście dzielę cele na cel wystawowy, na kolanka oraz psa PET.

Cel zakupu powinien zostać jasno wyrażony w umowie – tak aby nie budziło to żadnych wątpliwości.

Oczywiście określenie celu sprzedaży nie będzie w żaden sposób znosiło odpowiedzialności hodowcy za wady sprzedanego psa – jednak będzie to w znacznym stopniu determinowało sposób obliczania obniżenia ceny.

Aby to łatwiej zrozumieć podam Wam przykład:

Osoba X zakupiła pieska na kolanka (jako pupila domowego) – po wymianie zębów okazuje się, że u psa nie wyrósł jeden ząb stały. Po zrobieniu RTG okazuje się, że miejsce w szczęce jest puste. Widomo – podstawa do roszczenia o obniżenie ceny jest jednak z uwagi na przeznaczenie psa nie może ona być duża – w mojej ocenie to maksymalnie do ceny PETA (sugerowałabym około 15-20%). 

Osoba X zakupiła psa z myślą aby rozpocząć przygodę z wystawami – po wymianie zębów okazuje się, że u psa nie wyrósł jeden ząb stały (rasa u której wymagane jest pełne uzębienie według wzorca). Po zrobieniu RTG okazuje się, że miejsce w szczęce jest puste. Widomo – podstawa do roszczenia o obniżenie ceny jest i w takim przypadku obniżenie to będzie spore – uważam, że można się pokusić nawet o 70-80% ceny a nawet rozważyć odstąpienie od umowy. 

Mam nadzieję, że te jaskrawe przykłady dają Wam pełne zrozumienie wpływu celu umowy na wartość obniżenia ceny.

Jak nie składać oświadczenia o obniżeniu ceny

Roszczenie o obniżeniu ceny należy przedstawić sprzedającemu w takiej formie aby miał możliwość się z nim zapoznać.

Jednak w przypadku roszczenia o obniżeni ceny nie można żądać zwrotu całości ceny z jednoczesnym pozostawieniem psa u siebie – takie oświadczenie nosi znamiona odstąpienia od umowy a nie obniżenia ceny.

Zdarzają się przypadki w których schorzenia są tak poważne, że obniżenie ceny jest np. do kwoty 200 zł wartości psa – jednak nigdy nie może ta wartość wynosić 0 zł.

Taka miła lektura na weekend 🙂

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

***

Kupiłeś lub sprzedałeś chorego psa po 1 stycznia 2023 roku? Jeśli tak to musisz to przeczytać!

Przez kilka dobrych lat przyzwyczailiśmy się już do określenia użytego w kodeksie cywilnym w zakresie odpowiedzialności sprzedającego za wady – a to rękojmia.

Musicie pamiętać, że od stycznia 2023 roku w zakresie sprzedaży pomiędzy podmiotem profesjonalnym (jakim w obecnym rzecznictwie sądowym niewątpliwie jest hodowca) a konsumentem (czyli osobą nabywającą psa na kolanka, jako pupila domowego) nie ma zastosowania już rękojmia [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Photopolis 7 lipca, 2023 o 08:34

  Byłem zachwycony, że trafiłem na ten wpis. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał, żeby przejrzeć nowe rzeczy.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 10 lipca, 2023 o 10:16

  Witam serdecznie,

  dziękuje za ten miły wpis.
  Zawsze staramy się aby nasze wpisy były wartościowe i przydatne dla odbiorcy.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dominik 22 sierpnia, 2023 o 09:57

  Witam serdecznie,
  Bardzo rzeczowy artykuł, w odniesieniu do treści poproszę o podpowiedź w mojej sprawie.
  Zakupiłem pieska w opcji „na kolanka” (w umowie widnieje zapis, że zobowiązuje się wysterylizować go do określonego terminu), przy odbiorze szczeniaka pytałem hodowcę czy będę mógł rozpocząć przygodę wystawową jeżeli w przyszłości miałbym na to ochotę. Hodowca stwierdził, że jest to możliwe, na dowód pokazał mi metrykę pieska. Metryki nie otrzymałem przy odbiorze pieska (w umowie widnieje zapis, że zostanie wydana po sterylizacji), co wydało mi się dziwne. Teraz piesek kończy 8 miesiąc życia, po wymianie uzębienia na stałe okazało się, że ma wrodzoną wadę zgryzu dyskwalifikującą go z udziału w wystawach (wady nie da się skorygować). Ortodonta stwierdził, że wada jest wrodzona, jest na tyle duża, że powinna być już widoczna gdy szczeniak miał uzębienie mleczne. Hodowca w umowie zawarł zapis, że nie ponosi odpowiedzialności za wady w uzębieniu i inne niewidoczne w momencie wydania. Dodam, ze piesek jest moim pierwszym i całkowicie zawierzyłem hodowcy wierząc w jego dobre intencje. Z konwersacji, którą prowadziłem z hodowcą wynika, że pieski z wadą sprzedaje ok. 30 % taniej niż te nie obarczone schorzeniem, ja zapłaciłem za pełnowartościowe szczenię. Czy wyłączenie dotyczące uzębienia jest zgodne z obowiązującym prawem? Czy hodowca może nie wydać metryki razem ze szczeniakiem? Czy w związku z wrodzoną wadą w uzębieniu mogę ubiegać się o obniżenie ceny szczeniaka?
  Pozdrawiam!!!

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 22 sierpnia, 2023 o 10:16

  Dzień dobry,

  dziękuje za komentarz.
  Nie udzielamy porad prawych w indywidualnych sprawach za pośrednictwem komentarz.
  Zachęcam do kontaktu z Kancelarią – wszelkie dane dostępne są w zakładce Kontakt

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Lidia 5 września, 2023 o 17:55

  Dzień dobry,

  czy pomaga Pani tyko hodowcom czy również drugiej stronie, czyli nabywcom ?

  Pozdrawiam
  Lidia Gibus

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 5 września, 2023 o 18:28

  Dzień dobry,

  Zapraszam do kontaktu z Kancelaria w celu informacji o zasadach współpracy w indywidualnych sprawach.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: