Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Parwowiroza, pasożyty i inne choroby zakaźne a odpowiedzialność hodowcy

Agnieszka Łyp-Chmielewska02 sierpnia 2022Komentarze (0)

Nie wiem czy wiecie, ale w okresie covid powstało wiele nowych hodowli. W mojej ocenie powstały one dlatego, że wielu ludzi pomyślało sobie, że to jest „dobry biznes”.

Wiele  osób, które się wzięło za hodowanie nie miało o tym pojęcia. Dlatego w okresie pandemii i krótko po mieliśmy wysyp zapytań pt. – kupiłem psa ale umarł po 4 dniach bo miał parwowirozę albo kupiłem psa i leczyłem go na pasożyty przez 5 miesięcy – co mam zrobić.

Dlatego postanowiłam nakreślić zasady odpowiedzialności za tego typu schorzenia u psów. Wiecie co ma tutaj największe znaczenie? Czas od wydania z hodowli, ale o tym poniżej.

Mój pies ma parwowiroze, mój pies ma pasożyty

Generalnie bardzo często czytam maile od nabywców z zapytaniem – jakie mam uprawnienia jeśli kupiłem psa z hodowli z parwowirozą lub pasożytami?

W przypadku parwowirozy sytuacja jest dość prosta – najważniejszy jest czas pomiędzy wykryciem choroby a wydaniem z hodowli. Z opinii biegłych lekarzy weterynarii jakimi dysponujemy w Kancelarii wynika, że okres rozwoju to pomiędzy 7-14 dni. Stąd jeśli w niedługim okresie po wydania z hodowli wykryta zostaje parwowiroza nabywca w pełni może skorzystać z uprawnień z rękojmi. Najlepiej jest dysponować wynikiem z badań krwi potwierdzającym chorobę a nie testem płytkowym.

W przypadku pasożytów – tutaj również ważny jest czasookres od wydania z hodowli. W przypadku pasożytów zalecamy aby zawsze nabywca dysponował opinią lekarza weterynarii o ich rozwoju stadialnym – to ułatwi odpowiedz na pytanie czy pies zaraził się pasożytami w hodowli i został już z nimi wydany czy też nie.

Pamiętać również należy, że jeśli nabywca jest konsumentem to przysługuje mu domniemanie określone w kodeksie cywilnym – o którym więcej poczytasz we wpisie – Pierwszy rok po sprzedaży psa

Odpowiedzialność hodowcy

Zgodnie z zasadami rękojmi hodowca jako sprzedający będzie ponosił odpowiedzialność za choroby, które istniały w chwili wydania. Dlatego tak ważny jest czas od chwili wydania psa z hodowli do czasu pojawienia się choroby, jej wykrycia.

O zasadach odpowiedzialności i uprawnieniach poczytacie we wpisie – Czy hodowca odpowiada za wszystko? Kilka słów o rękojmi w wersji 2.0

***

Taki krótki wpis, ale myślę, że rozwieję on wiele wątpliwości.

Jeśli masz inne pytania napisz do nas – Kontakt

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: