Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Umowy dla hodowców +48 799 030 205

Ważne informacje dla Hodowców w czasie epidemii i okresie kwarantanny społecznej

Agnieszka Łyp-Chmielewska31 marca 2020Komentarze (0)

Mój wpis o sprzedaży szczeniąt w trakcie epidemii cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – co zresztą zrozumiałe jak sami nie wiemy co i jak mamy robić. Dla przypomnienia tematem posta jest brak możliwości przeprowadzenia przeglądu miotu – Epidemia a sprzedaż szczeniąt

Wpis ten udostępniłam również na Instagramie, gdzie pomocą posłużyła mi jedna z członkiń ZKWP Oddziału Będzińskiego Pani Dominika Doros i wskazała na oświadczenie Głównej Komisji Hodowlanej ZKWP w przedmiocie dokonywania przeglądów miotu w czasie epidemii. (zapraszam na mój Instagram aby zapoznać się z komentarzem przy poście o sprzedaży szczeniąt w czasie epidemii i komentarzem do nich – musicie trochę poszperać ale komentarzy Pani Dominiki pokazało się więcej – https://www.instagram.com/psiparagraf.pl/?hl=pl

Oświadczenie Głównej Komisji Hodowlanej z dn. 19.03.2020 r.

Oświadczenie o którym wspomniała Pani Dominika umieszczone jest na profilu facebook ZKWP. Jak rozumiem z treści oświadczenia Komisja pozostawia do uznania poszczególnym Oddziałom w jaki sposób mają przeprowadzać przeglądy miotu w trakcie kwarantanny społecznej o ograniczenia w przemieszczaniu się. Jest to zrozumiałem ponieważ sytuacja epidemiologiczna na każdym ternie jest diametralnie inna. Główna Komisja Hodowlana potwierdziła, że bezwzględnie wymagane są dokumenty takie jak zawsze do wydania metryk dla psów tj. karta krycia, karta miotu i protokół znakowania. Z treści oświadczenia wynika, że zalecany jest kontakt za pośrednictwem drogi elektronicznej.

Dobrze, że Główna Komisja Hodowlana wyszła na przeciw oczekiwaniom hodowców zrzeszonych w ZKWP, tak aby umożliwić im zbywanie szczeniąt w tym trudnym dla każdego z nas okresie.

Ja nadal zalecam, aby przeprowadzić dla zabezpieczenia własnych interesów, jako hodowców, przeglądu miotu u lekarza weterynarii. Tak aby to lekarz potwierdził, iż stan szczeniąt jest dobry, że nie odbiegają one od wzorca czy również nie posiadają żadnych wad widocznych. Pamiętajcie, wam przyda się powyższe przy ewentualnym sporze z nabywcą w z zakresu rękojmi – o niej poczytaj Czy hodowca odpowiada za wszystko – kilka słów o rękojmi

Tutaj  treść oświadczenia ściągnięta z profilu FB ZKWP.

Oświadczenie Głównej Komisji Hodowlanej o nabywaniu tymczasowych uprawnień hodowlanych

Dziś natrafiłam na kolejne oświadczenie Głównej Komisji Hodowlanej – z dnia 12.03.2020 r. w zakresie nabywania tymczasowych uprawnień hodowlanych przez suki/psy, które nie mogą ich uzyskać z uwagi na odwołanie wystaw.

Tymczasowe uprawniania hodowlane nadaje na pisemny wniosek Oddziałowa Komisja Hodowlana po spełnieniu następujących warunków:

 1. pies/suka posiada minimum jedną ocenę kwalifikująca do hodowali zgodnie z Regulaminem – pamiętajcie że ocena ta musi być dołączona do wniosku,
 2. pies/suka posiada pozostałe wymogi kwalifikujące do hodowli zgodnie z załącznikiem nr 10 do Regulaminu.

Co ważne, do rodowodu zostaje wpisana adnotacja – OKRES TYMCZASOWY – następnie jest zapis iż uprawnienia tak uzyskane tracą moc w momencie odwołania zakazu wystaw, co zostanie ogłoszone przez ZKWP. No i tutaj pojawia się moje prawne pytanie – i jak to będzie dalej wyglądało i jakie będą procedury? Jak będzie wyglądała sytuacja suki, która uzyska takie uprawnienia zostanie pokryta a szczeniaki urodzą się już po zniesieniu zakazu? Czy suka będzie musiała uczestniczyć ponownie w wystawach? Jaka będzie sytuacja prawna miotu? Podobne pytania pojawiają się oczywiście przy psie reproduktorze. Rozumiem jednak, że ZKWP uznało iż prawo nie będzie działało wstecz i nie będzie problemu ze statusem takich miotów.

Oświadczenie to również dotyczy możliwości uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Polski w okresie zakazu organizacji wystaw.

Zasady te dotyczą psa/suki, które w okresie zakazu wystaw ukończą 18 miesięcy. Do MŁCH zaliczane będą tytułu CWC z wystaw krajowych oraz międzynarodowych. Ważne – wnioski CWC złożone do MŁCH nie będą mogły być zaliczane do wniosku o Championa Polski.

Link do oświadczenia – https://www.zkwp.pl/L.Dz.657-2020_tymcz.upr.hod_mlchpl.pdf

Miłej lektury 🙂 Liczę na komentarze od was bo sprawa gorąca 🙂

W wolnej chwili przeczytaj – Błąd w sztuce lekarskiej – odpowiedzialność lekarza weterynarii

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: