Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Umowa współwłasności jako złoty środek dla hodowcy

Agnieszka Łyp-Chmielewska06 lutego 20204 komentarze

Wpis ten rozpocznę nietypowo. Myślałam, że w mojej pracy mało jaki problem hodowlany lub kynologiczny może mnie zaskoczyć. A jednak!

We wtorek wracałam samochodem z jednej z rozpraw kynologicznych spiesząc się na spotkanie z Rzecznikiem Dyscyplinarnym jednego z Oddziałów ZKWP. W trakcie jazdy rozległ się telefon – dzwoniła jedna z moich pierwszych klientek. Z Panią X zawsze są bardzo ciekawe rozmowy telefoniczne oraz problemy prawno-hodowalne. Uważam iż jest to jeden z najbardziej oddanych hodowców jakich znam. Swoje kocięta traktuje jak dzieci (zapewne jak większość z nas).

I tutaj zaczyna się historia. Jeśli czytacie mnie w wolnej chwili jadąc autobusem, stojąc w kolejce w sklepie itp to radze usiąść 🙂 Nie wiem ilu z was moich czytelników jest związanych z hodowlą kotów, ale przedstawiony poniżej problem będzie dotyczył każdego z was.

Wracając do początku – odbieram telefon i słyszę:

Dzień dobry Pani Mecenas, mam dla Pani historię której myślę jeszcze nigdy Pani nie słyszała (moja myśl w tym momencie – wątpię – jakże to było mylne). 10 tygodni temu sprzedałam kociaczka. W pewnym momencie pisze do mnie nabywca iż kociaczek złapał jednego z kocich wirusów. Jako wieloletni hodowca od razu udzieliłam porad nabywcy gdzie się ma zgłosić – nawet umówiłam wizytę w jednej z klinik w celu udzielenia pomocy kotu. Z uwagi na charakter wirusa najlepszą terapią jest przetoczenie u kociaczka krwi lub podanie surowicy. Jednakże nabywca odmówiła mojej pomocy i pojechała do innego lekarza weterynarii. Okej w tym nie byłoby oczywiście nic złego, ale nabywca odmówił leczenia kotka z uwagi na swoje poglądy religijne. Pytanie Pani Mecenas czy ja jako hodowca mogę coś zrobić, czy nie jest to znęcanie się nad zwierzętami itp.

I przyznam, iż w pierwszej chwili nie wiedziałam co mam odpowiedzieć hodowcy…. Przez głowę przeszła mi również myśl iż w większości religii jakie znam przyjmuje się iż zwierzę nie ma duszy i nie ma do niego zastosowania doktryna wiary, ale specjalistom nie jestem i się nie znam 🙂 Następnie pomyślałam sobie, ze szanuje poglądy religijne innych osób ponieważ żyjemy (póki co) w wolnym kraju gdzie każdy ma wolność wyznania. Wracając jednak do problemy kynologicznego….

Po pierwsze odpowiadając na pytanie czy hodowca, który sprzedał psa lub kota ma jakikolwiek wpływ na sposób leczenia wybrany przez nabywcę moja odpowiedź brzmi NIE. Z wcześniejszych wpisów pamiętacie że do zwierząt zastosowanie mają przepisy o sprzedaży, tym samym przenosząc w całości prawo własności na nabywcę tracicie możliwość współdecydowania o losach zwierzęcia. Polecam dla przypomnienia poczytać ABC UMOWY SPRZEDAŻY PSA cz. 1

Nie będę wypowiadać się w zakresie ewentualnych konsekwencji z zakresu prawa karnego, ponieważ pamiętać musimy iż inne zasady i wartości mają zastosowanie do leczenia ludzi a inne do leczenia zwierząt.

Jeśli jednak chcecie mieć wpływ na losy swoich maleństw polecam rozważenie umowy współwłasności.

Współwłasność

Jak już wiecie, każda rzecz posiada swojego właściciela. Jednakże właścicielem rzeczy może być więcej aniżeli jedna osoba. Rzecz tworzy całość czyli 100%. Procenty te jednak można podzielić pomiędzy kilka osób.

Jeśli strony nie postanowią inaczej współwłasność zgodnie z zapisem kodeksu cywilnego dzieli się na udziały w wysokości po 50% na każdego współwłaściciela. W umowie można powyższe zmienić. Zawsze zalecam, aby hodowca pozostawiał u siebie około 60-70 procent a resztę zbył na rzecz nabywcy, czyli drugiego współwłaściciela.

Pamiętajcie również iż cena za udział w psie lub kocie jest dowolna. Mamy zasady wolnorynkowe, czyli jeśli Nabywca chce zapłacić za 40% udziału w psie 5 000 zł to jego wola 🙂

Umowa współwłasności

Co ważne zalecam zawsze, aby umowa współwłasności miała charakter umowy pisemnej, tak aby nie było wątpliwości dowodowych w tym zakresie. W umowie współwłasności należy określić reguły wykonywania tegoż uprawnienia. Określamy u kogo pies przebywa, kto pokrywa koszty utrzymania opieki weterynaryjnej itp, określić również należy podział przychodu z ewentualnego krycia.

Co ważne jeśli strony nie określą tego odmiennie w umowie to zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego gdzie jest wskazane iż współwłaściciele ponoszą koszty oraz otrzymują przychody z rzeczy wspólnej zgodnie z posiadanymi udziałami.

Strony mogą również wskazać zakaz znoszenia współwłasności w umowie.

Sytuacja hodowcy przy umowie współwłasności

Zawierając umowę współwłasności hodowca nie traci kontroli nad szczenięciem. Nadal jest jego współwłaścicielem i ma możliwość o nim współdecydowania.

W ramach ZKWP współwłaściciele wypełniają stosowny załącznik. Pies zarejestrowany zostaje pod hodowcą.

Gdyby Pani X miała zawartą umowę współwłasności mogłaby jechać po kociaka i próbować ratować jego życie i zdrowie wszelkimi sposobami, ponieważ działałaby na rzecz przedmiotu wspólnego w celu jego ochrony. Można byłoby postawić tezę iż gdyby jeden ze współwłaścicieli zaniechał leczenia psa/kota i w wyniku choroby jego stan by się pogorszył drugi współwłaściciel mógłby dochodzić odszkodowania.

Pamiętać również należy, że współwłaściciel może dochodzić swoich uprawnień przed Sądem 🙂

W trakcie pisania przypomniałam sobie, że już kiedyś na blogu o współwłasności było – dla przypomnienia Współwłasność psa cz. 1

******

Jeśli potrzebujesz umowy dostosowanej do twojej hodowli odwiedź Sklep

Zachęcam do zgłaszania się na szkolenie na którym będziemy omawiać umowę współwłasności i nie tylko – https://animaliaszkolenia.pl/umowa/

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  AGNIESZKA 11 maja, 2020 o 23:32

  Szanowna Pani Agnieszko,
  piszę do Pani jako Hodowca FCI (mam wieloletni bo 20 letni staż hodowlany). Od zawsze z nowym Opiekunem (tak jest mianowna w umowie osoba odpłatnie przysposabiająca psa/ szczeniaka) w ramach umowy ma możliwość w przypadku gdy szczenię nie spełnia oczekiwań – zwrotu do hodowli oraz zwrot 1/2 wartości przekazania oraz wydanie za 1/2 kwoty kolejnego/ innego szczeniaczka do ukończenia przez uprzednio wydane szczenię 5-go miesiąca życia, traktuję również ten punkt gdy wyjdzie u szczeniaka wada ukryta czyli wcześniej w hodowli nie była zauważona (nie było jej oznak), szczenię wyszło z hodowli prawiodłowo wypielęgnowane, z odpowiednimi do wieku szczepieniami, po przeglądzie, oznakowane, w umowie nie było wskazanej tej nie widocznej i nie stwierdzonej przez weterynarza i komisję ZKwP wady.
  Pytanie: czy na podstawie Art. 561. żądanie wymiany rzeczy lub usunięcia wady – wyżej wymieniony punkt jest zasadny i może być zastosowany w umowie ?
  Oznacza to, że jako hodowca zobowiązuję się do wymiany / wydania innego szczenięcia z hodowli po zgłoszeniu zaistaniałego faktu przez nowego opiekuna / nabywcę.

  Moje drugie pytanie od jakiej daty stosowany jest zapis rejkomi w związku z prowadzeniem hodowli i odplatnym przekazywaniem szczeniąt Nabywcom/ konsumentom ?
  z poważaniem
  A.

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 maja, 2020 o 10:07

  Witam serdecznie Pani Agnieszko,

  bardzo dziękuje za pozostawiony komentarz.
  Z tego co widzę, komentarz został umieszczony pod wpisem o umowie współwłasności – czy zapoznała się Pani może z wpisami z zakresu rękojmi?
  To które z roszczeń wymienionych w kodeksie cywilnym zostanie zastosowane w danej sprawie zależy od wyboru nabywcy.
  Wprowadzone przez Panią do umowy rozwiązanie może ale nie musi być zastosowane, a wręcz przy sytuacji sprzedaży psa konsumentowi stanowi swoistego rodzaju ograniczenie rękojmi.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  AGNIESZKA 12 maja, 2020 o 01:06

  Szanowna Pani Agnieszko,
  bedę wdzięczna za intermpretację :
  Art. 5561. Wada fizyczna rzeczy
  § 2. Jeżeli kupującym jest konsument, na równi z zapewnieniem sprzedawcy traktuje się publiczne zapewnienia producenta lub jego przedstawiciela, osoby, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej, oraz osoby, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego
  oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent.

  – Hodowca nie jest producentem, nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie produkuje rzeczy ! nie jest w stanie wymienić części zwierzęcia (zwierzę nie składa się wyprodukowanych i poskładanych przez hodowcę części) oraz nie jest w stanie przeprowadzić kontoroli jakości i stwierdzić ewentualnych wad wychodowanego zwierzątka
  (producent rzeczy jest w stanie to zrobić i jest w stanie w wyprodukowanym mechaniźmie/ rzeczy / produkcie w procesie kontorli wykryć wady i je wyeliminować)
  Na jakiej podstawie prawnej ? orzeczenia sądu itp – rękojmia dotyczy Hodowców zwierząt domowych ??

  z poważaniem
  A

  Odpowiedz

  Agnieszka Łyp-Chmielewska 12 maja, 2020 o 10:09

  Dzień dobry,

  ponownie odsyłam do postów z zakresu rękojmi – jest ich na blogu wiele.
  Zastosowanie rękojmi wynika z ogólnych zasad iż zwierzę traktowane jest w świetle przepisów prawa jako rzecz. W związku z czym nie budzi wątpliwości, że zastosowanie znadują przepisy kodeksu cywilnego o sprzedaży w tym i przepisy o rękojmi.
  Wskazany przez Panią przepis zastosowanie ma do innej sytuacji aniżeli sprzedaż psów.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: