Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Sprzedaż psa dorosłego a szczeniaka – różnica

Agnieszka Łyp-Chmielewska04 grudnia 2018Komentarze (0)

Jaka jest różnica pomiędzy sprzedaniem dorosłego psa a szczeniaka.

Wielu moich klientów zastanawia się dlaczego w trakcie przygotowywania dla nich umów sprzedaży do hodowli pytam czy również chcą mieć umowę na ewentualność sprzedaży dorosłego psa. Odpowiedź jest bardzo prosta – w umowie sprzedaży dorosłego psa możemy więcej 🙂

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego w zakresie sprzedaży (nie będę Was zanudzać numerkami artykułów) sprzedawca zobowiązany jest do poinformowania nabywcy o właściwościach towarów. 

Sprzedając dorosłego psa (powyżej 18 miesiąca życia przy dużych rasach) możemy dysponować aktualnymi badaniami np. zdjęciami i opisem stawów biodrowych czy łokciowych. Wtedy też nabywca w chwili nabycia wie, że pies ma np. biodra C i nie będzie mógł dochodzić od hodowcy roszczeń z rękojmi w tym zakresie. Przy sprzedaży szczeniaka hodowca takiego komfortu nie ma. Trudno, aby 8 tygodniowe „dziecko” zostało poddane prześwietleniu! Często w przypadku sprzedaży dorosłego psa

Sprzedając dorosłego psa znamy również jego predyspozycje oraz charakter. Często psy mogą być już po próbach pracy czy innych testach. Dlatego też w takich sytuacjach możemy w umowie wskazać przeznaczenie psa – np. zbyć psa jako psa pracującego. W przypadku szczeniaków zalecałabym powstrzymanie się w tekście umowy od zapewnień co do jego przyszłości, z uwagi na treść przepisów o rękojmi za wady psa (obiecuję już drodzy Czytelnicy, że powoli zacznę  wrzucać posty o odpowiedzialności za wady). W szczególności od zapewnień, że pies będzie od razu zwycięzcą „światówki” 🙂 Teraz traktuje to w formie żartu, ale uwierzcie mi przy analizie umów sprzedaży spotkałam się już prawie ze wszystkim. Pamiętajcie, zapewnienie nie mające pokrycia w rzeczywistości mogą działać wyłącznie na waszą niekorzyść hodowcy.

Kolejną różnicą przy sprzedaży dorosłego psa a szczeniaka są dokumenty jakie powinno się wydać nabywcy.

W sytuacji sprzedaży szczeniaka wydajemy książeczkę zdrowia oraz metrykę (w przypadku hodowców z ZKWP), natomiast przy sprzedaży dorosłego psa sprzedawca, czyli hodowca, zobowiązany jest do wydania wszystkich posiadanych dokumentów psa a więc poczynając od książeczki zdrowia a kończąc na championatach.

Pamiętajcie drodzy Hodowcy, niewywiązanie się ze zobowiązania polegającego na wydaniu wszystkich dokumentów psa/szczeniaka jest przesłanką odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Każdy sprzedający ma obowiązek wydania wszystkich dokumentów towaru. Mh… najprościej – to tak jak kupujemy lodówkę w sklepie – dostajemy do niej komplet dokumentów 🙂

Wydaje się, że póki co na dziś tyle dawki wiedzy  🙂

***

Zapraszam Cię również do lektury postu o nowej stawce VAT na leki weterynaryjne.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: