Nim zaczniesz czytać ten tekst, który jest o zabezpieczeniach twojego interesu hodowlanego zapraszam Cię na szkolenie z zakresu umowy sprzedaży psa w NOWYM WYDANIU – TEORIA ORAZ PRAKTYKA 🙂 Właśnie tam będziemy szeroko mówić o zabezpieczeniu interesów hodowcy w umowie sprzedaży 🙂
Więcej informacji o szkoleniu, które odbędzie się w dniach 23-24 stycznia 2021 znajdziesz –> Szkolenia
Jeśli już teraz potrzebujesz profesjonalnej umowy dla swojej hodowli odwiedź Sklep gdzie możesz kupić szybko i sprawnie pojedyncze umowy oraz pakiety umów np. Brązowy pakiet umów dla hodowli ZKWP
Dawno w cyklu Umowa sprzedaży psa nie pojawił się nowy wpis 🙂 Dlatego pora też na kolejną dawkę wiadomości i porad praktycznych. Jeśli nie czytałeś początku cyklu to zapraszam – ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1
Ostatnio w tym cyklu omawialiśmy tematykę ceny i przejścia własności na nabywcę – ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 2
Coraz częściej spotykam się z pytaniami jak zabezpieczyć hodowcę przed niewłaściwym użytkowaniem zakupionego psa.
Krótki stan faktyczny:
Hodowca zbywa szczeniaka. W umowie (zazwyczaj kupna-sprzedaży, które jest określeniem błędnym – prawidłowo umowa sprzedaży) większość hodowców zrzeszonych w ZKwP ma zapis zabraniający nabywcy rozmnażania psa w innym stowarzyszeniu niż ZKwP. Pomimo tego zakazu z umowy nowy właściciel rozmnaża psa w innym stowarzyszeniu. Pytanie Klienta – co mogę zrobić i w jaki sposób temu zaradzić.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – hodowco musisz posiadać dobrze skonstruowaną umowę sprzedaży, która zabezpiecza Twoje interesy.
I właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis 🙂
Zabezpieczenie interesów hodowcy w umowie sprzedaży
Poniżej przedstawię kilka postanowień umownych, które warto mieć w umowie, aby zabezpieczyć swoje interesy hodowlane.
Odeślę Cię od razu drogi czytelniku do postu o prawie pierwokupu, który z uwagi na liczne pytania moich klientów dla których przygotowuje umowy doczekał się odrębnego wpisu – Zabezpieczenie umowne: prawo pierwokupu.
I. Kara umowna
Kodeks cywilny przewiduje możliwość wprowadzenia do umów kary umownej za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie umowy. Jeśli do umowy wprowadzasz swoistego rodzaju obowiązek, zabezpiecz jego niewykonanie właśnie karą umowną.
Przykład:
Strony umowy zgodnie postanawiają, że Nabywca za niewykonanie obowiązku określonego w punkcie ……………. niniejszej umowy zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Sprzedającego kary umownej w wysokości ………………
W każdy poście wspominam, aby postanowienia umowne określać bardzo precyzyjnie i szczegółowo, aby w razie sporu ich treść nie mogła budzić wątpliwości. W mojej ocenie na nabywcę nie można nałożyć każdego obowiązku jaki tylko się nam podoba, ale to są rozważania na inny wpis 🙂
II. Umowne prawo odkupu
Kodeks cywilny w art. 593 i następnych przewiduje instytucje prawa odkupu. Zastrzeżenie to polega na tym, że w okresie maksymalnie 5 lat od dnia zawarcia umowy sprzedający może odkupić zbyty towar. Prawo odkupu wykonuje się poprzez złożenie oświadczenia.
Haczyk jednak w tym rozwiązaniu jest taki, że osoba odkupująca musi zwrócić cenę, koszty sprzedaży oraz zwrot poczynionych nakładów (jedynie nakładów koniecznych, innych tylko i wyłącznie gdy podniosły wartość rzeczy).
III. Umowne prawo odstąpienia
W umowie sprzedaży możemy dodać postanowienie o umownym prawie do odstąpienia od umowy. Aby zachować równowagę stron postanowienie to winno dotyczyć każdej strony umowy.
Ponownie jak przy karach umownych należy bardzo skrupulatnie odpisać sytuacje, gdy takie uprawnienie przysługuje.
Nie jest wystarczające określenie „Sprzedającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w sytuacji złego traktowania psa przez nabywcę”. Pamiętać również należy, że kodeks cywilny wymaga, aby dodać również termin w jakim do odstąpienia od umowy może dojść.
Zabezpieczenie hodowcy w umowie sprzedaży psa – podsumowanie
Reasumując, istnieje kilka sposobów skutecznego zabezpieczenia interesów hodowlanych hodowcy w umowie sprzedaży.
Każdy hodowca powinien jednak odpowiedzieć sobie na pytanie – Na jakich interesach hodowlanych zależy mi najbardziej? – a następnie wdrożyć poszczególne sposoby zabezpieczenia do umowy.
Zapraszam również do zakładki Wzory umów dla hodowców
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie: Matheus Bertelli
***
Przeczytaj także:
- Kupiłeś lub sprzedałeś chorego psa po 1 stycznia 2023 roku? Jeśli tak to musisz to przeczytać!
- Obalamy mity, czyli czy można zwrócić zakupionego psa w terminie 14 dni
- Obniżenie ceny za sprzedanego psa z wadą.
***
Poradnik co należy zrobić jeśli mój pies został pogryziony lub pogryzł, czyli kilka słów o odpowiedzialności za psa
W ostatnim czasie do Kancelarii wpłynęło nam sporo spraw w przedmiocie pogryzienia psa.
Przyznam, że uważałam iż jest to marginalne zjawisko – jednak jak się okazuje po okresie pandemii wzrosła ilość posiadaczy psów i do konfliktu między psami na spacerze nie trudno [Czytaj dalej…]
{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam serdecznie, pytanie praktyczne: do jakich sytuacji odnosić prawo odkupu a do jakich prawo odstąpienia? Innymi słowy czy istnieje różnica ze względu na którą do konkretnej sytuacji stosować można prawo odkupu a nie odstąpienia (lub odwrotnie)?
Dzień dobry Pani Moniko,
dziękuje za komentarz.
W umowach konstruowanych przez moją Kancelarię rozróżniam przypadki kiedy z którego prawa skorzystać. Kodeks cywilny jednak szczegółowo nie precyzuje tej kwestii. Pod względem prawnym konstrukcje te się różnią, ale efekt jest podobny – przejście prawa własności na sprzedającego.
pozdrawiam
Dzień dobry, jeśli hodowca w umowie sprzedaży psa zawarł taki zapis:
„Sprzedającemu w terminie 3 lat od dnia zawarcia niniejszej umowy przysługuje prawo odkupu przedmiotu umowy. Strony zgodnie oświadczają, że przy wykonaniu prawa odkupu Sprzedający zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Kupującego ceny wynikającej z niniejszej umowy wraz z kosztami sprzedaży. „, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości czy jest to dozwolone i powszechnie stosowane?
Dziękuję i pozdrawiam,
Anna
Dzień dobry Pani Anno,
hodowcy psów jako sprzedawca starają się w najlepszy sposób zabezpieczyć swoją pulę genetyczną oraz los szczeniąt.
Prawo odkupu jest instytucją określoną przez kodeks cywilny i umożliwia odkup psa przez okres wskazany w umowie.
W moich umowach zawsze takowe prawo dodaje.
Proszę zapytać się hodowcy z jakich intencji dodał ów zapis do umowy.
pozdrawiam
Taki zapis oznacza, że żywimy i przyzwyczajamy się do cudzego psa, którego, de facto, wzięliśmy w leasing. Nawet gdyby taki zapis dotyczył sytuacji, gdy szczenię wyrosło ponad oczekiwania hodowcy i ten postanowił odzyskać taki „materiał” na championa, to moim zdaniem i tak jest to strasznie nieuczciwe. Podpisanie umowy z tak brzmiącym punktem oznacza wyrażenie zgody na odebranie psa przez hodowcę w każdej chwili do tych kilku lat. To jest straszne.
Dzień dobry,
dziękuje za komentarz.
Prawa odkupu lub umownego odstąpienia od umowy nie określiłabym mianem leasingu.
Niestety przepisy prawa nie są dostosowane do sprzedaży zwierząt a przedstawione we wpisie instytucje prawne są jedynym sposobem zabezpieczenia interesów hodowcy i jego puli genetycznej.
pozdrawiam
Witam,
Co Pani ma na myśli pisząc „zabezpieczenie puli genowej”, nie chodzi bardziej o „zabezpieczenie interesów i cwaniactwo?” Właśnie otrzymałam umowę, a w niej ten sam zapis o prawie odkupu do 3 lat. Mam zastrzeżone, że sunia ma być wysterelizowana i nie ma być hodowlana (rozumiem), jest w umowie prawo pierwokupu (ok), kary umowne i zabranie psa w razie złego traktowania (czaję), więc po co do tego prawo odkupu umieszczać? Czy mamy się godzić na ewentualną konieczność oddania członka rodziny bo hodowca ma takie widzimisie/rozmyśli sie/zatęskni? Czy mamy trzy lata zgrzytać zębami ze strachu? No troszkę to jednak perfidne zagranie w stosunku do nabywcy i do zwierzęcia.
Dzień dobry, co się kryje za umieszczeniem w umowie wpisu o tym, że szczeniak nie może pokryć suki i do roku musi być wykastrowany?
Dzień dobry,
dziękuje za komentarz.
Pani Aniu musiałabym poznać szerszy kontekst zapisu.
Jednakże ja uważam, że obowiązek kastracji/sterylizacji w zwykłej umowie sprzedaży nie jest skuteczny prawnie. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku gdy zawarta byłaby umowa sprzedaży pod warunkiem.
pozdrawiam
Witam serdecznie,
czy obowiązek kastracji pod groźbą kary umownej (bardzo wysokiej) , zawarty w umowie, jest skuteczny prawnie?
pozdrawiam
Dzień dobry,
w mojej ocenie nie z uwag na fakt, że jest to zbyt daleka ingerencja w prawo własności. Zawsze w tego typu zapisach widzę kilka wątpliwości prawnych.
Jeśli już wprowadzać taki obowiązek to albo w umowie współwłasności albo w umowie sprzedaży pod warunkiem.
Witam, umowy z takimi zastrzeżeniami, karami itd są to dla mnie chore. bronione są prawa hodowcy fajnie, ale to dla mnie zwyczajne robienie monopolu-im też ktoś sprzedał psa!!! może ktoś też chce zostać hodowcą- po to kupuje psa rasowego za ciężkie pieniądze!!!!!!żeby się tym cieszyć, żeby jego pies uczestniczył w wystawach i miał uprawnienia hodowlane! gdyby ludzie się nie godzili na podpisywanie takich umów to by hodowcom miny zrzedły! i by głupot nie pisali!!!! rozumiem umowa kupna sprzedaży- dane osobowe, rękojmia na wypadek choroby psa w krótkim terminie po zakupie. tyle wystarczy. ludzie nie podpisujcie tych umów z nieuczciwymi hodowcami!!! każdy ma prawo rozmnażać psa rasowego jeśli zkwp mu pozwoli!!!! a hodowcy nic do tego!
Dzień dobry,
dziękujemy za komentarz.
Dobrze, że kodeks cywilny przewiduje wykładnie umowy zgodnie z wolą stron oraz postanowieniami w niej zawartymi.
Równocześnie wskazać należy, że określenie celu umowy w odniesienie do psa czy innego zwierzęcia jest w pełni zasadne nawet w świetle ustawy o ochronie zwierząt, która reguluje zasady odpowiedniego stosowania przepisów jak o rzeczach a nie przepisów wprost.
Ponadto nad przepisami stowarzyszeniowymi pierwszeństwo mają przepisy prawa powszechnie obowiązującego które określają swobodę umów.
pozdrawiam
prawo rozmnażać psa rasowego jeśli zkwp mu pozwoli!!!! a hodowcy nic do tego. ktos kto sie zgadza na jakis zapis w umowie, ze nie wolno mu zostac hodowca jest nabity w butelke. nie tylko przez hodowce ale tez przez samego siebie!!!! nie podpisujcie takcih umow!
Dzień dobry,
dziękujemy za komentarz.
Hodowcy winni mieć możliwość ochrony swoich praw – w szczególności, że chronią oni swoją pulę genetyczną.
Zasad swobody umów oraz zasady wykładni umów w pełni dopuszczają wprowadzenie tego typu zagadnień.
Cel umowy przy sprzedaży psa winien być zawsze określony, ponieważ determinuje on treść umowy.
pozdrawiam
Dzień dobry, Poproszę o konkretną odpowiedź – jeżeli hodowca wpisze w umowie, że zastrzega, że nie życzy sobie by suczka (bez wad, zdrowa, jak najbardziej nadająca się na wystawy) była suczką hodowlaną, to ma takie prawo? To tak jakby sprzedać samochód i w umowie wpisać, że nie wolno nim jeździć po polnych drogach…
Jakie mogą być konsekwencje niezastosowania się do takiego punktu umowy?
Dzień dobry,
wszystko zależy od tego jak umowa zostanie skonstruowana.
Uważam, że określenie celu umowy niesie za sobą pewne konsekwencje i jest w pełni dopuszczalne.
pozdrawiam
Dzień dobry
W umowie na sprzedaż psa znajduje się następujący zapis:
„Kupujący zobowiązuje się do respektowania prawa Hodowcy do wyrażenia zgody na zawarcie umowy przenoszącej własność psa na osobę trzecią.”
Czy taki zapis jest ingerencją w prawo własności ?
Czy taki zapis można traktować jako nieskuteczny ?
Umowa nie ma zapisu warunkowego.
Pozdrawiam
Robert
Dzień dobry,
dziękuje za komentarz.
Taki zapis jest zapisem nieskutecznym – hodowca może wyłącznie ograniczać prawo przeniesienia psa na osobę trzecią poprzez kodeksowe prawo pierwokupu.
pozdrawiam
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie wysokości kary w umowie.
Mamy zawartą kwotę rzędu setek tysięcy z zastrzeżeniem, że kara może się namnażać + dodatkowo może być roszczenie dodatkowego odszkodowania w przypadku naruszeń punktów umowy.
Punkty dotyczą oczywiście dobrostanu zwierzęcia, nie rozmnażania go, nie wystawiania go na wystawach i nie rozmawiania o jego stanie zdrowia na forach i wśród osób trzecich.
Ta kwota nas przeraziła – nie mamy żadnych złych intencji, ale też nie wiemy kto jest po drugiej stronie i przy takich kwotach zawahaliśmy się naprawdę poważnie.
Dzień dobry,
w polskim systemie prawnym obowiązuje tzw. zasada miarkowania wysokości kary umownej. Kara umowna nie może być zbyt wygórowana.
Pytanie również czy w umowie kary umowne są w ogóle zapisane w sposób właściwy i skuteczny.
pozdrawiam
Adoptowalismy psa od pani mamy spisana umowę adopcyjna wszystkie dokumenty od byłej właścicielki , 2 dni po adopcji odezwał się były narzeczony tamtej Pani i żąda zwrotu psa bo to był prezent od byłej narzeczonej co w takiej sytuacji
Dzień dobry,
dziękujemy za komentarz.
Na blogu nie udzielamy porad prawnych. W celu indywidualnej konsultacji zachęcamy do kontaktu z Kancelarią – Kontakt
pozdrawiam
Dzień dobry,
dziękuje za komentarz.
Mamy swobodę umów obowiązującą w porządku prawnym także jeśli istnieje taka możliwość to sprzedający może ją wykorzystać i dodać do umowy prawo m.in. odkupu.
pozdrawiam