Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Czy możliwe jest sprzedanie psa „na kolanka”?

Agnieszka Łyp-Chmielewska12 listopada 2020Komentarze (0)

Do napisanie wpisu o tematyce sprzedaży psa na tzw. „kolanka” zainspirowała mnie dyskusja na jednej z grup w mediach społecznościowych. Do chwili kiedy nie zaczęłam czytać owej dyskusji wydawało mi się, że określenie „pies na kolanka” jest pojęciem jednakowo rozumianym w świecie kynologicznym i nie budzi kontrowersji.

Z doświadczenia kynologicznego uznałabym, że pies na kolanka to pełnowartościowy przedstawiciel rasy, którego hodowca zbywa bez możliwości dalszego rozmnażania. W dyskusji zauważyłam jednak, że wielu osób myli pojęcie psa na kolanka a psa Peta (czyli psa z wadą). Kolejnym ważnym punktem dyskusji było zagadnienia jak w umowie określić, że jest to pies na kolanka.

Postanowiłam pojawić się jako super bohater i pomóc w tej kwestii 🙂
Pisząc poważnie – ja od zawsze wyróżniałam trzy podstawowe umowy jakimi powinien posługiwać się hodowca:

 1. umowę sprzedaży psa zdrowego/hodowlanego (Umowa sprzedaży psa zdrowego)
 2. umowa sprzedaży psa na kolanka (Umowa sprzedaży psa jako pupila domowego (psa na kolanka) )
 3. umowa sprzedaży psa Peta (Umowa sprzedaży psa z defektem – Peta)

No to zaczynamy 🙂

Pies na kolanka – czyli jaki?

W mojej ocenie bardzo istotnym jest, aby w umowie sprzedaży określić w jakim celu zbywamy psa. Określenie tego celu determinuje dalszą treść umowy sprzedaży. Wielu hodowców jak z nimi zaczynam rozmawiać o umowie sprzedaży podkreśla – ale ja chce sprzedać tego psa na kolanka, czyli jako pupila domowego, tylko jak to ugryźć w umowie? 

Każdy z nas jako hodowca chce dla swoich psów jak najlepiej. Wiele hodowli decyduje się na zbywanie szczeniąt wyłącznie w celu niehodowlanym. Nie mamy takiego komfortu jak hodowcy kotów, którzy mogą sprzedawać koty już wykastrowane/wysterylizowane. Z drugiej jednak strony moje suki sportowe nie są wysterylizowane a nie są sukami hodowlanymi. Dlatego uważam, że należy w umowie sprzedaży określić cel zakupu szczeniaka przez nabywcę. Skoro nasz nabywca chce kupić psa do towarzystwa, jako pupila domowego to logicznym jest, że nabywa go w celu niehodowlanym.

To co zawsze podkreślam moim klientom – pies na kolanka jest psem pełnowartościowym, zdrowym, nie jest on petem czyli psem z określoną już wadą.

Stąd uważam, że można wprowadzić pewnego rodzaju definicję psa na kolanka (zawsze zalecam, aby definicja taka była w umowie):

Pies na kolanka jest pełnowartościowym przedstawiciel swojej rasy, który zostaje nabyty przez nabywcę w celu niehodowlanym. Oznacza to, że nabywca zobowiązuje się nie użytkować do hodowli nabytego psa. 

Wielu hodowców pisze do mnie również z zapytaniem – ale co jeśli nabywca chce wystawiać psa ale nie hodowca? Powiem wam tak – ja jestem ogromnym przeciwnikiem takiego określenia przeznaczenia psa. Dlaczego zapytacie? Odpowiedź jest prosta – pamiętacie swoją pierwszą wystawę? Ja pamiętam i to doskonale – była to wystawa zimowa w Kielcach.

Od tego czasu pochłonął mnie świat kynologiczny 🙂 Też zaczynałam z jednym psem a mam teraz kilka i to zarówno hodowlanych jak i sportowych. Według mnie jest ryzyko, że jeśli nabywca zacznie swoją przygodę z hodowlą to prędzej czy później będzie chciał mieć szczenięta i uprawnienia hodowlane.

Dlatego jestem zwolennikiem jasnego określenia celu nabycia w umowie. 

Umowa sprzedaży psa na kolanka

Jak już wspomniałam cel umowy determinuje dalszą treść umowy. Tutaj od razu podkreślę – wielu hodowców rozróżnia również ceny psów hodowlanych oraz niehodowlanych. Jeśli już w waszej hodowli również stosujecie powyższe rozwiązanie to uważam, że powinno ono zostać uwzględnione w treści umowy psa na kolanka. W takiej umowie powinniście podkreślić, że cena psa hodowlanego jest znacznie wyższa aniżeli psa zbywanego w celu niehodowlanym. Zastosowanie tego postanowienia w umowie przy ewentualnym sporze sądowym będzie wskazywało na intencję stron – czyli nabycie psa w celu niehodowlanym.

Jeśli decydujemy się na sprzedaż psa na kolanka w umowie wprowadzając np. umowne odstąpienie od umowy (Odebranie psa nabywcy – czy to możliwe?) podajemy za jedną z przyczyn odstąpienia właśnie użycie psa do hodowli.

Podobnie jeśli wprowadzacie do umowy kary umowne to również zabezpieczają one określone sytuacje np. użytkowanie psa do hodowli.

Cel umowy – dlaczego jest tak ważny

Określenie celu psa w umowie jako celu niehodowlanego dla hodowcy jest również korzystne z uwagi na przepisy o rękojmi. Nie wiem czy ktoś z was drodzy czytelnicy miał już kiedyś roszczenie z tytułu rękojmi. Jeśli nie to gwarantuje wam, ze w 99% przypadków dowiecie się przy oświadczeniu o obniżeniu ceny ( Wymarzony pies ma wadę, czyli co dalej), że pies nabywany był do hodowli i w związku z wadą nie jest możliwe jego użytkowanie do hodowli stąd powinniście zapłacić odszkodowanie.

Dlatego przy określeniu celu umowy możemy miarkować odpowiedzialność z tytułu wady fizycznej. Dla przykładu:

Zbywacie szczeniaka, okazuje się, że nie ma on zęba stałego (było wykonane RTG). Jeśli zbyliście psa niehodowlanego inna będzie wysokość dochodzonego roszczenia z tytułu rękojmi aniżeli nie określicie tegoż celu w umowie i nabywca twierdzi, że nabył psa do hodowli.

Reasumując, w pełni możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie interesów hodowcy przy sprzedaży psa na kolanka, czyli z wyłączeniem celu hodowlanego. 

Na blogu pisałam już o tym temacie we wpisie –> Sprzedaż psa “na kolanka” – niehodowlanego

********

Wszystkich was zapraszam na moje szkolenie z zakresu umów, które odbędzie się online w styczniu – https://animaliaszkolenia.pl/produkt/umowa-sprzedazy/

Jeśli chcecie abym stworzyła dla waszej hodowli umowę zapraszam – Sklep

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: