Nim zaczniesz czytać ten tekst, który jest o zabezpieczeniach twojego interesu hodowlanego zapraszam Cię na szkolenie z zakresu umowy sprzedaży psa w NOWYM WYDANIU – TEORIA ORAZ PRAKTYKA 🙂 Właśnie tam będziemy szeroko mówić o zabezpieczeniu interesów hodowcy w umowie sprzedaży 🙂
Więcej informacji o szkoleniu, które odbędzie się w dniach 23-24 stycznia 2021 znajdziesz –> Szkolenia
Jeśli już teraz potrzebujesz profesjonalnej umowy dla swojej hodowli odwiedź Sklep gdzie możesz kupić szybko i sprawnie pojedyncze umowy oraz pakiety umów np. Brązowy pakiet umów dla hodowli ZKWP
Dawno w cyklu Umowa sprzedaży psa nie pojawił się nowy wpis 🙂 Dlatego pora też na kolejną dawkę wiadomości i porad praktycznych. Jeśli nie czytałeś początku cyklu to zapraszam – ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1
Ostatnio w tym cyklu omawialiśmy tematykę ceny i przejścia własności na nabywcę – ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 2
Coraz częściej spotykam się z pytaniami jak zabezpieczyć hodowcę przed niewłaściwym użytkowaniem zakupionego psa.
Krótki stan faktyczny:
Hodowca zbywa szczeniaka. W umowie (zazwyczaj kupna-sprzedaży, które jest określeniem błędnym – prawidłowo umowa sprzedaży) większość hodowców zrzeszonych w ZKwP ma zapis zabraniający nabywcy rozmnażania psa w innym stowarzyszeniu niż ZKwP. Pomimo tego zakazu z umowy nowy właściciel rozmnaża psa w innym stowarzyszeniu. Pytanie Klienta – co mogę zrobić i w jaki sposób temu zaradzić.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – hodowco musisz posiadać dobrze skonstruowaną umowę sprzedaży, która zabezpiecza Twoje interesy.
I właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis 🙂
Zabezpieczenie interesów hodowcy w umowie sprzedaży
Poniżej przedstawię kilka postanowień umownych, które warto mieć w umowie, aby zabezpieczyć swoje interesy hodowlane.
Odeślę Cię od razu drogi czytelniku do postu o prawie pierwokupu, który z uwagi na liczne pytania moich klientów dla których przygotowuje umowy doczekał się odrębnego wpisu – Zabezpieczenie umowne: prawo pierwokupu.
I. Kara umowna
Kodeks cywilny przewiduje możliwość wprowadzenia do umów kary umownej za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie umowy. Jeśli do umowy wprowadzasz swoistego rodzaju obowiązek, zabezpiecz jego niewykonanie właśnie karą umowną.
Przykład:
Strony umowy zgodnie postanawiają, że Nabywca za niewykonanie obowiązku określonego w punkcie ……………. niniejszej umowy zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Sprzedającego kary umownej w wysokości ………………
W każdy poście wspominam, aby postanowienia umowne określać bardzo precyzyjnie i szczegółowo, aby w razie sporu ich treść nie mogła budzić wątpliwości. W mojej ocenie na nabywcę nie można nałożyć każdego obowiązku jaki tylko się nam podoba, ale to są rozważania na inny wpis 🙂
II. Umowne prawo odkupu
Kodeks cywilny w art. 593 i następnych przewiduje instytucje prawa odkupu. Zastrzeżenie to polega na tym, że w okresie maksymalnie 5 lat od dnia zawarcia umowy sprzedający może odkupić zbyty towar. Prawo odkupu wykonuje się poprzez złożenie oświadczenia.
Haczyk jednak w tym rozwiązaniu jest taki, że osoba odkupująca musi zwrócić cenę, koszty sprzedaży oraz zwrot poczynionych nakładów (jedynie nakładów koniecznych, innych tylko i wyłącznie gdy podniosły wartość rzeczy).
III. Umowne prawo odstąpienia
W umowie sprzedaży możemy dodać postanowienie o umownym prawie do odstąpienia od umowy. Aby zachować równowagę stron postanowienie to winno dotyczyć każdej strony umowy.
Ponownie jak przy karach umownych należy bardzo skrupulatnie odpisać sytuacje, gdy takie uprawnienie przysługuje.
Nie jest wystarczające określenie „Sprzedającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w sytuacji złego traktowania psa przez nabywcę”. Pamiętać również należy, że kodeks cywilny wymaga, aby dodać również termin w jakim do odstąpienia od umowy może dojść.
Zabezpieczenie hodowcy w umowie sprzedaży psa – podsumowanie
Reasumując, istnieje kilka sposobów skutecznego zabezpieczenia interesów hodowlanych hodowcy w umowie sprzedaży.
Każdy hodowca powinien jednak odpowiedzieć sobie na pytanie – Na jakich interesach hodowlanych zależy mi najbardziej? – a następnie wdrożyć poszczególne sposoby zabezpieczenia do umowy.
Zapraszam również do zakładki Wzory umów dla hodowców
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie: Matheus Bertelli
***
Przeczytaj także:
- Kupiłeś lub sprzedałeś chorego psa po 1 stycznia 2023 roku? Jeśli tak to musisz to przeczytać!
- Obalamy mity, czyli czy można zwrócić zakupionego psa w terminie 14 dni
- Obniżenie ceny za sprzedanego psa z wadą.
***
Poradnik co należy zrobić jeśli mój pies został pogryziony lub pogryzł, czyli kilka słów o odpowiedzialności za psa
W ostatnim czasie do Kancelarii wpłynęło nam sporo spraw w przedmiocie pogryzienia psa.
Przyznam, że uważałam iż jest to marginalne zjawisko – jednak jak się okazuje po okresie pandemii wzrosła ilość posiadaczy psów i do konfliktu między psami na spacerze nie trudno [Czytaj dalej…]