Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Epidemia a sprzedaż szczeniąt

Agnieszka Łyp-Chmielewska23 marca 20203 komentarze

Doszły mnie słuchy, że niektóre Oddziały ZKWP nie funkcjonują w sposób normalny – szczerze w ogóle mnie to nie dziwi bo nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.

Pojawia się jednak następujący problem – dokumenty psów.

Sytuacja z życia wzięta: w sobotę rodzice mojej przyjaciółki byli odbierać owczarka niemieckiego od hodowcy – szczeniak 10 tygodni – okazało się, że hodowca nie ma metryki, ponieważ oddział jest zamknięty i nie wydaje dokumentów. Hodowca zobowiązał się ustnie do dosłania metryki jak tylko będzie w ich posiadaniu. 

Pamiętajcie, że zarówno Regulamin ZKWP jak i przepisy kodeksu cywilnego zobowiązują nas do wydania wraz z psem wszelkich jego dokumentów.

W celu ochrony swoich interesów w mojej ocenie każdy hodowca powinien na piśmie składać oświadczenie nabywcy o treści:

„Z uwagi na nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju Oddział Związku Kynologicznego w Polsce do którego należę (nazwa) nie miał możliwości wydania metryki. Zobowiązuje się w terminie 3 dni od dnia uzyskania metryki przesłać ją listem poleconym na adres zamieszkania nabywcy na swój koszt”

Doszły mnie również słuchy, że problem jest z przeglądem miotu – co również mnie nie dziwi. W takim przypadku każdemu hodowcy zalecam udanie się do lekarza weterynarii w celu dokonania przeglądu, tak aby można było okazać go nabywcy w chwili wydania szczeniaka. Zabezpiecza to was jako hodowców w zakresie stanu zdrowia psa – w szczególności np. zejścia jąder czy wad zgryzu.

W czasie kwarantanny społecznej zachęcam was do przeczytania – Umowa współwłasności jako złoty środek dla hodowcy

Jeśli i wy spotkaliście się z jakimiś ograniczeniami w związku z koronawirusem napiszcie w komentarzach, im więcej informacji tym lepiej dla każdego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta 27 marca, 2020 o 14:43

Zastanawia mnie jak ZKwP podejdzie do przeglądu motu zrobionego przez weterynarza obsługującego hodowlę.
Wiadomo, że szczenię powinno zmienić dom w najbardziej korzystnym dla takiej zmiany okresie życia, a bez papierka z pieczątką ZKwP może się okazać, że wyrobienie metryki będzie niemożliwe, bo przegląd miotu zrobiony u weta, a nie w oddziale stowarzyszenia.

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 27 marca, 2020 o 16:13

Dzień dobry 🙂 dziękuję za komentarz.
Wiem że niektóre oddziały będą uznawać przegląd od weterynarza – najlepiej jest się skontaktować że sowim Oddziałem jeśli jest taka możliwość.
W tym wpisie przegląd dokonywany przez weterynarza ma zabezpieczyć hodowcę że dany szczeniaczek nie ma wad które byłby widoczne – w postępowaniu sądowym w tym celu wykorzystywany jest protokół przeglądu miotu. We wpisie nie odnosiłam się wyłącznie do regulacji ZKWP.
Liczę jednak że przeglądy dokonywane w tym trudnym czasie przez lekarzy weterynarii będą akceptowane przez oddziały ZKWP jeśli biura oddziału są zamknięte i nie są wykonywane przeglądy miotu. Widziałam ogłoszenie jednego z Oddziałów że prosi o pilny kontakt telefoniczny osoby które miały przechodzić przegląd miotu w okresie 2 tygs. Dlatego odsyłam tutaj do poszczególnych Oddziałów 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 marca, 2020 o 13:37

Pani Edyto,
zachęcam do przeczytania nowego wpisu – informacje z ZKWP o przeglądach oraz uprawnianiach hodowlanych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: